Два скандали з українськими заробітчанами

У Польщі – нещасний випадок, у Чехії – кримінальна справа

У місті Лодзь два українські будівельники впали з 15-го поверху житлового будинку. Причина – неправильне монтування тросу, яким кріпилася тимчасова платформа в шахті ліфту, де вони виконували ремонтні роботи. Після падіння з висоти 40 метрів обидва чоловіки віком 41 та 42 роки перебувають у лікарнях Лодзі. Один з них залишається у тяжкому стані, другий, зі зламаною ногою, – у задовільному.
Водночас поліція чеського міста Пардубіце (130 км від Праги) разом зі співробітниками митного управління Градец-Кралове затримали чотирьох мешканців Закарпаття, які займалися скеруванням до Чехії дешевої робочої сили. У спецоперації під назвою Klièko взяли участь майже 100 поліціянтів і понад 50 співробітників митниці Чехії, інформує Радіо Свобода. Вони провели обшуки у місцях проживання підозрюваних, у гуртожитках українських робітників, офісах та сільськогосподарських кооперативах, загалом у 20 місцях у п’яти регіонах Чехії.
Члени злочинної групи нелегально постачали дешеву робочу силу з України на чеський ринок праці, переважно у сільське господарство. Наймані ними люди їздили в Чехію на тримісячні зміни, переважно за туристичними візами, але не мали дозволу на роботу. В Чехію вони потрапляли через Угорщину, Словаччину та Польщу. Водночас злочинці, за даними чеського слідства, обкрадали своїх земляків, адже наймані ними в Україні люди працювали лише за частину зарплати, яку їм мав виплатити роботодавець, а решту грошей привласнювали собі керівники нелегальної мережі працевлаштування.
Не платили вони й податки, на чому й погоріли. Гроші, які організатори злочинної схеми недоплачували працівникам з України, знімали невеликими сумами в декількох банкоматах: завжди суми до 10 тис. крон, аби уникнути звітності та перевірок. Також через підставні компанії вони розподіляли гроші за фіктивними рахунками. З січня 2018 року до квітня 2020 року, за даними слідства, завдано збитків сумою майже 41 млн крон (понад 52 млн грн). Затримані, вік яких становить від 34 до 43 років, звинувачені в ухиленні від сплати податків, за що їм може загрожувати від 5 до 10 років позбавлення волі.
«Така ситуація з нелегалами є достатньо розповсюдженою… Там ці люди працюють без належного оформлення. Так, вони дуже ризикують. Так, напевно, є дуже багато випадків, коли їм взагалі не платять, люди можуть втратити свободу та здоров’я», – так прокоментував інцидент в ефірі «5 каналу» Олег Пендзин, член Економічного дискусійного клубу. За його словами, європейське законодавство є доволі жорстким для людей, які приїжджають на роботу в Євросоюз. «По-перше, роботодавець має заплатити за іноземного працівника під час його офіційного оформлення. І зарплатня, яка виплачена працівнику, оподатковується відповідно до чинного законодавства, яке діє в тій чи іншій країні», – пояснив він.
Варто зауважити, що жодна урядова установа так досі й не оприлюднила точні дані про те, скільки громадян України працює за кордоном. Називають дуже приблизні цифри: від трьох до семи мільйонів осіб. Нещодавно Анна Джоболда, директорка департаменту рекрутизації польської компанії з працевлаштування Gremi Personal, повідомила агенції Українські новини, що станом на кінець 2020 року в Фонді соціального страхування Польщі зареєстровано 532,5 тис. українців, що офіційно працюють у цій країні.
«Переважно українці працюють на виробництві, оскільки тут є стабільний попит на робочу силу. Це підприємства харчової промисловості, рибзаводи, м’ясокомбінати, виробництво заморожених продуктів, а також логістичні склади, де в пандемію стабільно багато роботи», – заявила вона. За словами експертки, на виробництві українці заробляють 2,5-4 тис. злотих (18,5-30 тис. грн) залежно від того, працюють вони 8 чи 12 годин щодня. Такі зарплати також на логістичних складах, де ставка становить 13,8-14,5 злотого на годину, або на підприємствах харчової промисловості.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8349 / 1.56MB / SQL:{query_count}