«Скіфське золото» має повернутися в Україну

Рішення суду в Нідерландах стало ще однією перемогою Києва над країною-окупантом

Апеляційний суд Амстердама 26 жовтня ухвалив передати Україні «скіфське золото» – колекцію унікальних археологічних артефактів, яка майже сім років тому була відправлена на виставку в Нідерланди, і за яку точилася запекла суперечка між Україною та Росією.
«Хоча музейні цінності, які увійшли до колекції, походять з Криму і до певної міри можуть вважатись частиною кримської культурної спадщини, проте вони є частиною культурної спадщини Української держави, яка існує як незалежна країна з 1991 року», – йдеться в рішенні Апеляційного суду Амстердама. Суд дозволив Музею Алларда Пірсона (археологічний музей Амстердамського університету) вважати не чинною попередню домовленість про повернення «скіфського золота» кримським музеям. «Суд вирішив, що права Української держави, базовані на законі про музеї, мають перевагу», – йдеться в рішенні. І зобов’язав Музей Алларда Пірсона передати «скіфське золото» Києву «на зберігання до стабілізації ситуації в Криму».
У Києві це рішення сприйняли як беззастережну перемогу. Однак радіти ще зарано – в країни-окупанта залишаються юридичні можливості затягнути остаточну передачу колекції Україні.

Понад сім років тому…

Ця музейно-судова історія розпочалася в лютому 2014 року, коли колекція «скіфського золота» з українських музеїв була відправлена в Амстердам до Музею Алларда Пірсона для участі у виставці «Крим: золото і таємниці Чорного моря». До Нідерландів поїхали унікальні музейні експонати: церемоніальний скіфський шолом, золоті артефакти, мечі, панцирі, предмети домашнього вжитку давньогрецького та скіфського походження, предмети готської культури. Не встигли жителі Амстердама та іноземні туристи намилуватися унікальними артефактами, як на Кримському півострові з’явилися «зелені чоловічки», під дулами автоматів яких відбувся псевдореферендум про «возз’єднання» Автономної Республіки Крим з Російською Федерацією.
Найцінніша частина представлених на виставці експонатів привезена з київського Музею історичних коштовностей (більше відомого як Музей скіфського золота), що є філією Національного музею історії України. Водночас у Амстердамі експонували предмети з чотирьох музейних установ, розташованих на території Криму: Національного заповідника «Херсонес Таврійський», Керченського історико-археологічного музею, Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Центрального музею Тавриди (Сімферополь). Загалом 565 музейних предметів загальною страховою вартістю 10 млн EUR.
Саме кримські музеї й звернулися із колективним позовом до суду в Нідерландах, вимагаючи повернути колекції в анексований Крим, а не до української столиці. Однак потрібно зазначити, що більшість «кримських» предметів були знайдені під час археологічних розкопок 1990 – 2000-их років, тобто за часів незалежної України.
14 грудня 2016 року Окружний адміністративний суд Амстердама ухвалив рішення про те, що експонати кримських музеїв з колекції «Крим: золото і таємниці Чорного моря» мають повернути в Україну, оскільки їх вивезли із півострова на виставку в Нідерландах ще до незаконної анексії РФ українського Криму. Також суд зобов’язав українську сторону виплатити Музею Алларда Пірсона за зберігання артефактів 111 тис. EUR.
Головним доказом на українську користь стала ліцензія на експорт археологічних артефактів, видана Міністерством культури України. Відповідно до Конвенції ЮНЕСКО, твори мистецтва мають бути повернені суверенній державі, яка видавала такий дозвіл. А позаяк Крим не є суверенною державою, то, на думку нідерландських суддів, Україна за правом вимагала повернути своє культурне надбання.
Тоді юристи кримських музеїв подали апеляцію на рішення Окружного адміністративного суду Амстердама. Тож справа з поверненням унікальної колекції в Україну знову затягнулася. І ось 26 жовтня нідерландський апеляційний суд підтвердив рішення першої інстанції.

«Ми завжди повертаємо своє»

«Довгоочікувана перемога в суді Амстердама! «Скіфське золото» повернеться до України. Вдячний суду за справедливе рішення, а командам Мін’юсту, МЗС, МКІП України за результат. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо «скіфське золото», а потім і Крим», – написав у твіттері президент України Володимир Зеленський.
Про перемогу заявив і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. «Скіфське золото повернеться додому, до України. Це велика перемога. Ми повернемо собі не просто музейні експонати, а частину нашого національного коду. Реліквії, які свідчать про тисячі років нашої історії», – заявив він.
Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко також привітав рішення суду в Нідерландах. «Нарешті справедливість для експонатів із Криму досягнута. Уже незабаром «скіфське золото» повернеться до України, де його законне місце історично... Чекаємо на повернення «скіфського золота» додому. Упевнений, що на цьому намагання країни-агресора заволодіти українськими цінностями не припиняться», – зазначив міністр.

Нюанси нідерландського правосуддя

Зрештою, він має рацію, адже справа, найімовірніше, перейде на розгляд у касаційну інстанцію. Принаймні РФ уже пообіцяла подати відповідний позов. Розгляд касації у Верховному суді Нідерландів може тривати близько двох років.
У квітні минулого року в коментарі Радіо Свобода перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова заявляла: «Якщо Апеляційний суд міста Амстердам залишить чинним (А він його залишив чинним. – «Львівська Пошта») рішення суду першої інстанції на користь України, то юридичний радник кримських музеїв, імовірно, подасть касаційний позов до Верховного суду Нідерландів. У разі порушення провадження у Верховному суді музейна колекція не повернеться в Україну до завершення касаційного провадження».
Натомість, як зауважують співрозмовники Української служби BBC, згідно з нормами нідерландського права, судове рішення набуває чинності після рішення апеляційного суду. Тому теоретично можливий варіант, за якого «скіфське золото» залишить Амстердам уже впродовж найближчих місяців.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8386 / 1.59MB / SQL:{query_count}