Кремлівський злочинець мусить бути покараний

Путіна хочуть судити у спеціальному міжнародному трибуналі

Розбомблені міста, сотні вбитих та скалічених людей, знищена інфраструктура. Востаннє таке жахіття бачили в Європі в середині 1990-х на території колишньої Югославії. Але там бійня тривала за принципом «усі проти всіх», оскільки клаптикова країна була зліплена з багатьох народів, що розмовляли різними мовами та сповідували різні релігії.
Зараз ситуація кардинально інша. Величезна ядерна держава розпочала тотальну війну на знищення проти набагато меншого сусіда, цинічно мотивуючи це «усуненням загроз своїй безпеці». У XXI столітті «усуненням загроз» займаються за столом переговорів, а не обстрілюючи з «Градів» мирні міста. Винуватець нинішньої масакри – президент Росії Володимир Путін – безперечно, має бути покараний. Питання: яким саме чином? Один з варіантів – створення спеціального міжнародного трибуналу за принципом того, що після Другої світової війни судив верхівку нацистського Третього рейху в Нюрнберзі, де кожен катюга отримав по заслузі.
До України прибули працівники Міжнародного кримінального суду
Президент Володимир Зеленський підписав указ про створення спеціальної юридичної групи, яка забезпечуватиме позови України в міжнародних юрисдикціях щодо воєнних злочинів, які РФ чинить на території України. «Це все має чітку кваліфікацію. Ознаки геноциду. Це воєнний злочин, це ядерний тероризм. Готуються відповідні позови. Група сформована. Вона приступила вже до саме юридичних процедур і переведення цього в юридичну площину. Тому покарання обов’язково буде, і від сьогодні це все вже структуровано проводиться», – заявив Андрій Сибіга, заступник голови Офісу президента України.

Два Гаазькі трибунали

На початку цього тижня до України для розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російськими окупантами, прибули працівники Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС, англійською – International Criminal Court). З вимогою негайно почати розслідування міжнародних злочинів, скоєних РФ в Україні, звернулися 38 держав, що стало найбільшим поданням в історії МКС.
«Я впевнений, що є обґрунтовані підстави вважати, що в Україні були скоєні як воєнні злочини, так і злочини проти людяності. Враховуючи розширення конфлікту останніми днями, я маю намір, щоб це розслідування також охопило будь-які нові ймовірні злочини, що підпадають під юрисдикцію мого офісу, які вчиняються будь-якою стороною конфлікту на будь-якій частині території України», – заявив Карім Хан, головний прокурор МКС.
Міжнародний суд ООН розпочав слухання за позовом України проти РФ
Рада ООН із прав людини також заснувала міжнародну комісію з розслідування фактів російських воєнних злочинів проти українців. У понеділок, 7 березня, в Палаці миру в Гаазі Міжнародний суд ООН розпочав слухання за позовом України проти РФ щодо порушення Конвенції про запобігання геноциду. 
Тут варто пояснити чинну систему міжнародного правосуддя, позаяк словосполучення «Гаазький трибунал», яке часто вживають у публікаціях мас-медіа, насправді означає два різні органи міжнародного правосуддя: власне МКС та Міжнародний суд ООН, причому обидва розташовані в Гаазі. Останній розглядає суперечки між державами, що пов’язані з порушеннями міжнародних договорів і зобов’язань. Натомість у компетенції МКС – переслідування в судовому порядку конкретних осіб, відповідальних за воєнні злочини, геноцид і злочини проти людяності.

«Нюрнберг-2» чи «Харків»?

