Крамниці, салони краси та Колізей

Країни Європи продовжують послаблювати карантинні заходи

Щодня з різних куточків Європи надходять повідомлення про нові послаблення карантину. Водночас усі уряди обережно заявляють, що спричинені коронавірусом обмеження можуть бути негайно відновлені, щойно кількість інфікованих почне зростати. Заговорили й про часткове відновлення авіасполучення, оскільки окремі країни ЄС потребують сезонних працівників із інших країн, тож у частини українських заробітчан з’являється шанс виїхати на роботу за кордон.

Італія: 500 євро на літній відпочинок

4 травня в Італії починається Другий етап виходу із карантину. Він надаватиме більше можливостей для свободи пересування жителів країни. Зі слів прем’єр міністра країни Джузеппе Конте, виходити з дому дозволено лише через вмотивовані підтверджені причини. Ними є потреби по роботі, або ситуації, пов’язані із гострою необхідністю, або станом здоров'я.
Можна буде відвідувати громадські парки та зайняття спортом на свіжому повітрі. Дозволено гуляти із дітьми у парках та дитячих майданчиках, але за умови дотримання дистанції із іншими дітьми. Вже з 4 травня людям дозволять ходити в гості, але тільки невеликими групами та в масках. Люди зможуть пересуватися в межах одного регіону. Ресторани та кафе також відчинять, але лише так, щоб їжу можна було забирати з собою. Очікується, що з 1 червня перукарні, салони краси та ресторани повністю відновлять роботу. Втім, всі ці послаблення все одно вимагатимуть від людей соціальної дистанції, попереджає влада. Інакша крива захворюваності поповзе вгору. В країні збережуть заборону на церковні служби.
Прем’єр-міністр повідомив, що школи в країні відкриють лише у вересні, але багато підприємств відновлять роботу з 4 травня. «Ми не можемо продовжувати цей жорсткий карантин – ризикуємо заподіяти занадто велику шкоду соціально-економічній структурі країни», – сказав Конте. Водночас зазначив, що відновлення навчання у школах до вересня неможливе, оскільки є багато вчителів похилого віку, тож існує великий ризик їхнього зараження.
Міністр культури і туризму Даріо Франческіні повідомив, що у травні в Італії відновлять роботу музеї та головні визначні пам’ятки, зокрема Колізей і Помпеї. За його словами, уряд готовий підтримати внутрішній туризм, для чого сім’ям із низькими доходами будуть надавати субсидії до 500 євро на літній відпочинок всередині країни. Водночас говорити про в’їзд у Італію туристів із інших країн поки передчасно, заявив він.

Німеччина: для туризму ще зарано

Водночас міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас застеріг від занадто швидкого відкриття туристичних напрямків. «Європейські перегони щодо того, хто першим знову дозволить туристичні поїздки, ведуть до неприйнятних ризиків», – зазначив він виданню Bild am Sonntag.
«Ми вже бачили, яку шкоду може заподіяти облюбований туристами інфекційний кластер», – додав Маас, маючи на увазі спалах коронавірусу на курорті Ішгль у Австрії. Вважається, що сотні туристів із різних країн, зокрема з Німеччини, Норвегії та Ісландії, заразилися саме в Ішглі. Попередження німецького міністра було спричинене, зокрема, планами канцлера Австрії Себастіана Курца поступово відкрити кордон для туристів із Чехії та Німеччини.

Польща: дистанційне навчання триватиме

Школярі та студенти продовжать дистанційне навчання до 24 травня. Як розповів міністр освіти Польщі Даріуш Піонтковський, випускні іспити (матуру) випускники складатимуть із 8 червня і до кінця місяця у письмовій формі. Усних іспитів цього року не буде. Восьмикласники складатимуть іспити 16 – 18 червня. Міністр додав, що у зв’язку з епідемією процедура та терміни вступної кампанії до вищих навчальних закладів буде відрізнятися.
20 квітня Польща здійснила перший етап відмови від деяких обмежень та заборон, відкривши доступ до лісів та парків, збільшивши кількість покупців у магазинах та вірян у релігійних місцях. Речник уряду Пьотр Мюллер розповів, що другий етап скасування обмежень може початися у першій половині травня. Зокрема, можуть бути відкриті готелі та інші місця ночівлі, будівельні магазини у вихідні дні та деякі заклади культури.

