Мінськ пішов в атаку на Варшаву

Міграційна криза на кордоні Білорусі та Польщі: які загрози для України

Дві великі групи нелегальних мігрантів з країн Близького Сходу та Африки 10 листопада прорвали прикордонну загорожу і потрапили до Польщі з території Білорусі. Як повідомило Polskie Radio Białystok, це сталося в районі населених пунктів Кринків та Біловежа в Підляському воєводстві. За словами речниці Підляського прикордонного загону, майора Катажини Зданович, в обох випадках загорожу прорвали, застосувавши силу. Портал «Белсат ТВ» також передає, що незалежні білоруські блогери, з посиланням на своїх інформаторів, повідомляють про формування ще однієї групи мігрантів, яка найближчим часом має рушити до польського кордону.

Помста за санкції

Олександр Лукашенко, нелегітимний президент Білорусі, розпочав свою «міграційну війну» після застосованих на його режим санкцій через примусову посадку літака Ryanair у Мінську та затримання опозиціонера Романа Протасевича. Мінськ заморозив угоду про реадмісію мігрантів. На практиці це означало, що білоруська влада відмовлялася від зобов’язань щодо повернення на свою територію громадян третіх країн, які нелегально перетнули кордон і яких затримали на території ЄС. «Я чесно сказав, що ми не будемо більше утримувати тих, кого ви гнобили в Афганістані, Ірані, Іраку. В нас немає на це ані грошей, ані сил у результаті ваших санкцій», – заявив Лукашенко.
Отже, кількість спроб нелегального перетину кордонів Білорусі з країнами Балтії та Польщею почала стрімко зростати. Для розуміння масштабів проблеми: за даними Європейської агенції з охорони кордонів Frontex, за весь попередній 2020 рік кордон між Білоруссю та Литвою перетнули 74 нелегали, натомість за перші шість місяців 2021-го їхня кількість зросла до 2400 осіб. За оцінками Арнольдаса Абромавичуса, заступника міністра МВС Литви, за чинної динаміки до кінця року їхня кількість у країні може досягти 15 тис. (населення Литви – 2,8 млн осіб).
Міграційна криза на кордонах свідомо організована режимом Лукашенка, впевнені в ЄС. «Створюючи штучний міграційний маршрут і цинічно експлуатуючи мігрантів, Лукашенко намагається дестабілізувати Польщу, Литву і Латвію, а також змусити ЄС скасувати санкції проти мінського режиму», – йдеться в спільній заяві польських спецслужб.
Поза сумнівами, доклав руку до мігрантської кризи й інший диктатор – Володимир Путін. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький прямо звинуватив президента Росії в організації штурму нелегалами кордону. «Цей напад, який здійснює Лукашенко, має свого організатора в Москві. Ним є президент Путін», – заявив Моравецький 10 листопада на екстреному засіданні сейму Польщі. Польський прем’єр сказав, що неоімперська політика Росії прогресує та назвав Лукашенка «виконавцем сценарію відновлення Російської імперії».

Погрози на адресу Києва

У Варшаві рішуче налаштовані дати гідну відсіч. На польсько-білоруському кордоні зосередили майже 15 тис. військовослужбовців, не враховуючи співробітників прикордонної сторожі. Польща заявила, що готова повністю перекрити кордон. Водночас ці заходи можуть мати несподіваний наслідок – білоруський диктатор може перенацілити свою «мігрантську армію» на кордон з Україною, який розтягнувся на 1084 км. Про це попередив прем’єр-міністр Польщі. «Ми усвідомлюємо ризик того, якщо кордон Польщі та Білорусі буде дуже щільним, міграційні потоки можуть піти на Україну», – заявив Матеуш Моравецький.
Зрештою, білоруський диктатор ще на початку жовтня погрожував відкрити «український фронт». «Найсумніше – це Україна. У нас відкривається новий, по-старому кажучи, фронт. На тому не край, що туди побігли наші втікачі. Там створюють дедалі більше навчально-тренувальних таборів, де навчають роботі проти Білорусі. Туди, в Україну, тягнуть натовські війська. Під виглядом навчальних центрів вони фактично створюють бази. Бази США створюють в Україні. Зрозуміло, що ми маємо на це реагувати. Ми з президентом Російської Федерації проводили і проводимо консультації з цього питання та домовилися, що нам треба вжити якихось заходів», – заявив Лукашенко під час наради з керівниками силових структур.
А в інтерв’ю американському телеканалу CNN нелегітимний президент Білорусі заявив, що його країна «готова стати єдиною військовою базою» з РФ, а Мінськ і Москва мають спільно «вжити якихось дій» у відповідь на «розміщення баз США на території України». Валерій Карбалевич, білоруський політолог, тоді звернув увагу на серйозну зміну в зовнішній політиці Лукашенка. «Досі офіційний Мінськ зберігав нейтралітет у російсько-українському конфлікті. Тепер же Лукашенко заявив, що вони з Путіним обговорювали, як разом боротися з Україною. Фактично формується військово-політичний союз Білорусі та РФ проти України. Про жодний нейтралітет уже не йдеться», – заявив експерт у коментарі російському виданню «Независимая газета».

Україна готується до провокацій

Водночас Україна вже почала посилювати свій кордон з Білоруссю. «Сусіди мають усвідомлювати, що українські кордони підготовлені до подібних провокацій. Вже прораховані ймовірні напрямки, якими можуть дістатися до України мігранти», – заявив перший заступник міністра внутрішніх справ України Євген Єнін.
Він додав, що на кордоні посилюються сили й засоби для стримування, в разі потреби, потоку нелегалів. Зокрема, ведеться інженерне облаштування кордону з сусідньою державою. «Органи охорони державного кордону України посиляться особовим складом, технікою та спеціальними засобами, зокрема безпілотниками та службовими собаками», – уточнив заступник міністра.
10 листопада відбулося засідання Ради національної безпеки й оборони (РНБО), однією з тем порядку денного якого були безпекові загрози для України через можливий прорив біженцями польського кордону з боку Білорусі. На момент підготовки цього числа «Львівської Пошти» до друку інформація про ухвалені рішення ще не була відома.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8707 / 1.59MB / SQL:{query_count}