Сигнал із Вашингтона: «непохитна підтримка України»

Держсекретар США Ентоні Блінкен та Вікторія Нуланд відвідали з візитом Київ

У Києві – другий в цьому році важливий міжнародний гість. 5 – 6 травня в українській столиці з робочим візитом перебував державний секретар США Ентоні Блінкен. Першою, нагадаємо, в січні стала новообрана президентка Молдови Мая Санду. Разом з держсекретарем до Києва прибула й давня прихильниця України Вікторія Нуланд, яка нині посідає посаду заступниці держсекретаря з політичних питань. На жаль, заокеанські візитери прибули в Україну пізно ввечері в середу, 5 травня, тож офіційна частина візиту і зустріч з президентом України Володимиром Зеленським відбулися сьогодні, 6 травня, коли це число «Львівської Пошти» вже вийшло друком.

Про Україну говорили в Лондоні

До Києва Ентоні Блінкен прибув з Лондона, де відбувався саміт G7 на рівні глав зовнішньополітичних відомств. «На кожній двосторонній зустрічі ми проходили різними підтемами – Україною, наприклад, де ми всі погодилися й висловили солідарність з Україною на тлі російської агресії, що є зовнішньою загрозою, яка постала перед ними; а також внутрішньої агресії, де українці мають справу з корупцією та проблемами подальшого просування в процесі реформ», – заявив офіційний представник Держдепу Нед Прайс.
Крім того, за його словами, обговорювалося й питання щодо Російської Федерації (РФ), зокрема і в контексті її агресії проти України. З одного боку, підкреслив представник Держдепу, США не прагнуть ескалації з РФ, а з другого боку, всі партнери й союзники підтримали реакцію Сполучених Штатів Америки на агресивні російські дії.
Зокрема, на полях зустрічі керівників зовнішньополітичних відомств країн G7 Ентоні Блінкен обговорив українське питання з міністром закордонних справ Франції Жаном-Івом Ле Дріаном. «Блінкен та Ле Дріан підтвердили непохитну підтримку суверенітету України з боку США та Франції й погодилися уважно стежити за агресією Росії проти України», – повідомила пресслужба Держдепу. Говорив держсекретар про Україну і з віцепрезидентом Європейської комісії Жозепом Боррелем. Сторони, зокрема, обговорили нещодавнє нарощування РФ військ у незаконно анексованому Криму та на кордонах з Україною.

Один з пріоритетів – боротьба з корупцією

«Майже кожна згадка України американським держсекретарем тепер супроводжується повторюваною фразою про «непохитну підтримку незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України». Ці наполягання, до яких долучилися всі провідні західні держави, а також сам факт візиту Блінкена до Києва мають на меті підтвердити позицію США і Заходу загалом на тлі зростання напруженості в українсько-російському протистоянні, що виявилося в нещодавньому демонстративному стягуванні російських військ до України і в зростанні кількості сутичок та жертв на смузі, що розділяє українські війська та підтримувані Росією збройні формування на Донбасі», – пише Радіо Свобода.
Водночас не варто забувати і про проблеми всередині України. Про це, зокрема, говорила минулого місяця на слуханнях у Сенаті США під час її затвердження на посаді Вікторія Нуланд. Вона підкреслила, що для зміцнення України потрібна і міжнародна підтримка, і внутрішні зусилля українців, зокрема, для подолання корупції. «Корупція – це інструмент, який використовує Кремль, щоб підірвати Україну зсередини та підкуповувати урядовців. Тому праця над цими проблемами відповідає нашим спільним інтересам. Підтримка України Конгресом важлива, але вони самі повинні зробити конкретні кроки, щоб пройти цей шлях», – заявила Вікторія Нуланд.
Її колега у Державному департаменті Філіп Рікер нещодавно також наголошував на важливості дій всередині України: «Для забезпечення кращого майбутнього для всіх українців варто докласти ще багато важкої праці». Деякі американські коментатори зауважують, що на тлі приготувань першого візиту президента США Джо Байдена у червні до Європи і можливого саміту з президентом Росії Володимиром Путіним Вашингтон, можливо, мав би влаштувати зустріч Байдена з українським президентом Володимиром Зеленським.
«Я в захваті від того, що держсекретар Блінкен їде до України цього тижня. І я далі вважаю, що президент США мав би зустрітися з президентом Зеленським у Вашингтоні цього місяця перед зустріччю з Путіним у Європі наступного місяця», – написав у твіттері колишній американський посол у Москві, а тепер професор Стенфордського університету Майкл Макфол.

«Україні пішла б на користь розширена військова допомога»

Тим часом агентство Bloomberg у редакційній статті пише, що візит Ентоні Блінкена в Україну свідчить про занепокоєння адміністрації Джо Байдена, що РФ наважиться на нову агресію проти свого західного сусіда. «Хоч Володимир Путін тимчасово послабив напругу, наказавши російським військам відійти від кордону, він все ще бажає позбавити український уряд контролю над власною ж територією. США та їхні союзники по НАТО повинні дати на цю загрозу скоординовану відповідь, яка починається зі забезпечення України зброєю, необхідною для самозахисту», – йдеться в публікації.
На думку агентства, західні лідери повинні чітко заявити про підтримку української безпеки, а також підкріпити свої слова діями. В цьому напрямку адміністрація президента США Джо Байдена була більш послідовною, ніж уряди Франції й Німеччини, які спочатку закликали «обидві сторони» послабити напругу, а не поклали всю вину тільки на Путіна. Зважаючи на те, що мета російського президента – розколоти трансатлантичний Альянс й не дозволити Україні інтегруватися в західні інститути, США і Європа повинні разом розробити список скоординованих санкцій. «Україні також пішла б на користь розширена військова допомога. Її армія тепер більша й краще підготовлена, ніж під час окупації Криму у 2014 році. Але їй все ще бракує важливих інструментів для відбиття російської атаки. Байден повинен схвалити додатковий продаж протитанкових ракет Javelin й послабити обмеження того, як і коли Україна може їх застосувати. Пентагон також повинен передати радари й протикорабельні ракети, а також перевезти ракети Patriot з Польщі в Україну, про що просили українські чиновники. Країни НАТО повинні розширити тренувальні навчання й обмін розвідувальними даними з Україною, а також надати персонал і ресурси, щоб допомогти втілити її плани з побудови військово-морської бази в Чорному морі», – йдеться в статті.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9483 / 1.59MB / SQL:{query_count}