«Найкраща вакцина – та, яку ви можете найшвидше отримати»

Попри рішення деяких країн тимчасово призупинити щеплення вакциною AstraZeneca, експерти та уряди кажуть, що користь переважає над ймовірними ризиками

З початку березня вже близько 15 країн Європи призупинили використання британсько-шведської вакцини Oxford/AstraZeneca через випадки виникнення тромбів. Проте багато експертів та урядовців з різних країн упевнені, що підстав для паніки немає, мовиться про звичайне перестраховування.

Зв’язку випадків тромбозу з вакцинацією немає

Головна наукова співробітниця Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Сумія Свамінатан заявила агентству Reuters про відсутність задокументованих смертей внаслідок щеплень вакциною AstraZeneca, а також зв’язку між препаратом і утворенням тромбів. Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) також не підтвердило зв’язок випадків тромбозу з вакцинацією AstraZeneca. Обидві установи водночас заявили про відсутність причин для паніки та рекомендують далі використовувати цю вакцину, оскільки користь від неї переважає над ймовірними ризиками негативних наслідків, повідомляє Голос Америки.
Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон у статті в газеті Times назвав вакцину AstraZeneca, яку розробили науковці в Оксфорді, одним зі зразкових досягнень. Напередодні в телеінтерв’ю він також повторив, що впевнений у рекомендаціях фахівців щодо її безпечності. «Ми маємо один з найжорсткіших і найдосвідченіших органів контролю у світі. Вони зовсім не бачать причини зупиняти щеплення жодною з вакцин, які ми зараз використовуємо. Вони вважають їх дієвими щодо зниження випадків госпіталізації, а також щодо зменшення серйозних захворювань і смертності. Тому ми й далі дуже впевнені в нашій програмі та раді спостерігати за швидкістю, з якою вона втілюється повсюди у Великобританії», – сказав Борис Джонсон.
Унаслідок вакцинації проти коронавірусу вакциною від AstraZeneca (Covishield) в Україні фіксували лише легкі побічні реакції. Утворення тромбів у пацієнтів не було, про що повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. «У нас зафіксовані 362 побічні реакції. Це легкі реакції, тільки двоє потребували догляду медпрацівників нетривалий час. Жодних тромбозів у нас зафіксовано не було», – сказав очільник МОЗ.
«Призупиняючи щеплення вакциною AstraZeneca, регуляторні органи намагаються перестрахуватися. Та це у жодному разі не означає, що ця вакцина небезпечна. Насамперед про головне: деякі люди мають схильність до тромбозів, з вакциною чи без неї. Йдеться про збіг обставин чи про причино-наслідкові зв’язки, пов’язані з вакцинацією, може пояснити статистика. Основне питання: чи можна говорити про незвично часті випадки тромбозу після вакцинації? Зрештою, з того, що нам відомо зараз, вакцини від AstraZeneca таке твердження не стосується», – пояснив Фабіан Шмідт, оглядач Німецької хвилі.

Хтось призупинив, хтось розпочав і продовжив

У вівторок, 16 березня, кампанія щеплення стартувала в Грузії. Мешканців країни вакцинуватимуть власне AstraZeneca. Перші в черзі – 54 тис. медпрацівників, повідомило видання Кавказький вузол.
А в Естонії експертна комісія з імунопрофілактики дійшла висновку, що країні розумно продовжувати використовувати вакцину AstraZeneca проти коронавірусу. «З огляду на епідеміологічну ситуацію в Естонії, користь від подальшого використання AstraZeneca більша, ніж можлива шкода. Ми вирішили, що вакцинація триватиме. Наразі немає доказів, що застосування вакцини призводить до тромбозу», – заявила член експертної комісії Ір’я Лутсар.
У Польщі також вирішили продовжити вакцинацію AstraZeneca. 16 березня на спеціальній пресконференції голова міністерства охорони здоров’я країни Анджей Недзельський і його заступник Вальдемар Фарба заявили, що в Польщі не фіксується значних побічних ефектів під час вакцинування AstraZeneca, тому країна не буде відмовлятися від використання цього препарату. «В деяких країнах вказувалося на появу побічних наслідків тромбоемболії після застосування цієї вакцини. У Польщі не зафіксовано таких випадків», – наголосив Анджей Недзельський. Він додав, що з 583 тис. вакцинацій препаратом AstraZeneca в Польщі побічні ефекти зафіксовані тільки в 4% випадків. Урядовець зазначив, що країна призупинить вакцинацію тільки в тому випадку, якщо Європейське агентство з лікарських засобів ухвалить таке рішення. Але оскільки такого рішення наразі немає, країна продовжить вакцинацію препаратом AstraZeneca.
Не панікують і за океаном. У Монреалі прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що в його уряді не вбачають ризиків щодо застосування вакцини AstraZeneca для масового щеплення проти коронавірусу. «Департамент охорони здоров’я Канади, наші експерти та науковці приділяють дуже багато часу, аби гарантувати безпечність та ефективність усіх вакцин, затверджених у Канаді. Найкращою вакциною є та, яку ви можете найшвидше отримати. Саме так ми зможемо пройти крізь це якнайшвидше та якнайбезпечніше», – сказав Трюдо, відповідаючи на запитання про небажання окремих канадців робити щеплення вакциною AstraZeneca.
Джастін Трюдо також повідомив, що його мати, 72-річна Маргарет Трюдо зробила щеплення проти Covid-19. Він наголосив, що й сам охоче вакцинується, але не випереджатиме встановлену його ж урядом почерговість вакцинації.
Нагадаємо, що наприкінці лютого влада Канади офіційно зареєструвала для використання вакцину AstraZeneca (Covishield). Як зазначалося в заяві на сайті канадського уряду, вакцина призначена для активної імунізації осіб віком від 18 років для профілактики коронавірусної хвороби. Також особливо наголошувалося, що Covishield має таку ж схему показань та вакцинації, як вакцина AstraZeneca. Канадський уряд замовив у Індії 2 млн доз вакцини.
Причому реєстрація відбулась за рекордно швидкий термін – лише шість тижнів. «Це були блискавичні шість тижнів, – наводить агентство Reuters слова Говарда Глейза, голови компанії Verity Pharmaceuticals Inc. – Регулятори сфери охорони здоров’я справді перевершили себе. Вони працювали 24 години на добу».

