Вакцинація в світі: лідери та аутсайдери

Майже 130 країн, в яких проживають 2,5 мільярда людей, ще не зробили жодного щеплення

Про це йдеться у спільній заяві глави Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедроса Адханома Гебреєсуса і виконавчої директорки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Генрієтти Фор. Вони наголосили, що наразі понад три чверті щеплень зроблені в 10 країнах, на які сукупно припадає 60% світового валового внутрішнього продукту (ВВП). Тож Україна зовсім не пасе задніх і абсолютно не має підстав волати про якусь «зраду», адже вакцинацію лише щойно розпочали такі, значно багатші, ніж ми, країни, як Австралія, Нова Зеландія та Японія.

Як рахувати?

Одразу варто зазначити, що підраховувати показники вакцинації можна по-різному – в абсолютних числах або в перерахунку на 100 тис. населення. Якщо говорити про перший варіант, то світові лідери – прогнозовано США і Китай, повідомляє Німецька хвиля. У Сполучених Штатах Америки (населення – 328 млн осіб) близько 37 млн вже зробили принаймні одне щеплення і 13 млн отримали обидві дози вакцини. Центри контролю та профілактики захворювань США (CDC) уточнюють, що ця статистика враховує пацієнтів, щеплених вакцинами і компанії Moderna, і BioNTech/Pfizer.
До слова, президент США Джозеф Байден у вівторок, 16 лютого, заявив на каналі CNN, що ситуація з Covid-19 у його країні може покращитися хіба до наступного Різдва. «Тож якщо колективний імунітет завдяки вакцинації спрацює так, як потрібно, то до наступного Різдва, я думаю, ми перебуватимемо в абсолютно інших обставинах, ніж сьогодні. Через рік, я думаю, буде значно менше людей, яким доведеться дотримуватися соціальної дистанції та носити маску», – сказав він. За словами Байдена, до кінця липня в США буде понад 600 млн доз вакцини проти Covid-19 – цього достатньо, щоб прищепити кожного американця.
У КНР (населення – 1,4 млрд) вакцинували понад 40 млн людей. Далі йдуть Євросоюз (в усіх країнах ЄС в сукупності – понад 18 млн щеплень на 453 млн жителів), Великобританія (понад 15 млн щеплень на 66 млн населення) та Індія (понад 6,5 млн вакцинованих на 1,3 млрд людей).

Але з точки зору боротьби з пандемією важливішою є не загальна кількість, а відсоток населення, що отримав захист від вірусу. Тут беззаперечним лідером є Ізраїль (населення – 8,8 млн), який першим фактично досяг показника, що дозволяє говорити про колективний імунітет. За даними місцевого МОЗ, станом на 16 лютого, були повністю вакциновані понад 28% всього населення і близько 39% дорослих (старші 16 років). Друге місце наразі тримають Об’єднані Арабські Емірати (9,6 млн мешканців), де понад 4,5 млн доз дозволяють підійти до важливої позначки в 50 вакцинованих на кожні 100 жителів.
І ось вам викрутаси статистики: місця із 3-го до 5-го посідають… Республіка Сейшельські острови (80 тис. населення) та дві британські заморські території – Кайманові острови в Карибському морі (54,3 тис.) та Гібралтар (33,7 тис.). Причина очевидна – скромна кількість населення. Якщо говорити про країни ЄС, то тут попереду Великобританія – 149,4 тис. щеплень на мільйон жителів. «Срібний» призер теж несподіваний – Сербія (7 млн жителів) з показником 75,4 тис. на мільйон.
І ще одне цікаве спостереження. Першість у виробництві вакцин ще не означає, що більшість населення цієї країни буде вакциноване першим, стверджує Агате Демаре, директорка відділу міжнародного прогнозування в Economist Intelligence Unit (EIU). Як повідомляє Українська служба BBC, її установа провела декілька масштабних досліджень з цієї теми, досліджуючи інфраструктуру охорони здоров’я, чисельність населення і фінансові можливості різних країн. Дослідження EIU прогнозує, що два найпотужніші нині виробники вакцин у світі – Китай та Індія – навряд чи зможуть провести достатньо щеплень до кінця 2022 року. Причина – величезне населення обох країн і брак медичних працівників.

