Коронавірус у Європі: обережний оптимізм

Більшість країн Євросоюзу починають послаблювати карантинні заходи

Позитивна динаміка поширення інфекції та економічні проблеми стали причинами того, що більшість країн Європи почали потроху пом’якшувати карантинні заходи. Відповідну «дорожню мапу» поширила Європейська комісія (ЄК). «Наші рекомендації фокусуються на трьох головних передумовах: суттєве сповільнення поширення коронавірусу, достатні спроможності системи охорони здоров’я та спроможності нагляду й моніторингу», – зазначила президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн. З її слів, презентація «дорожньої мапи» не є сигналом, що «карантинні обмеження вже можна знімати», але має на меті запропонувати країнам-членам загальну рамку для ухвалення рішень. «Ми рекомендуємо поступове зняття обмежень із подальшим моніторингом кожної дії», – сказала Урсула фон дер Ляєн.
Натомість Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) радить країнам, які послаблюють карантинні обмеження, зачекати не менш ніж два тижні перед наступним послабленням, щоб оцінити вплив таких змін. «В ідеалі між кожною фазою переходу має бути щонайменше два тижні (що відповідає інкубаційному періоду COVID-19), щоб зрозуміти ризик нових спалахів й адекватно зреагувати», – йдеться в заяві ВООЗ.

Італія: «дуже поступові» послаблення

Прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте закликав країну зачекати з виходом із карантину. «Я хотів би сказати, що давайте відкриємо все вже завтра. Але це рішення було би безвідповідальним. Наша «крива» нових заражень пішла би стрімко вгору і неконтольовано, нівелюючи усі наші попередні зусилля», – цитує прем’єра видання Politico.
Джузеппе Конте наголосив, що відкриття країни після карантину має відбуватися за чітким планом та на основі наукових даних, щоб у разі зростання кількості нових заражень після послаблення обмежень система охорони здоров’я змогла впоратися з навантаженням. Для послаблення карантинних обмежень необхідно буде змінити модель роботи транспорту та бізнесу, щоб враховувати нові реалії. «Найближчими днями ми ретельно опрацьовуватимемо план відкриття, щоб він відповідав інтересам усієї країни: громадян півночі, центру, півдня та островів», – зауважив він.
Уряд Італії підтвердив намір зняти частину обмежень із 4 травня, однак правила будуть відрізнятись у різних частинах країни, пише Corriere della Sera. За словами міністра охорони здоров’я Роберто Сперанца, послаблення має бути «дуже поступовим», зважаючи на показники смертності.
Із 4 травня запрацює більше виробничих потужностей, далі відновиться будівництво, торгівля, бари і ресторани, залежно від ризику в тому чи іншому регіоні. Лише на третій фазі, у вересні, очікується відновлення туризму, відкриття закладів культури та шкіл.
Серед послаблень, які запрацюють із 4 травня – дозвіл на одиночні заняття бігом на вулиці не більше години на день. Зараз за це передбачений штраф. Молоді до 18 років дозволять відвідування родичів за умови використання масок та рукавичок (зараз це допускається лише за надзвичайної потреби). Очікується, що будуть дозволені ігри з малими дітьми на свіжому повітрі.
Також із 4 травня мають запрацювати нові правила користування громадським транспортом в Італії: вхід до метрополітену дозволятимуть тільки після температурного скринінгу. У транспорті, включно із автобусами, можна буде їздити лише сидячи, дотримуючись дистанції. На зупинках можна чекати транспорт лише на відстані не менше метра один від одного. Як відомо, громадський транспорт в Італії не був зупинений, на відміну від України.
Тим часом The Guardian пише, що мерія Мілана (населення – 1,4 млн осіб) планує впровадити одну з найамбітніших в Європі схем перерозподілу вуличного простору на користь велосипедистів і пішоходів. Міська влада оголосила, що влітку планує трансформацію 35 км вулиць, суттєво розширивши велосипедний і пішохідній простори.

Іспанія: свободу дітям

Із 27 квітня дітям дозволять виходити надвір для прогулянок, пише El Pais, Прем’єр Педро Санчес також повідомив, що із 11 травня уряд планує почати «обережне і поетапне послаблення карантинних обмежень». Він зауважив, що хоча країна пройшла найважчий період, досягнення у стримуванні епідемії ще недостатні та ситуація залишається непевною. «Ми не можемо ризикувати нашою безпекою, ухвалюючи квапливі рішення», – наголосив прем’єр.
Нагадаємо, що з 13 квітня у Іспанії відновили роботу підприємства, які не належать до критичної інфраструктури, зокрема у сфері промисловості та будівництва. А міністерство освіти вирішило, що всі школярі автоматично отримають задовільні оцінки за поточний семестр.

