Захід попереджає: Кремль готує «сюрпризи»

Під прицілом – Білорусь, Україна, за даними розвідки, наразі не в зоні ризику

Країнам Заходу варто підготуватися до несподіваних зовнішньополітичних дій президента Російської Федерації (РФ) Володимира Путіна, які він може здійснити вже найближчим часом, щоб зміцнити свої позиції на тлі кризи всередині країни. Про це попередив телеканал CNBC.

Внутрішні проблеми – зарубіжні авантюри

Нині російський лідер зіштовхнувся з чималими труднощами в умовах пандемії коронавірусу і стрімкого падіння цін на енергоносії. Так, за прогнозом Світового банку, в 2020 році ВВП Росії знизиться на 6%. При цьому вже зараз близько 18 млн росіян живуть за межею бідності, а через економічну кризу кількість бідних у РФ буде лише збільшуватися.
На цьому тлі, вважає CNBС, російський президент може «організувати сюрприз» для своїх західних колег і піти на несподівані заходи, сподіваючись повернути вплив всередині країни, а заодно зміцнити позиції РФ на міжнародній арені. Телеканал нагадує, що подібні «сюрпризи» Москва вже влаштовувала в 2008-му, коли пішла війною на Грузію, в 2014-му, коли було анексовано Крим, і в 2015-му, коли РФ втрутилася в громадянську війну в Сирії. «У минулому, коли для Москви наступали складні часи, Путін вдавався до зарубіжних авантюр, щоб посилити контроль над власною країною», – зазначає CNBС.
Особливо ймовірним такий розвиток подій виглядає в зв’язку з тим, що головний опонент Росії – США – зараз теж зазнає серйозних труднощів через широке поширення коронавірусу, економічний спад і масові протести, що охопили американські міста. «На руку Путіну можуть зіграти розбіжності, які існують між США і Європою загалом, а також між окремими європейськими державами, і російський лідер може в черговий раз спробувати посилити вплив Москви в світі», – зазначає телеканал.

«Зелені чоловічки» в гостях у Лукашенка

На думку CNBC, під прицілом Путіна – Білорусь. Там, нагадаємо, на 9 серпня призначені президентські вибори. 29 липня за 2 км від заміської резиденції Олександра Лукашенка були затримані 33 бойовики приватної військової компанії (ПВК) «Вагнер», частина з яких воювали на Донбасі на боці самопроголошених ДНР ті ЛНР, деякі внесені в базу даних «Миротворець». За даними білоруської влади, російські бойовики прибули для дестабілізації обстановки в країні напередодні президентських виборів.
У Службі безпеки України заявили, що будуть звертатися із запитом щодо екстрадиції затриманих у Білорусі бойовиків, які воювали на Донбасі або мають українські паспорти (очевидно, йдеться про мешканців окупованих районів Донецької та Луганської областей, які на додаток до українських отримали ще й паспорти громадян РФ«Львівська Пошта»). Усім затриманим білоруська влада висунула звинувачення в підготовці теракту.
Офіційний Кремль відбріхується: мовляв, арештовані «вагнерівці» просто збиралися відлетіти до Стамбула (але чомусь не з Москви, а з Мінська), «запізнилися» на рейс і тому опинилися на базі відпочинку під Мінськом. «Під час допитів вони дають дуже суперечливі покази. Зокрема, про те, що група нібито збиралася вилетіти з Мінська до Стамбула, кажуть менше половини людей, решта вказують зовсім інші точки остаточного прибуття в інші країни», – повідомив Іван Носкевич, голова Слідчого комітету Білорусі. «Що стосується тих, які нібито мали летіти у Туреччину – у них також різні цілі потрапити в цю країну. Хтось летів нібито загорати, хтось відпочивати, хтось – нібито охороняти якісь об’єкти, а хтось – побачити собор Святої Софії», – каже головний білоруський слідчий. Нагадаємо, що російські диверсанти Чепіга та Мішкін, які в березні 2018 року намагалися отруїти експолковника ГРУ Сергія Скрипаля, також пояснювали, що прибули до британського міста Солсбері, щоб «помилуватися шпилем місцевого собору».
CNBC наголошує, що Путін може скористатися наростаючими заворушеннями в Білорусі, щоб виступити в ролі «національного визволителя». Може йтися про введення російських військ під приводом «запобігання гуманітарній катастрофі». Нагадаємо, що агресію проти Грузії в серпня 2008 року в Кремлі цинічно назвали «примусом до миру».

Україна в оточенні

У матеріал CNBC майже не згадується Україна, хоча РФ розгорнула навколо нашої держави величезне військове угруповання, яке налічують майже 80 тис. вояків. Також не варто забувати, що у вересні в РФ розпочнуться стратегічні військові навчання «Кавказ-2020», де буде відпрацьовано сценарій нападу на сусідні країни.
Як розповів у інтерв’ю «Дзеркалу тижня» керівник Служби зовнішньої розвідки (СЗР) України Валерій Кондратюк, загальна кількість військ, що будуть задіяні в маневрах, становитиме, щонайменше, 120 тис. військовослужбовців, 3 тис. бойових броньованих машин, близько 300 літаків, 250 гелікоптерів, 50 кораблів і до п’яти субмарин. «Кремль розглядає власну армію як інструмент досягнення зовнішньополітичних амбіцій, тому наказ про вторгнення до іншої держави – для Москви лише питання часу і можливостей», – каже голова СЗР.
Водночас, за оцінками розвідки, «для Кремля не на часі сценарій воєнної агресії проти України восени 2020 року, але в подальшій перспективі активність РФ щодо України може трансформуватися у масштабну воєнну операцію із захопленням нових українських територій».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8611 / 1.58MB / SQL:{query_count}