Байден – Зеленський: про що говорили

Американський лідер запросив президента України відвідати Білий дім

Президенти США та України 7 червня провели телефонну розмову, яка була запланована як своєрідне узгодження позицій перед тим, як Джо Байден вирушить в турне Європою та зустрінеться з Володимиром Путіним у Женеві. Президент США запросив свого українського колегу відвідати Білий дім у липні цього року.

Суперечливі пресрелізи

«Джо Байден підтвердив непохитну підтримку з боку США суверенітету й територіальної цілісності України... Лідери обмінялися думками щодо стратегічної взаємодії України та США напередодні важливих самітів G7 та Північноатлантичного альянсу, а також запланованих зустрічей Джо Байдена з керівництвом Євросоюзу та президентом Російської Федерації», – мовиться у повідомленні Офісу президента України (ОПУ). Там також зазначили, що Байден підтримав ініціативу щодо створення Кримської платформи та запевнив, «що Сполучені Штати будуть представлені на саміті ініціативи на високому політичному рівні».
Видання Axios повідомляло, що спочатку у пресрелізі, який поширив ОПУ, зазначалося, що Байден «наголосив… на важливості надання Українській державі Плану дій щодо членства (ПДЧ) у НАТО». Однак пізніше заяву змінили. «Володимир Зеленський наголосив на важливості надання Українській державі Плану дій щодо членства в Альянсі», – йшлося в оновленій заяві ОП. Білий дім також заперечив, що Байден висловив підтримку надання Україні ПДЧ. «Українці неправильно схарактеризували заяву та виправили допис», – заявив представник Ради національної безпеки США.
Сам Володимир Зеленський вважає «несуттєвим» виправлення пресрелізу, а розмовою з американським колегою задоволений. «У мене була чудова розмова з президентом Байденом. Чітка, предметна, по суті. Я дуже задоволений підсумками бесіди та перспективами подальшого довірчого особистого спілкування. Джо Байден буквально запевнив мене в повній та безумовній підтримці України. У нас об’ємний двосторонній порядок денний і ми його детально обговоримо в кінці липня в США. Тет-а-тет. У нас багато найважливіших питань для обговорення – безпека, територіальна цілісність, економіка, енергетика, прямі інвестиції, технології, співпраця в оборонній сфері», – заявив Володимир Зеленський у коментарі Українській правді.
З приводу того, хто саме заявив про ПДЧ, глава держави зазначив, що «слова не важливі, а важливі конкретні вчинки». «Отримає Україна, нарешті, ПДЧ чи ні – це питання бажання лише самого Альянсу. Якщо отримає – значить, нас там дійсно бачать. Якщо не отримає – це теж цілком конкретна відповідь», – сказав Володимир Зеленський.

Погрози Путіна

Говорили і про енергетичну безпеку, зокрема про «Північний потік – 2», який, за словами Володимира Зеленського, «створює серйозну загрозу та є безпековим викликом, а не просто комерційним проєктом». І переймається президент України недарма.
4 червня Володимир Путін під час Петербурзького міжнародного економічного форуму заявив про добудову першої нитки скандального газогону й відразу почав погрожувати Україні. «Лінійна робота цілком, включно з морською ділянкою, закінчена. Труби підведені з німецького та російського боку, потрібно їх підняти та зварити, але саме прокладання завершене», – запевнив Путін. Він зауважив, що сподівається на закінчення другої нитки газогону протягом двох місяців. За словами президента РФ, Газпром готовий до постачання газу і тепер усе залежить від німецького регулятора.
А на запитання, чи означатиме повноцінний запуск «Північного потоку – 2» скорочення транзиту через газотранспортну систему (ГТС) України, який щорічно приносить в український бюджет приблизно 3 млрд USD, різко відповів: «Ви думаєте, що ми повинні всіх годувати? У нас що, обов’язок такий – всіх годувати, чи що?». Він зазначив, що РФ може й надалі завантажувати ГТС України, але необхідною умовою для цього є «добра воля Києва до нормальних економічних відносин».
«Путін готовий зберегти за Україною її транзитний статус тільки в тому випадку, якщо Кремль зможе впливати на її внутрішню політику. Хочете зберегти гроші від транзиту в бюджеті – відмовляйтеся від опору агресивним діям, приймайте те, що вам вкаже президент РФ. Не згодні – не буде ніякого газового транзиту! Власне, заради цього і починався проєкт будівництва обхідних газогонів, які повинні були дозволити РФ відмовитися від української ГТС. Ні, не для того, щоб отримувати додатковий прибуток, як це пояснюють, а для того, щоб отримати можливість політичного і економічного тиску на Україну… І ось тепер, коли «Північний потік – 2» навіть не добудований до кінця, російський президент починає висувати вимоги до України», – написав у блозі на Радіо Свобода Віталій Портников.

Тривожна інформація розвідки

«Північний потік – 2» є загрозою не лише для України, а й для багатьох країн. Про це заявив Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Він розповів, що у США частина республіканців виступає за продовження санкцій через будівництво газогону. «На превеликий жаль, у нас сьогодні немає прямої можливості впливати на ці процеси, але, повірте, всі наші дипломатичні співробітники, всі наші амбасади долучені до цього процесу та роблять усе необхідне для того, щоб це припинити», – наголосив секретар РНБО.
Натомість Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, попередив про можливість терактів на об’єктах ГТС. «Ми говоримо про реальні загрози. Путін заявив, що перша нитка «Північного потоку – 2» добудована. Газ все ще транспортується в Європу нашим газогоном і повинен транспортуватися деякий час далі, але потім Путін, найімовірніше, захоче газ пустити в обхід України», – заявив він.
Аваков не виключив спроб терактів на українській ділянці газогону. «Ми очікуємо, що будуть спроби терактів, і тоді в Москві скажуть «ви бачите, ми хочемо, але в Україні неспокійно, тому пускаємо газ через «Північний потік – 2». І такої розвідувальної інформації в нас достатньо», – підкреслив міністр.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8378 / 1.58MB / SQL:{query_count}