Чехія: ресторани відкриють у травні

З 27 квітня в країні відкрито автошколи, спортивні зали, бібліотеки, зоопарки та магазини площею до 2500 квадратних метрів, якщо вони не є частиною великого торгового центру. 11 травня торговим центрам, ресторанам, кафе та пабам також дозволять відновити роботу.
Повноцінне відкриття ресторанів і готелів очікується з 25 травня. Тоді ж відкриють внутрішні експозиції у замках і палацах, дозволять проведення культурно-мистецьких заходів, щоправда, якими будуть обмеження щодо кількості учасників, не уточнюють.

Словаччина: чотири етапи

Уряд країни розробив 4-етапний план із послаблення карантинних заходів. Із 22 квітня відкрилися всі магазини та заклади торговою площею до 300 квадратних метрів, ресторани, ринки просто неба, автомобільні ринки та місця для спортивних тренувань. Також запрацювали хостели, але тільки для тривалого проживання і без ресторанів.
Наступні етапи, з інтервалом у два тижні кожен, передбачають відкриття місць для короткотермінового проживання, туристичних пам’яток просто неба, послуг таксі, а також великих торгових центрів. Носіння масок, дистанціювання, дезінфекція рук і обмежена кількість людей у магазинах залишаються чинними.

Молдова: надзвичайний стан не продовжуватимуть

Як заявив президент країни Ігор Додон, влада не планує продовжувати надзвичайний стан після 15 травня. Саме на цю дату заплановане його зняття у межах послаблення карантинних обмежень. «Ми всі маємо розуміти, що вірус буде поруч і надалі, й не лише у Молдові, а у більшості країн світу. Тож навіть якщо ми знімемо частину заборон і деякі сфери відновлять роботу – дуже важливо бути обережними. І якщо ми зафіксуємо негативну динаміку, влада буде змушена відновити деякі заборони», – зазначив він.
Із 27 квітня у Молдові вже відновили роботу всі торгові точки, за винятком ринків і торгових центрів. Громадянам також дозволили гуляти в парках, але вони повинні дотримуватися соціальної дистанції та не збиратися групами більше трьох осіб. Дитсадки запрацюють орієнтовно у червні. Школи та університети, найімовірніше, відновлять недистанційне навчання вже з нового навчального року. Як заявив прем’єр-міністр Молдови Іон Кіку, з 15 травня країна може навіть відновити регулярні комерційні авіарейси.

Румунія: лише одні плани

Бухарест ще нічого не послаблював, існують тільки плани. «Зараз діє указ про надзвичайний стан, який закінчується 15 травня. Отже, після 15 травня, якщо кількість інфікованих людей зменшиться чи зменшиться кількість загиблих від цієї хвороби, якщо ми всі будемо дотримуватися заходів і справи йтимуть добре, ми зможемо перейти до поступового послаблення», – заявив президент Румунії Клаус Йоганніс.
Він підкреслив, що скасування обмежень буде здійснюватися поетапно. «Не буде різкого послаблення, бо фахівці кажуть, що вірус не зникне, тому нам доведеться продовжувати життя з певними обмеженнями. Однак ці питання будуть вирішуватися на основі наукових та медичних доказів», – сказав президент.

