COVID-19: перша річниця

З’явилася ще одна вакцина від коронавірусу з ефективністю понад 90%

17 листопада 2019 року в Китаї 55-річному чоловіку з провінції Хубей був офіційно поставлений діагноз: «коронавірусна інфекція нового типу». Він став першим, хто захворів на невідому раніше хворобу. Хоча, як наголошує видання South China Morning Post, так і залишилося невідомим, хто був «нульовим пацієнтом». До 31 грудня 2019 року кількість підтверджених випадків COVID-19 у Китаї склала вже 266 осіб - вкрай тривожна на той час цифра.
А станом на ранок 17 листопада цього року загальна кількість випадків заражень коронавірусною інфекцією в світі впритул наблизилася до 55 мільйонів. За даними інституту Гопкінса, в трійку найбільш уражених пандемією коронавірусу країн входять США (11,2 млн хворих), Індія (8,8 млн) і Бразилія (5,8 млн).

Гіпотеза вчених: «нульовий» заразився у вересні 2019-го в Італії

Британський таблоїд Daily Mail у вівторок, 17 листопада, написав про 67-річного чоловіка з графства Дорсет, який вважає себе «нульовим пацієнтом» з COVID-19 і першим британцем, який заразився коронавірусом. Брайан Стодлі був госпіталізований після сімейної поїздки до Риму… у вересні 2019 року. «Лікарі не могли зрозуміти, що зі мною не так, і я провів кілька тижнів з найгіршим кашлем в моєму житті, застрягши в ліжку, не в силах поворухнутися», – розповів він.
А в науковому журналі Tumori Journal з’явилася стаття вчених з Національного інституту раку (INT) у Мілані, в якій також йдеться, що коронавірус SARS-Cov-2 поширювався в Італії ще з вересня 2019 року. Як пише Німецька хвиля, за даними італійських дослідників, антитіла до коронавірусу виявили в 11,6% із 959 здорових добровольців, які пройшли скринінгове дослідження на рак легенів між вереснем 2019-го та березнем 2020 року. При цьому перший офіційний випадок зараження COVID-19 в Італії був зафіксований лише 21 лютого 2020 року поблизу Мілана.
Подальший специфічний тест на наявність антитіл до коронавірусу провели співробітники Сієнського університету в Італії. Вони зробили його для цього ж дослідження під назвою «Несподіване виявлення антитіл до SARS-CoV-2 у допандемічний період в Італії». Тест виявив чотирьох осіб, у яких знайшли антитіла до коронавірусу. Ці випадки датовані першим тижнем жовтня минулого року, відповідно, люди інфікувалися ним ще у вересні, пояснив співавтор дослідження Джованні Аполоне. «Це головне відкриття: люди, які не мали симптомів, не тільки мали позитивні результати серологічних тестів (показують наявність у крові антитіл), але також мали антитіла, здатні вбити вірус», - пояснив він. За його словами, це означає, що новий коронавірус може циркулювати серед населення довго і з низьким рівнем летальності не тому, що він зникає, а лише для того, аби кількість заражень ним знову різко зросла.
За словами італійських дослідників, у березні цього року вони повідомляли про більшу, ніж зазвичай, кількість випадків важкої пневмонії та грипу в Ломбардії в останньому кварталі 2019 року. На їхнє переконання, це може бути свідченням того, що новий коронавірус міг циркулювати у країні набагато раніше, ніж вважалося до цього.

Італія: ще й цей вулкан…

Міністр охорони здоров’я Італії Роберто Сперанца заявив, що наступні 7-10 днів матимуть вирішальне значення для боротьби з COVID-19. «Крива поширення інфекції стабілізується. Поки рано говорити, але є підстави вважати, що карантинні заходи дають певні результати», - йдеться у його заяві, яку цитує агентство ANSA.
Директор департаменту профілактики хвороб МОЗ Італії Джанні Реццо повідомив, що репродуктивне число R, що показує кількість осіб, яких може заразити один носій коронавірусу, за останній тиждень знизилося із 1,7 до 1,4. За його словами, це «перший хороший сигнал». «На жаль, вірус все ще циркулює країною», - додав Реццо. Нагадаємо, що всього з початку пандемії на COVID-19 в Італії захворіли понад 1,1 млн осіб, майже 45 тисяч померли.
Поза тим, ніби мало тим італійцям клопотів з коронавірусом, на острові Стромболі в Тирренському морі на північ від Сицилії почав виверження тутешній вулкан. Як повідомляє Volcano Discovery, з прилеглих населених пунктів було видно, як над вершиною вулкану піднявся 100-метровий стовп попелу, а незабаром після виверження розпочався «дощ» із попелу та дрібних шматків лави. У Національному інституті геофізики і вулканології - обсерваторії Етни заявили, що вибух великої інтенсивності спостерігався упродовж чотирьох хвилин. Про постраждалих та руйнування наразі не повідомляється.