Німеччина: все під контролем

17 квітня міністр охорони здоров’я Німеччини Єнс Шпан заявив, що епідемію коронавірусу взяли під контроль. Урядовець наголосив, що «запровадження в середині березня суворих обмежувальних заходів призвело до повного гальмування суспільного та економічного життя, але тепер можна сказати, що це мало успіх», інформує Німецька хвиля. «Система охорони здоров’я Німеччини жодного дня не була перевантаженою», – констатував Єнс Шпан.
Однак у понеділок, 20 квітня, канцлер Ангела Меркель різко розкритикувала «вакханалію дискусій» із приводу подальшого послаблення карантинних заходів. Вона висловила стурбованість, що успіхи в боротьбі з інфекцією можуть бути зведені нанівець, якщо дедалі менше людей стануть дотримуватися заходів із обмеження соціальних контактів.
Але певні послаблення таки запровадили. У понеділок, 20 квітня, маленькі магазини, книжкові крамниці, гаражі та велосипедні магазини будь-якої площі знову відкрили свої двері для покупців (до цього дозволялася робота лише магазинів із торговою площею більше 800 кв. м). Діяльність шкіл у Німеччині відновлять 4 травня, починаючи з випускних класів і старших класів початкової школи. Решта карантинних заходів залишаться в силі.

Франція: у гості до бабусі

Із понеділка. 20 квітня, в країні скасували заборону на відвідування будинків для людей похилого віку. Оцим усе й обмежилося, бо решту карантинних заходів продовжили до 11 травня. Водночас мерія Парижа анонсувала масштабну безкоштовну роздачу захисних масок багаторазового використання – йдеться про пів мільйона штук – та не менш масове тестування. «Маски і тестування – наші основні пріоритети», – розповіла мер Парижа Анн Ідальго в інтерв’ю виданню Le Journal du Dimanche.
Наступним кроком буде роздача безкоштовних антисептиків для рук у громадських місцях, зокрема на автобусних зупинках та станціях метро. Також розглядають можливість перетворити окремі вулиці міста на велосипедні маршрути, які будуть дублювати лінії метрополітену. Це спростить людям можливість дістатися на роботу, не користуючись громадським транспортом.

Чехія: кордони закриють на рік

Чехія, яка однією з перших у ЄС закрила кордони і почала вживати жорстких карантинних заходів, майже за місяць після їх впровадження пішла на часткові послаблення. Із 20 квітня відкрилися фермерські ринки, дозволили тренування для професійних спортсменів, а також весілля до 10 осіб.
Однак президент Чехії Мілош Земан вважає, що кордони країни мають лишатися закритими ще протягом року. «Я завжди вважав, що кордони мають лишатися закритими, щоб не спричинити нової хвилі епідемії, що цілком можливо, якщо їхати до країн, де епідемія ще триває», – цитує Земана видання Ceske noviny.

Австрія: масштабне послаблення

Канцлер Австрії Себастіан Курц у вівторок, 21 квітня, анонсував плани масштабного послаблення карантину. Зокрема, передбачається зняття обмежень для майже всієї сфери послуг, інформує Німецька хвиля. Крім того, з 27 квітня знову зможуть запрацювати всі без винятку магазини, а з 15 травня – ресторани. Готелі почнуть працювати не раніше середини травня, але щодо них буде окреме рішення. «Ми йдемо цим шляхом, оскільки ми в Австрії були надзвичайно дисциплінованими, і розвиток ситуації у нас є кращим, ніж в інших країнах», – заявив Себастіан Курц.
Також із 23 квітня буде скасовано режим карантину на курорті Ішгль та ще в кількох населених пунктах у землі Тіроль. В Ішглі, який називають одним із розсадників коронавірусної інфекції в Європі, суворі заходи запровадили із 13 березня. У Тіролі не залишиться населених пунктів, які перебувають в режимі ізоляції.

Польща: відкриті парки та ліси

Із початку цього тижня полякам знову дозволили гуляти парками та лісами. А в магазинах дозволили перебувати більшій кількості людей за принципом «одна особа на 15 кв. м». Масковий режим і дотримання дистанції у два метри залишаються обов’язковими.
Однак уряд країни поки що діє обережно. Як заявив у понеділок, 20 квітня, міністр охорони здоров’я Польщі Лукаш Шумовський, уряд може скасувати послаблення, якщо кількість нових випадків захворювання значно зросте.

Скандинавія: пом’якшення «м’якого» карантину

Швеція – єдина країна в Європі, яка не запроваджувала жорсткого карантину, хоча певні обмеження для магазинів, громадського транспорту, спортивних установ і роботодавців тут таки діють.
Із вівторка, 21 квітня, у Данії відновили роботу перукарні, салони краси та автошколи. «Ми не хочемо залишати країну «зачиненою» довше, ніж це критично необхідно», – зазначила прем’єр-міністр Метте Фредеріксен. Однак карантинні обмеження для ресторанів, барів і спортзалів поки залишаються. Нагадаємо, що Данія стала першою країною в Європі, яка ще 15 березня відкрила дитячі садочки та початкові школи. «Відкриття шкіл та закладів для найменших означає, що батьки можуть спокійно працювати. Нам це потрібно, тому що багато економічних завдань залишаються невирішеними», – заявила тоді прем’єр.
У Норвегії з понеділка, 20 квітня, також відновили роботу дитячі садки, а до кінця тижня запрацюють початкові школи. Уряд країни ще не оголосив про перемогу над вірусом, але заявив, що від початку квітня він під контролем, і країна приступила до повільного і поступового повернення до нормального життя.
Фінляндія зняла обмеження на в’їзд-виїзд із регіону Уусімаа – області навколо Гельсінкі, де було виявлено найбільше заражень і де розташовані три з чотирьох найбільших міст країни зі загальним населенням близько 1,7 млн осіб. Уусімаа був єдиним регіоном у Фінляндії, де були запроваджені обмеження у зв’язку з пандемією.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8948 / 1.64MB / SQL:{query_count}