Від молюска до слона

“Пошта” випадково опинилася в полоні хижих птахів, африканських пінгвінів та твердокрилих жуків

“Пошта” випадково опинилася в полоні хижих птахів, африканських пінгвінів та твердокрилих жуків

У будинок № 4, що на вул. М. Грушевського, зайшла випадково і ненадовго – мала тут зустрітися з подругою. Але вийшла звідти години через три, бо видовище, яке несподівано побачила, полонило мене цілком. Ніколи не бачила стільки метеликів, райських і хижих птахів, африканських пінгвінів, морської корови. І ніколи раніше не чула такої захопливої розповіді про фауну з різних куточків світу, яка зібрана під дахом одного львівського будинку. Вам також кортить туди потрапити? Тож прошу завітати до найстарішого в Європі зоологічного музею, що на біологічному факультеті ЛНУ ім. І.Франка. Тут завжди раді гостям.

До музею – науковці з усього світу

 “Тут зібрана фауна з усіх континентів та водних акваторій, морів і океанів. Музей здебільшого поповнюється різноманітними подарунками. Дуже рідко купуємо експонати – це пов’язано більше з тим, що не хочемо поширювати браконьєрство. Співпрацюємо з усіма “живими куточками”, екоцентрами, зоомагазинами, зоовиставками та зоо­парками. Наукові колекції налічують понад 150 тисяч експонатів, із яких близько 10 тисяч формують експозицію, що побудована за системним принципом”, – каже завідувач зоологічного музею Ігор Шидловський.
Із екскурсіями в музей найчастіше приходять учні та студенти, а під час канікул – діти з батьками. Зачастили сюди й дослідники з різних країн світу, бо в музеї є велика кількість наукових колекцій.

“Найціннішим є типовий матеріал, тобто, це ті види, які були вперше описані для науки. Таких зразків налічується більше ста. Кожен науковець, який пише публікації, повинен ознайомитися з ними”, – говорить заві­дувач музею.

Морська корова – візитна картка

У музеї є найцікавіші представники як сучасних, так і вимерлих видів тварин. Є навіть ровесники динозаврів – це мечохвіст та гатерія. В останньої було розвинуте “третє око”, яким вона може аналізувати середовище. Тут є і найцінніша у  світі колекція твердокрилих жуків відомого професора мінералогії Ернеста Фрідріха Германа, яка була зібрана ще 200 років тому і налічує приблизно 70 видів жуків, які вперше були описані для науки.

Та візитною карткою зоо­логічного музею є скелет, зниклої понад 250 років тому морської корови Стеллера. “Повних скелетів у світі зберігається лише 27, п’ять із яких походять із нашого музею. Його та багато інших решток подарували засновникові музею, дослідникові і професору вдячні жителі острова Беринга на честь його 45-річної наукової діяльності”, – розповідає Ігор Шидловський.

Бенедикт Дибовський, за його словами, провів понад два десятки років на Камчатці та безплатно лікував місцевих жителів. Лікуючи хворих, він не мав багато часу на пошуки решток. Та пацієнти віддячили йому і у 1910 році надіслали унікальний скелет тварини.

Хижак із роману Жуля Верна

Найбагатшою є пташина експозиція. У світі зараз налічується 1100-1200 видів, а в музеї є більше тисячі представників пернатих. У центрі музею стилізовано показано географічне проживання птахів. Як каже екскурсовод, саме так можна показати, що, наприклад, пінгвіни поширені не тільки в Антарктиді, а й на півдні Австралії, Америки та Африки.

Найвеличнішими та найбільш грізними є хижі птахи, серед яких – кондори. Саме цей птах описаний у романі Жуля Верна “Діти капітана Гранта”. На жаль, хижих птахів у світі залишилось дуже мало. Більш як 80% усіх видів занесено до міжнародної Червоної книги.
Оригінальною є колекція колібрі під ковпаком. Вона приїхала до Львова ще у 1823-му за обміном і є дублетом царської колекції з Відня. Про її походження є книжка, в якій перелічено всі види птахів.

Рідкісні ссавці

У залі зі ссавцями зберігаються не лише рідкісні види, яким загрожує зникнення, але й ті, що вже зникли. Серед рідкісних ссавців найцікавішими є лемур Варі, сифака діадемовий, мавпа шерстиста, малайський ведмідь, коала, мурахоїди, слон африканський (маля), носоріг чорний. Усіх і не перерахувати, їх багато. І про кожного тут можуть розповідати годинами.

P.S. Якщо хочете тут побувати, зателефонуйте попередньо за номером (032) 239-45-48. Співробітники музею задіяні у навчальному процесі, тому треба узгодити час екскурсії. Вхід безкоштовний у понеділок та вівторок, четвер та п’ятницю.

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8374 / 1.58MB / SQL:{query_count}