Франція: пройдено пік другої хвилі пандемії

Міністр охорони здоров’я Франції Олів’є Веран заявив, що після запровадження другого загальнонаціонального карантину в країні уряд відновив контроль над епідемією COVID-19. Він стверджує, що Франція подолала пік другої хвилі пандемії. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на The Local France.
За словами Верана, ситуація покращилася завдяки відновленню 30 жовтня карантинних обмежень. Зокрема, було введено комендантську годину, порушникам загрожує штраф у 135 євро (1500 євро - в разі рецидиву). Олів’є Веран вважає, що це дозволило уповільнити поширення вірусу: зменшилася кількість реєстрації нових випадків інфікувань, а також позитивних результатів тестувань на коронавірус.
«Все це дає нам підстави вважати, що пік другої хвилі пандемії пройдено», - сказав Олів’є Веран. Водночас міністр наголосив, що коронавірус ще не переможений. В уряді Франції готуються до того, що коронавірусні обмеження в країні можуть тривати і до літа 2021 року. За словами прем’єрміністра Жана Кастекса, стратегія боротьби з вірусом, яку уряд анонсував до кінця 2020 року, ймовірно буде тривати аж до літа 2021 року. «Що точно зрозуміло - святкування та зібрання не можна буде дозволити ще довго. Так само бари й ресторани, які також часто стають осередками  зараження, не можна відкривати раніше ніж 1 грудня - на відміну від, наприклад, магазинів іграшок», - зазначив прем’єр. «Поки у нас немає вакцини - ми маємо дати якісь перспективи того, якими будуть правила гри», - заявив Жан Кастекс.

Вакцина на 94,5%

За попередніми даними американської компанії Moderna, ефективність їхньої вакцини-кандидата від COVID-19 становить 94,5%. У випробуванні брали участь 30 тисяч людей в США, половина з яких отримала дві дози вакцини з інтервалом в чотири тижні. Іншим робили уколи-плацебо, повідомляє BBC.
Аналіз був заснований на перших 95 пацієнтах з симптомами COVID-19. Тільки у п’яти випадках COVID-19 був у людей, яким вводили вакцину, 90 людей захворіли з тих, кому вводили плацебо. Дані також показують, що у випробуванні було 11 випадків важкої форми COVID-19, але жодного випадку в людей, які були імунізовані.
Компанія заявила, що тепер планує звернутися до Управління з продовольства і медикаментів США (FDA), регулюючого органу США, за дозволом на використання вакцини надзвичайних ситуаціях в найближчі тижні, пише The Guardian. Очікується, що вакцина Moderna не буде доступна за межами США до наступного року. Компанія заявила, що до кінця 2020 року в неї буде 20 мільйонів доз, готових до реалізації в США, і сподівається зробити від 500 мільйонів до одного мільярда доз для решти світу в наступному році. Нагадаємо, що раніше інша американська компанія Pfizer заявила, що її експериментальна вакцина більш ніж на 90% ефективна в запобіганні COVID-19. У компанії повідомляли, що планують отримати готову вакцину до кінця року.
Тим часом генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Адханом Гебреєсус вважає, що поява вакцини від коронавірусу не зупинить пандемію COVID-19. «Сама по собі вакцина не зупинить пандемію COVID-19. Нам все-одно потрібно буде продовжити: спостереження, тестування, ізоляцію, відстеження контактів і карантин, заохочувати людей бути обережними», - заявив він. За його словами, перші поставки вакцини від COVID-19 будуть обмежені, тому пріоритет віддаватимуть працівникам охорони здоров’я, літнім людям та іншим групам ризику. Гебреєсус висловив сподівання, що це скоротить кількість смертей і дозволить системам охорони здоров’я впоратися з ситуацією, але при цьому зазначив, що «у вірусу все ще є куди рухатися».

Україна: суперечки навколо «Ремдесивіра»

Завезений до України препарат «Ремдесивір», який виробляється американським біотехнологічним концерном Gilead, не повинен регулярно використовуватися у важкохворих пацієнтів із COVID-19. Про це заявив глава Європейського товариства реаніматологів ESICM Жозеф Кешесіоглу, пише ТСН.ua.
Він пояснив, що в середині жовтня був опублікований звіт Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), з якого випливає, що «Ремдесивір» має незначний вплив на одужання хворих пацієнтів, тому його використання не повинно бути усталеною практикою. Також повідомляється, що результати дослідження ВООЗ відрізняються від даних американських фахівців, згідно з яким «Ремдесивір» позитивно впливає на лікування хворих на COVID-19. У концерні Gilead зі свого боку поставили під сумнів результати дослідження ВООЗ.
Зазначимо, що європейське товариство реаніматологів ESICM є об’єднанням тисяч анестезіологів, лікарів і медичного персоналу у більш ніж 120 країнах. Рекомендації ESICM не є обов’язковими, але можуть призвести до зниження використання «Ремдесивіру», який вже схвалений до використання у більш ніж 50 країнах.

Пішки до Словаччини

Із 14 листопада в пункті пропуску «Ужгород» на кордоні зі Словаччиною відкрито пішохідний рух. Оформлення та пропуск осіб у пішому порядку здійснюється через пункт пропуску «Ужгород – Вишнє-Нємецьке». Як повідомила пресслужба Державної прикордонної служби України, такі зміни введені у зв’язку з тимчасовим закриттям словацькою стороною через ускладнення епідситуації пункту пропуску «Велке Слеменце» (з українського боку - «Малі Селменці») та припиненням оформлення пішоходів у пункті пропуску «Убля» (з українського боку - «Малий Березний»).
Також повідомляється, що контрольні операції щодо осіб та транспортних засобів у пункті пропуску «Ужгород» здійснюватимуться з 08.00 до 20.00 (за київським часом). Транзитний проїзд осіб та рух вантажного автотранспорту як на в’їзд, так і на виїзд, залишається без обмежень та здійснюється цілодобово.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8095 / 1.63MB / SQL:{query_count}