Литва: на каву тільки по двоє

Із 27 квітня почав діяти новий етап пом’якшення карантину: із дотриманням чітких вимог відкрилися вуличні кафе, салони краси і музеї, повідомляє Delfi. У вуличних кафе за одним столиком можуть сидіти не більше двох осіб, столики повинні стояти на відстані двох метрів. Однак власники деяких кафе сумніваються, чи їм варто відкривати заклади на таких умовах, оскільки це потребує чималих витрат при мінімумі доходів.
Також запрацювали дитячі садки для дітей, чиї батьки повинні виходити на роботу. Конференція єпископів повідомила, що у храмах будуть проходити служби, але кількість вірян буде обмеженою та залежати від розміру храму.
Культурні, розважальні, спортивні установи також можуть відвідувати групи не більше двох осіб. Винятки стосуються членів однієї сім’ї. Перукарні та манікюрні салони відновлюють роботу за правилом «одна людина на 10 квадратних метрів». Солярії, масажні кабінети, тату-салони поки залишаються зачиненими.
Також дозволено складати іспити з водіння, займатися гольфом, тенісом, стрільбою на вулиці, відвідувати парки, зоопарки і ботанічні сади. Усюди необхідно дотримуватись дистанції. Носіння масок у громадських місцях залишається обов’язковим, за винятком закладів громадського харчування.

Фінляндія: «заробітчанська війна»

Між Гельсінкі та Києвом спалахнув «заробітчанський» скандал. 27 квітня уряд Фінляндії заявив, що може відмовитися від українських сезонних робітників після суперечливих заяв із Києва про те, що Україна прагне «зберегти заробітчан і докладе для цього максимум зусиль».
Минулого тижня в інтерв’ю РБК-Україна прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначав, що заробітчани є кваліфікованою, навченою в Європі робочою силою і могли би бути корисними для розвитку економіки в Україні, тому їх треба зберегти. «Дійсно, вже відомо про кілька випадків у Європі, коли роботодавці, а саме аграрії, організовували чартери, щоб перевозити робочу силу з інших країн. Але у нас фактично закритий кордон. Ми хочемо спробувати залишити людей в Україні, і докладемо для цього максимум зусиль. В Україні також повно роботи», – заявив тоді Денис Шмигаль.
У Гельсінкі цю заяву сприйняли доволі нервово. «Я сподіваюся, що виробники швидко відреагують на цей меседж. Ми не зможемо більше залучати людей з України, принаймні найближчим часом. Нам потрібні швидкі рішення, тому що скоро розпочнеться весняний збір врожаю», – заявила представниця міністерства сільського господарства Фінляндії Яана Хусу-Калліо у коментарі виданню Maaseudun Tulevaisuus.
Фінляндія погодила прибуття для сезонних робіт у цьому році 14 тис. українських сезонних працівників. Наразі до країни чартерним рейсом прилетіли лише близько 200. Maaseudun Tulevaisuus написало про те, що Україна начебто заборонила своїм громадянам їхати на сезонні заробітки за кордон. «Насправді формального рішення про таку заборону немає, але можна припустити, що заборона діє іншим чином – через дозволи на чартерні рейси», – пише Європейська правда.
«Були тривалі перемовини, і у підсумку Фінляндії вдалося переконати Україну. Але після доставки перших 200 людей у Гельсінкі уряд України призупинив подальші чартерні рейси,  сезонних працівників більше не випускають за кордон», – розповів посол Естонії в Україні Каймо Кууск у коментарі естонському виданню ERR.
Водночас пресслужба авіакомпанії МАУ повідомила, що найближчим часом із Борисполя буде виконано ще кілька рейсів до Фінляндії з громадянами України, які мають право на офіційне працевлаштування у цій країні. Рейси до Фінляндії оплачує замовник – естонська приватна компанія, назву якої в МАУ не називають. Відповідаючи на питання НВ Бізнес про наявність будь-яких обмежень для потенційних пасажирів таких рейсів, у МАУ сказали, що єдина умова, про яку їм відомо – необхідність мати контракт із компанією-роботодавцем із терміном дії не менше ніж пів року.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8506 / 1.65MB / SQL:{query_count}