«Паспорти вакцинації»: що це таке

Новий документ не повинен стати перешкодою для подорожей до Європейського Союзу

Єврокомісар Тьєрі Бретон, відповідальний за вакцини, представив майбутній європейський сертифікат здоров’я, який почне діяти з 15 червня. В українському інформаційному просторі «гуляє» одразу кілька назв цього документу – це уже згаданий «сертифікат здоров’я», також можна зустріти «паспорт вакцинації» та «цифровий зелений сертифікат». Власне остання назва (Digital Green Certificate) і є офіційною в документах Єврокомісії.
Тим часом у Міністерстві охорони здоров’я України на запитання «Чи будуть українцям видавати «паспорти вакцинації» і які документи підтверджують щеплення?» відповідають: «Наразі «паспорти вакцинації» не передбачено, адже ці документи ще не узгоджені на міжнародному рівні. Україна зможе запровадити цифрові й друковані «паспорти вакцинації», щойно отримає чіткі вимоги до них від міжнародних партнерів (ЄС, ВООЗ тощо). Інформація про вакцинацію буде внесена до електронної системи охорони здоров’я та доступна вашому сімейному лікареві. У разі необхідності, наприклад, для виїзду за кордон, ви можете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до закладу охорони здоров'я».

Сертифікат – справа добровільна 

«З того моменту, коли ми зможемо бути впевнені, що кожен європеєць, який бажає зробити щеплення, матиме рівний доступ до вакцини, буде добре, що ми зможемо мати механізм, сертифікат, який демонструє ваш стан здоров’я», – виголосив на камеру Тьєрі Бретон, тримаючи в руках зображення майбутнього документа. За словами єврокомісара, документ міститиме дату народження, номер паспорта, засвідчений QR-кодом, тип вакцини (якщо людина робила щеплення), чи хворіла людина на коронавірус та наявність антитіл.
Україна зможе запровадити цифрові й друковані «паспорти вакцинації», щойно отримає чіткі вимоги до них від міжнародних партнерів (ЄС, ВООЗ)
Цей сертифікат можна буде завантажити на смартфон або видрукувати, і він діятиме з 15 червня 2021 року. Єврокомісар запевнив, що його використання буде добровільним. «Якщо ви не хочете проходити вакцинацію, у вас його не буде», – попередив він.
За його словами, для тих, хто не хоче бути вакцинованим, розглядається варіант масового розгортання швидких тестів, негативні результати яких необхідні, наприклад, щоб сісти в літак або відвідати якусь подію. На звинувачення у прихованому примусі, зокрема для подорожей, Тьєрі Бретон відповів: «Ті, хто не хоче отримувати сертифікат, матимуть можливість пройти швидкі тести».
«Цифровий зелений сертифікат не стає передумовою для вільного пересування і не створить ніякої дискримінації. Спільний підхід у межах всього ЄС дозволить нам поступово відновити вільне пересування та уникнути фрагментації. Це також шанс вплинути на глобальні стандарти», – зазначив єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс.

Україна також готується

В Україні розробка так званого паспорта вакцинації перебуває на фінальній стадії. Про це в понеділок, 29 березня, повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. «Наше міністерство спільно з Міністерством цифрової трансформації України вже на фінальній стадії розробки «паспорта вакцинації» для українців. Його отримають громадяни, які зроблять дві дози щеплення», – розповів він.
За словами урядовця, цей паспорт вакцинації міститиме інформацію про те, «коли людина вакцинована, термін дії вакцини згідно з інструкцією». Міністр також запевнив, що розробники цього свідоцтва прагнуть, щоб «документ був максимально зручним».
Проєкт документа вже майже готовий, але дату його запуску ще не узгоджено, зазначив очільник МОЗ України. «Залишилися чисто технічні питання, які ми з Мінцифрою досить швидко вирішимо», – переконаний міністр. Водночас Максим Степанов дав зрозуміти, що запровадження таких «паспортів вакцинації» відбудеться тільки тоді, коли вакцинують велику кількість людей.
Про необхідність запровадження «паспортів вакцинації» говорив також президент України Володимир Зеленський. «Ці паспорти вже розробляються і країнами Європейського Союзу, і США, і Швейцарією, й Ізраїлем, тобто багатьма розвиненими країнами, які активно працюють над створенням колективного імунітету проти коронавірусу. Нам теж треба розробити свою систему відповідної «паспортизації», також для стримування поширення коронавірусної хвороби необхідно охопити 70% дорослого населення щепленнями проти Covid-19», – зазначив Володимир Зеленський 29 березня на селекторній нараді.