Однак потрібно розуміти, що система міжнародного правосуддя занадто повільна і неповоротка. МКС лише у 2016-ому зайнявся розслідуванням агресії РФ проти Грузії 2008 року. Вердикту немає досі. З квітня 2014 року МКС розглядає справу «Ситуація в Україні», яка стосується трьох питань: вбивств на Майдані, а також ситуації на Донбасі та щодо анексії Автономної Республіки Крим. Рішень – жодних. 
Також не варто забувати, що хоча РФ й підписала Римський статут, на основі якого 2002-го власне й був створений МКС, але так його і не ратифікувала. А у 2016 році вже після анексії Криму та початку війни на Донбасі Москва офіційно відкликала свій підпис під документом.
Зважаючи на ці обставини, група юристів, що є визнаними фахівцями з міжнародного права, запропонувала створити міжнародний трибунал щодо злочину агресії, скоєного режимом Володимира Путіна. Вони також запропонували назву цього органу: «Спеціальний трибунал щодо покарання за злочин агресії проти України». Ініціювати його створення можливо вже зараз, поки агресія триває.
«Я вважаю, що притягнення Путіна до відповідальності – реалістична річ», – заявив під час представлення підготовленого ініціаторами документу в Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House в Лондоні Гордон Браун, колишній прем’єр-міністр Великобританії. Філіп Сендз, авторитетний британський юрист (у статусі QC), який теж представляв документ, запевнив, що з точки зору міжнародного права цей трибунал може бути створений за наявності політичної волі. «Чи це можливо зробити? Так. Чи це буде зроблене? Тут є питання», – зауважив він.
Олексій Резніков запропонував назву майбутнього трибуналу – «Харківський»
Дмитро Кулеба, міністр МЗС України, підтримав цю ініціативу, «враховуючи безпрецедентний за понад 80 років характер неспровокованої агресії та відсутність відповідних міжнародно-правових механізмів для притягнення Російської Федерації та її керівництва до відповідальності за такий тяжкий злочин проти людства», повідомляє пресслужба МЗС.
«Це, по суті, «Нюрнберг-2», тобто коли група країн об’єднується і створює трибунал з відповідною юрисдикцією в межах міжнародного права», – сказав Дмитро Кулеба. Глава української дипломатії наголосив, що цей процес не є альтернативою МКС чи Міжнародному суду ООН. «Ця концепція розроблена провідними світовими фахівцями міжнародного права, яку я від імені української держави підтримав, і ми над цим будемо працювати», – підкреслив міністр.
Водночас інший український міністр – Олексій Резніков – запропонував власний варіант назви майбутнього трибуналу – «Харківський». «Саме у Харкові у 1943 році відбувся перший процес, внаслідок якого нацистів було засуджено за воєнні злочини. Тепер «Харківський трибунал» має винести вирок кремлівським послідовникам Гітлера, які вже його «перевершили», – вважає український міністр оборони.

Україна і Римський статут

17 липня 1998 року на конференції в Римі представники 161 держави ухвалили документ під назвою статут Міжнародного кримінального Суду (англ. Rome Statute of the International Criminal Court). Він встановлює чотири основні міжнародні злочини: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини і злочини агресії. 
20 січня 2000 року Україна підписала Римський статут МКС, але так досі й не ратифікувала, хоча на цьому наполягало безліч громадських організацій та правозахисників. Днями низка громадських організацій знову звернулась до президента та Верховної Ради зі закликом невідкладно ратифікувати Римський статут. І хоча Україна не є державою-учасницею Статуту, це не завадило їй звернутися до МКС, адже сам документ передбачає таку можливість для країн, які його підписали, хоча й не ратифікували. 
Крім того, український уряд ухвалив дві спеціальні декларації щодо визнання юрисдикції МКС. Одна з них була обмежена у часі, а юрисдикція другої була продовжена. Тож наразі суд має юрисдикцію над міжнародними злочинами, скоєними на території України, починаючи від 2013-го.

