Українці зможуть вакцинуватися в Польщі

Але для цього потрібно мати документи, які підтверджують легальне перебування в країні

Пандемія коронавірусу та процес щеплення населення залишаються серед головних тем публікацій західних засобів масової інформації. Пишуть і про Україну, яка наразі, на жаль, залишається осторонь масової вакцинації. Причому прогнози для нас не надто втішні.

The Economist: Україна зможе масово вакцинувати всіх громадян не раніше 2023 року 

Експерти видання The Economist Intelligent Unit стверджують, що в Європі в аналогічному з нами становищі буде лише Молдова. Видання пояснює, що під «масовою вакцинацією» йдеться про щеплення 60-70% дорослого населення. Всього аналітики нарахували 85 країн світу, які, як і Україна, досягнуть цього значно пізніше, ніж багаті країни. Більшість з них – це держави Африки, Південної та Центральної Азії. 
У першій половині 2021-го три вакцини, розроблені компаніями Pfizer/BioNTech, Moderna і AstraZeneca спільно з Оксфордським університетом, використають для широкої вакцинації лише в розвинених країнах. Країни «першої черги», такі як США, Великобританія і більшість країн Євросоюзу, закінчать імунізацію груп ризику до кінця березня. Інші заможні країни зроблять це приблизно до кінця червня.
Китай й Індія – особливий випадок. Вони теж зареєстрували власні вакцини й просувають програми імунізації. Але населення обох країн настільки велике, що Пекіну й Нью-Делі навряд чи вдасться закінчити процес до кінця 2022 року.
Зрештою, є й інші країни з середніми або низькими доходами, які покладаються на програму COVAX. Ця програма ставить за мету забезпечити 6 млрд доз для бідних країни. Україна теж серед тих, хто розраховує на допомогу цієї програми. Перші 2 млрд доз доставлять у 2021 році. Вони здебільшого будуть призначені для медиків (дози COVAX забезпечать захистом лише 20% населення кожної країни).
«Але постачання від COVAX може затягнутися, особливо якщо затримки виробництва вакцин для багатих країн відсунуть на потім постачання для бідніших», – пише The Economist Intelligent Unit. Раніше генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Аданом Гебреісус заявив, що «націоналізм у сфері поширення вакцин може обійтися світовій економіці в 9,2 трильйона доларів». За його словами, поки багаті країни вже щосили проводять вакцинацію, найменш розвинені країни світу «спостерігають і чекають». 
Тим паче, що «багаті» продовжують збільшувати обсяги закупівель вакцин. Президент США Джо Байден заявив, що влада країни закупить додатково ще 200 млн доз вакцин Pfizer і Moderna влітку цього року. Отже, загальна кількість складе 600 млн. Обидві вакцини вимагають застосування двох доз, щоб убезпечити людину від коронавірусу. «Цього буде достатньо, щоб вакцинувати 300 млн американців і врешті-решт перемогти пандемію», – сказав американський лідер під час виступу в Білому домі (населення США становить близько 325 млн осіб).

La Repubblica: перший тривожний дзвіночок

Італійський часопис б’є на сполох – виробники зривають постачання обумовлених заздалегідь доз вакцин до ЄС. Спочатку проблеми зі своєчасним постачанням мали компанії Pfizer та BioNTech, опісля концерн AstraZeneca теж оголосив, що постачі до Європи будуть меншими, ніж очікувалося. Генеральний директор AstraZeneca Паскаль Соріо пояснив, що компанія відстає від графіка виробництва на два місяці. Водночас він запевнив, що AstraZeneca не продає вакцину, призначену ЄС, третім країнам, які готові заплатити більше. 
Саме такі підозри висунула глава Європейської комісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн, яка попередила, що ЄК хоче встановити, чи компанії, які повідомляють про запізнення з постачанням вакцин на ринок ЄС, не експортують цього препарату до країн за межами Співтовариства, які готові платити більше. Тому ЄК вимагатиме, щоб компанії, які виробляють вакцини на території ЄС, заздалегідь реєстрували намір експортувати їх. Пропозиція в цій справі має бути представлена наприкінці тижня.

«Польське радіо»: вакцинація в Польщі проходить успішно

Як повідомив Міхал Дворчик, голова канцелярії польського прем’єр-міністра, про свою готовність до вакцинації заявили понад 1 млн 100 тис. жителів Польщі віком від 18 до 69 років та майже 280 тис. літніх людей віком від 80 років. «Система онлайн та телефонної реєстрації на щеплення працює та весь час фіксує дуже велике зацікавлення населення», – заявив Міхал Дворчик. За даними уряду Польщі, станом на 27 січня в країні перше щеплення проти коронавірусу отримали понад 700 тис. людей.
Як повідомив очільник міністерства здоров’я Польщі Адам Нєдзєльський, країна має забезпечені 85 млн доз вакцин, зокрема майже 50 млн доз вакцин Pfizer і Moderna. За словами польського міністра, цього достатньо для вакцинації 50 млн людей (населення Польщі – 38 млн осіб). «Оскільки одним з наявних препаратів є вакцина Johnson, для щеплення якою достатньо однієї дози, а не двох, загальний обсяг уже забезпечених вакцин достатній для більшої кількості, ніж є поляків. Кожен може почуватися в безпеці», – запевнив міністр.