«Парад» нових штамів

На жаль, коронавірус продовжує підкидати неприємні сюрпризи. Нагадаємо, що наприкінці грудня 2020 року у Великобританії та Південно-Африканській республіці зафіксували нові штами коронавірусу. Дані клінічних випробувань вакцин від компаній Novavax Inc та Johnson & Johnson засвідчили, що зафіксований у Південній Африці новий штам коронавірусу стійкіший до антитіл, які містять вакцини.
Аж три нові різновиди виявили у США. Нью-йоркський штам отримав назву B.1.526, він вперше з’явився у місті ще в листопаді минулого року. До середини лютого на нього припадало приблизно 27% серед зареєстрованих у місті випадків захворювання. Вважається, що штам B.1.526 містить мутацію E484K, завдяки якій нові штами коронавірусу уникають імунної відповіді організму. «Це не особливо радісна новина. Але просто знати про це вже добре, бо тоді ми можемо щось з цим зробити», – розповів The New York Times Мішель Нуссенцвайг, імунолог з Рокфеллерівського університету.
Каліфорнійський штам, який називають B.1.427 або B.1.429, за попередніми висновками, може призводити до підвищеного ризику серйозних ускладнень або смертності. Зокрема, із поширенням цього різновиду пов’язують складну ситуацію у відділеннях інтенсивної терапії штату. Крім того, принаймні в шести американських штатах виявлена мутація вірусу, яку вперше ідентифікували в Бразилії й назвали P.1. Цей різновид підтвердили у багатьох людей, які вже видужали від коронавірусу, що підвищує занепокоєння про те, що цей штам може призводити до повторного зараження через його стійкість до антитіл.
Тож американські лікарі та дослідники закликають мешканців не припиняти дотримуватись карантинних заходів, адже нові штами можуть нести особливу небезпеку, пише USA Today. Зокрема, якщо ці різновиди коронавірусу виявляться більш заразними й стійкими до вакцин, це може відкотити назад увесь поступ у боротьбі проти пандемії, повідомила директорка американського Центру з контролю та запобігання захворювань Рошель Валенськи, інформує Голос Америки.
Уже цього тижня новий штам Clade 20C виявили у Франції в регіоні Бретань, що на північному заході країни. Щоправда, в міністерстві охорони здоров’я країни зазначили, що на цьому етапі немає підстав робити висновок, що цей варіант вірусу може спричинити важчі форми захворювань або має властивості для швидшої передачі. Водночас припускається, що Clade 20C може уникати виявлення традиційними методами тестування. Французькі лікарі зазначили, що виявити новий варіант було складно: у пацієнтів зустрічалися типові для Covid-19 симптоми, проте всі проведені тести давали негативний результат. Для діагностування зараження цим різновидом вірусу може знадобитися серологічний аналіз крові.
МОЗ Франції класифікувало цей варіант коронавірусу як такий, що перебуває на стадії вивчення (VUI). У місці виявлення вірусу вжиті додаткові санітарні заходи безпеки, зокрема прискорення вакцинації проти Covid-19, додаткові вимоги з дотримання соціальної дистанції та обмеження публічних зібрань.
А у Великобританії зафіксували два випадки нового штаму, вперше зареєстрованого на Філіппінах, де ним заразилися щонайменше 30 людей. Як пише видання The Guardian, у Службі громадської охорони здоров’я Англії (виконавчий орган МОЗ Великобританії) повідомили, що один з випадків пов’язаний з поїздкою за кордон. Походження другого ще розслідується. Зазначається, що цей штам містить низку помітних мутацій, включаючи білок E484K. Є занепокоєння, що вакцини можуть бути не такими ефективними проти цього білка.
Водночас у Всесвітній організації охорони здоров’я анонсували розробку нового покоління вакцини проти коронавірусу без уколів. Зберігати цей препарат можна буде за кімнатної температури та, ймовірно, у вигляді спрею, пластиру чи таблеток. Клінічні дослідження цього препарату обіцяють завершити до кінця року.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8396 / 1.63MB / SQL:{query_count}