Попереду довгий і складний шлях

Бенджамін Ференц, британський прокурор, який працював на Нюрнберзькому процесі та якому виповнилося вже 102 роки, в інтерв’ю часопису Mirror підтвердив, що Путіна дійсно можуть засудити за злочини проти людяності. «Злочини, які зараз вчиняє РФ проти України, є ганьбою для людського суспільства, винні мають бути притягнуті до відповідальності за агресію, злочини проти людства та за вбивства», – зазначив він.
МКС має юрисдикцію над міжнародними злочинами, скоєними на території України
За словами Бенджаміна Ференца, Путіна можуть ув’язнити як Радована Караджича, лідера боснійських сербів, якого свого часу звинуватили в геноциді. «Це дуже реалістично. Все, що потрібно, – це рішучість зробити це, адже росіяни не живуть на Місяці. Я хочу бачити Путіна за ґратами, і це можливо», – наголосив британський прокурор. Він додав, що ні в нього, ні в оточення вже немає жодних сумнівів у вчиненні злочинів путінською Росією, оскільки велика кількість доказів вказує – російські військові націлені на цивільних осіб та використовують заборонене міжнародними конвенціями озброєння, зокрема, касетні боєприпаси.
Однак судді цінують не емоції, а чітко задокументовані докази. І цим вже активно займаються не тільки Україна, але й міжнародні організації. «Україна тим часом проводить збір усіх доказів, що стосуються злочину агресії проти неї, та вдячна своїм партнерам за готовність підтримати цю роботу», – заявив Дмитро Кулеба.
Злочини РФ є ганьбою для людського суспільства
Не сидять склавши руки й представники міжнародного правосуддя. «Зараз, коли відкрито повноцінне розслідування, в офісі прокурора МКС сформована команда. Ці розслідувачі працюватимуть в Україні чи поза її межами, намагаючись зібрати якомога більше інформації. Їм дуже допоможуть ті докази, які вже були зібрано іншими учасниками та авторами розслідування, зокрема неурядовими організаціями, які активно документують факти злочинів на місцях», – розповіла Німецькій хвилі Дельфіна Карленс, експертка Міжнародної федерації з захисту прав людини.
Очевидно, що попереду довгий і складний шлях. Але ніхто зупинятися не збирається, адже кремлівський злочинець мусить бути покараний. «Ми можемо очікувати нестандартних правових рішень. Через певний правовий та процедурний спротив є багато варіантів притягнути Росію та особисто винних до відповідальності. І хоча немає визначеності щодо конкретної форми індивідуального покарання для вищих рангів, абсолютно зрозуміло, що безкарність буде тільки у разі, якщо Путін і його оточення оберуть закінчити свій шлях, як Гітлер у Берліні в 1945 році», – підсумовує forbes.ua.

За ґрати потрапляють лише «шістки»

Досі жоден керівник держави не був засуджений органами міжнародного правосуддя. Адольф Гітлер скоїв самогубство. Герман Герінг, його права рука, в ніч перед стратою теж випив отруту (звідкіля вона в нього з’явилася, після півторарічного ув’язнення в одиночній камері, досі вважається однією з найбільших таємниць XX століття).
Слободан Мілошевич, президент колишньої Югославії, ще до винесення вироку помер від серцевого нападу у в’язниці Гаазького трибуналу. Щоправда, вироки отримали інші винуватці геноциду на Балканах, зокрема, Радован Караджич, політичний лідер боснійських сербів (40 років ув’язнення) та Ратко Младіч, сербський генерал, який віддав наказ про масакру 8 тис. мусульман у Сребрениці (довічне). Однак, обидва не були державними очільниками. 
До речі, в Міжнародному трибуналі з колишньої Югославії (МТКЮ) знайшовся… власний «Герінг». 29 листопада 2017 року після оголошення вироку – 20 років ув’язнення – Слободан Праляк, колись відомий югославський режисер, а згодом – генерал війська боснійських хорватів, просто перед телекамерами випив ціанистий калій і невдовзі помер у лікарні. Звідки в нього взялася смертоносна ампула – також залишилося таємницею. Решта засуджених МТКЮ – різноманітні генерали та польові командири.
Те саме стосується й Міжнародного трибуналу щодо Руанди. Вироки за геноцид проти народу тутсі отримали колишній прем’єр-міністр, кілька міністрів та командирів «ескадронів смерті». Головний натхненник знищення понад 800 тис. людей Пастер Бізімунгу, президент Руанди, ще до вироку загинув у літаку, збитому невідомо ким випущеною ракетою.
Омар Башир, президент Судану, на якого МКС у 2008 році видав міжнародний ордер на арешт за етнічні чистки в Дарфурі, перебуває під арештом, але домашнім і у своїй країні. Він просто втратив владу в результаті чергового військового перевороту. Новий президент Судану віддавати свого попередника міжнародному правосуддю не поспішає.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8457 / 1.66MB / SQL:{query_count}