Етичні проблеми

Водночас запровадження «паспортів вакцинації» багато в кого спричинює несприйняття через питання етичних стандартів та приватності. «Центральною етичною дилемою буде визначити, для кого робити винятки. Є певні особи, які не можуть отримати щеплення з медичних причин, приміром, алергіки та вагітні. У деяких країнах певні етнічні меншини більше схильні відмовлятися від вакцинації, а це означає, що ці групи можуть бути ненавмисно виключеними з процесу», – розповіла Німецькій хвилі Мелінда Міллз, директорка Центру демографічних наук імені Левергалма Оксфордського університету. Аби уникнути помилок, Єврокомісія повинна чітко визначити правові та етичні параметри використання «паспортів вакцинації», каже вона.
Доповідь, співавторкою якої є Міллз і яка була оприлюднена групою «Наука для надзвичайних ситуацій: Covid-19» (SET-C) Лондонського королівського товариства з розвитку знань про природу, окреслює величезну кількість проблемних питань, на які варто знайти відповідь перед тим, як запускати «паспорти вакцинації».
«Наша ситуація ще далека від ідеалу. Починаючи навіть з того, що ми ще досі збираємо дані про те, наскільки ефективною є кожна вакцина у запобіганні інфікуванню та передачі вірусу та як довго зберігатиметься імунітет», – пише ще один з авторів доповіді Кріс Дай, професор епідеміології кафедри зоології Оксфордського університету.
Інформація про вакцинацію буде внесена до електронної системи охорони здоров’я та доступна сімейному лікареві. У разі необхідності, наприклад, для виїзду за кордон, ви можете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до закладу охорони здоров'я
Іншими джерелами збільшення вже наявних нерівностей у цих питаннях можуть стати такі речі, як відмінності у темпах вакцинації у різних країнах ЄС та навіть доступ до інтернету. Ключове питання, на яке потрібно відповісти: для чого створюється «паспорт імунізації», каже Мелінда Міллз: «Це щось, що необхідне для міжнародних подорожей та медичного використання, чи щось ширше, необхідне для отримання роботи, відвідування футбольного матчу, вечері у ресторані та купівлі молока?».
До того ж є правові обмеження. «Паспорти вакцинації» будуть містити чутливу особисту інформацію, тому мають існувати чітко визначені параметри, наприклад, обмеження на їхнє використання та мінімізація обсягу зібраних даних. Захист медичної інформації є одним з ключових завдань Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо захисту приватності осіб. «Тому правовий захист даних та вимоги щодо приватності мають ґрунтуватися на повазі до приватного життя, що містить у собі й захист персональної медичної та біометричної інформації», – підсумовує Німецька хвиля.
Digital Green Certificate ще мають офіційно узгодити між усіма державами-членами ЄС. 25 березня депутати Європейського парламенту ухвалили рішення пришвидшити голосування щодо плану Єврокомісії про створення єдиного документа, що підтверджує вакцинацію проти коронавірусу. «Щоб полегшити його ухвалення до літа, депутати Європарламенту вирішили пришвидшити затвердження зеленого цифрового сертифіката, що дозволить забезпечити безпечне і вільне пересування під час пандемії», – йдеться в заяві, розміщеній на сайті Європарламенту.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8608 / 1.61MB / SQL:{query_count}