Німецька хвиля: українці в Польщі теж зможуть вакцинуватися

Загалом правила щеплення не відрізняються й для іноземців, які легально та офіційно живуть у Польщі. Зрозуміло, що ідеться передусім про українців, адже три чверті всіх дозволів на роботу в країні минулого року отримали саме вони. Крім того, українці становлять левову частку іноземців, які сплачують у Польщі соціальні внески – за останніми даними, таких пів мільйона. Натомість де-факто в країні проживає набагато більше українців.
«Кожна людина, яка легально перебуває у Польщі та чиє перебування, приміром, підтверджено обмеженим чи необмеженим дозволом на проживання, може вакцинуватися», – наголосив Міхал Дворчик, голова канцелярії польського прем’єр-міністра. За його словами, жодних обмежень тут немає, тож люди з України та інших країн можуть отримати щеплення.
Утім, Ольга Дуда зі Спілки українців Польщі в розмові з Німецькою хвилею вказує на те, що на практиці бюрократичні процедури часом дуже затягуються, тож багато українців отримують дозволи на проживання в найкращому разі за кілька місяців після фактичного прибуття в країну. Крім того, багато хто користується правилами малого прикордонного руху чи іншими, які не вимагають офіційної реєстрації в Польщі. Такі українці права на вакцинацію в Польщі не мають. 
Також не потрібно забувати про пріоритетність. Минулого тижня до затвердженого графіка вакцинації в Польщі внесли зміни. Згідно з ними, після медиків першочергове право на щеплення мають тепер люди старшого віку: спершу ті, кому за 80, потім ті, кому за 70, а зрештою й ті, кому за 60 років. Після них на черзі люди з деякими хронічними захворюваннями, потім – учителі та люди «в формі», себто поліцейські та військові. Так виглядає, що наразі шанс отримати щеплення в Польщі мають хіба українські медики, які легально працевлаштовані в місцевих закладах охорони здоров’я. 
Оскільки в Україні щеплення поки що навіть не почали робити, багато хто в Польщі побоюється, що коли кордони між двома державами знову запрацюють у звичному режимі, вірус може знову потрапити до країни та зменшити успіх вакцинації. Тому, як заявив Міхал Дворчик, перелік осіб із України, які мають право на щеплення, може бути розширений – мовляв, це залежить під подальшого перебігу пандемії та доступності вакцини.
Ольга Дуда підтверджує, що офіційно працевлаштовані в Польщі українські медики вже отримали щеплення, як і передбачає урядовий план. Кількість лікарів з України в Польщі найближчим часом може збільшитися – наприкінці минулого року уряд у Варшаві запровадив полегшені правила допуску до роботи в країні лікарів з-поза меж Європейського Союзу. Минулого тижня стало відомо про перших п’ятьох медиків, яким дозволили працювати на основі нових правил. Ними стали троє білорусів та двоє українців.
Також Німецька хвиля пише, що не  обійшлося в Польщі й без скандалів. Під час перевірки в Університетській лікарні Варшави виявилося, що майже половина із 450 доз вакцини, що їх отримала лікарня, віддали людям, які жодного стосунку до лікарні не мали. Попри вимогу міністра охорони здоров’я Польщі директор лікарні відмовився йти у відставку. Також відомо, що усупереч затвердженій процедурі щеплення зробили також деяким політикам, які навіть оприлюднили відповідні фото. За це з керівної партії «Право і справедливість» вигнали одного з місцевих політиків.

«Голос Америки»: нові клінічні рекомендації щодо догляду за пацієнтами з Covid-19.

Зокрема, серед рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) для пацієнтів, які лікуються вдома – використання оксиметрів. «Ще одне нове в рекомендації – це те, щоб пацієнти з Covid-19 вдома використовували пульсовий оксиметр, який вимірює рівень кисню, щоб можна було визначити, коли щось погіршується вдома і тоді краще перейти до лікарні», – заявила речниця ВООЗ Маргарет Гарріс.
Також ВООЗ рекомендувало в умовах лікарні використовувати антикоагулянти крові. «Ми пропонуємо використовувати малу дозу антикоагулянтів, щоб запобігти появі згустків у кров’яних судинах. Ми пропонуємо використовувати менші, а не більші дози, бо більші дози можуть спричинити інші проблеми», – заявила Гарріс. Для пацієнтів, яким надається додатковий кисень, у ВООЗ рекомендують розміщувати таких пацієнтів на животі, щоб полегшити його надходження.
Сторінку підготував Ігор Берчак
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8147 / 1.63MB / SQL:{query_count}