Ізраїльське диво

Наразі Ізраїль залишається світовим лідером за швидкістю вакцинації населення. Такий успіх пояснюють кількома факторами: відносно невеликі населення та розмір країни, наявність вакцини й надсучасна цифрова система охорони здоров’я. Кожен громадянин Ізраїлю має медичну страховку в одній із чотирьох недержавних лікарняних кас. Однак існує ще один потужний фактор – політичний.
23 березня в країні відбудуться позачергові парламентські вибори – четверті за останні два роки. Для прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу перемога його партії «Лікуд» – питання з серії «бути чи не бути». Він став першим прем’єром Ізраїлю, проти якого розпочали судовий розгляд за звинуваченнями в шахрайстві, нецільовому використанні коштів і хабарництві. Перемога «Лікуду» дасть можливість Нетаньягу втриматися на посаді та спробувати уникнути в’язниці.
Підприємливому політику вдалося укласти з компанією Pfizer спеціальну угоду, в межах якої Ізраїль став «міжнародною моделлю швидкої вакцинації цілої країни», повідомляє Meduza. Також варто відзначити, що тутешній МОЗ активно бореться з дезінформацією, спрямованою проти вакцинації. Фахівці з кібербезпеки щодня і різними мовами моніторять соціальні мережі, вимагаючи від них блокування повідомлень про нібито шкідливість щеплення.
Також із 21 лютого уряд надасть вакцинованим громадянам доступ у спортивні та тренажерні зали, басейни, готелі та заклади культури. Зараз доступ до них закритий через локдаун. Крім того, тим, хто зробив щеплення або вже перехворів, нададуть спеціальний мобільний додаток – так званий зелений паспорт, який прочиняє двері в усі заклади та установи, доступ до яких обмежено через карантин. Ті, у кого немає смартфонів – переважно це представники ультраортодоксальних громад – зможуть видрукувати паперовий сертифікат зі штрих-кодом, який можна буде просканувати при вході. Крім того, «зелений паспорт» дасть можливість без карантину поїхати в Грецію та на Кіпр – вони вже підписали з Ізраїлем відповідну угоду, – а також на курорти Мертвого моря.

Хто на низькому старті

У середу, 17 лютого, в Японії (населення – 126 млн осіб) стартувала програма вакцинації проти коронавірусу. Як повідомляє Japan Times, насамперед уряд країни планує вакцинувати препаратом Pfizer/BioNTech 40 тис. медичних працівників, після чого програму вакцинації мають розширити, щоб охопити інші категорії населення.
У березні розпочнеться вакцинація ще 3,7 млн медпрацівників, а у квітні препарат отримають 36 млн людей віком від 65 років. Згодом уряд організує щеплення людей із вже наявними захворюваннями, які можуть ускладнити перебіг Covid-19 – наприклад, діабет та хвороби серцево-судинної системи. Також щеплення отримає персонал будинків для літніх людей. Після цього вакцина стане доступною для решти населення Японії. Загалом Токіо підписав контракти на закупівлю 314 млн доз у компаній Pfizer, AstraZeneca і Moderna – цього достатньо для 157 млн осіб.
22 лютого почнуть вакцинувати жителів Австралії (25 млн мешканців). Міністр охорони здоров’я країни Грег Гант повідомив, що щеплення проводитиметься зі застосуванням препарату AstraZeneca, а також оксфордською вакциною, яка виготовляється на підприємстві біотехнологічної компанії CSL у штаті Вікторія. Як зазначає The Guardian, найбільш пріоритетною тут вважається вакцинація персоналу готелів, оскільки вважається, що вони можуть сприяти розповсюдженню захворювання. Загалом у першій черзі вакцинації в Австралії перебувають 1,4 млн людей.
Не сидять склавши руки і в сусідній Новій Зеландії (4,8 млн жителів), куди вже прибули перші дози вакцин від Pfizer і BioNTech. Прем’єр-міністр країни Джасінда Ардерн повідомила, що першими вакцину отримають співробітники прикордонних служб. Тут варто зазначити цікавий факт – з початку пандемії в країні виявлено лише 2,3 тис. випадків коронавірусу, а померли всього-на-всього 26 людей.
P. S. Ситуація з кількістю інфікованих та вакцинованих у світі змінюється щодня. Всі наведені в цьому матеріалі цифри подано станом на 17 лютого.


Міжнародна асоціація Gallup провела нове глобальне дослідження щодо ставлення населення різних країн до спричиненої Covid-19 кризи. В Україні опитування проводив Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучерева разом із Київським міжнародним інститутом соціології. Всього у межах дослідження було опитано близько 45 тис. осіб у 47 країнах світу.
Згідно з результатами, 77% опитаних українців заявили, що вони не задоволені тим, як уряд протидіє поширенню коронавірусу, інформує Німецька хвиля. 45% респондентів «категорично не згодні» з твердженням, що уряд добре справляється з коронавірусом. 32% заявили, що «не згодні», 18% – згодні, і лише 3% сказали, що «абсолютно згодні». Ще 3% не змогли визначитися з відповіддю.
Отже, Україна посіла найвищу сходинку за рівнем невдоволення населення тим, як влада справляється з епідемією Covid-19. До країн, що мають найвищий рівень незадоволення, також увійшли Боснія і Герцеговина (75%), США (67%), Іспанія (66%), Еквадор і Мексика (по 65%). Натомість серед лідерів за рівнем задоволення діями своїх урядів належать В’єтнам (100%), Південна Корея (89%), Індія і Азербайджан (по 86%), Австралія (82%) і Малайзія (79%). Загалом більш ніж половина населення країн світу вважає, що їхні уряди добре протидіють поширенню коронавірусу.
Також із результатів дослідження випливає, що, якщо вакцина проти коронавірусу буде загальнодоступною і безпечною, нею готові зробити щеплення 65% українців. 43% заявили про свою цілковиту згоду на вакцинацію, 22% зазначили, що вони «згодні» зробити щеплення. Натомість 10% «не згодні», а 20% – «категорично не згодні». Ще 5% респондентів не змогли відповісти на це питання.
Ці цифри загалом відповідають ситуації в більшості країн світу. Більш як дві третини учасників глобального дослідження відповіли, що вони готові зробити щеплення проти коронавірусу за умови безпечності та загальної доступності вакцини. Водночас приблизно чверть опитаних, ймовірно, відмовляться від вакцинації. Ще 8% не визначилися у цьому питанні.
До країн, населення яких є найбільш скептичним щодо вакцинації, входять Македонія (49%), Росія (46%), Боснія і Герцеговина та Кенія (по 44%), а також Вірменія (43%). Натомість найбільше готових зробити щеплення є у В’єтнамі (98%), Південній Кореї та Іраку (по 88%), Таїланді (87%), Індії (85%) і Малайзії (84%).

250 вакцин нині перебувають у розробці в різних країнах, з яких 69 – на стадії клінічних випробувань;
176 млн доз вакцини введено в 78 країнах станом на 16 лютого;
4,6 млрд USD потрібно для закупівлі вакцин в обсягах, достатніх для вакцинації принаймні 20% населення всіх країн з низьким рівнем ВВП;
2,27 млрд доз вакцин планує поставити COVAX до кінця року 190 країнам-учасницям, із них 1,8 млрд доз буде безкоштовно надано країнам з низьким рівнем ВВП.
Джерело: ВООЗ
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8457 / 1.65MB / SQL:{query_count}