“Справа стукачів”: сліди ведуть до Москви

Ще один шпигунський скандал розгорівся в Литві. Головний редактор і власник місцевого часопису Respublika Вітас Томкус опублікував на сторінках свого видання список осіб, які за радянських часів нібито таємно співпрацювали з КДБ

У списку президент республіки Даля Грибаускайте, “батько литовської незалежності” Вітаутас Ландсбергіс, чинний прем’єр-міністр Саулюс Скверняліс, два його попередники, а також багато інших відомих політиків, бізнесменів, журналістів і діячів мистецтв.
Варто зазначити, що після здобуття незалежності нове керівництво країни запропонувало всім інформаторам КДБ добровільно в усьому зізнатися, пообіцявши натомість, що ця інформація не стане надбанням громадськості. На такий крок Вільнюс пішов для того, щоб не допустити використання колишніх агентів уже російськими спецслужбами. Мовляв, оскільки в Москві не знатимуть, хто зізнався, а хто ні, розвідка РФ боятиметься відновлювати старі зв’язки. Відома лише загальна кількість агентів, які покаялися – 1589 (не так уже й багато, як на країну з населенням 2,8 млн осіб). Яким чином в розпорядженні редакції Respublika опинився список агентів, головний редактор Томкус пояснювати відмовляється. Відповідно, правдивість документа одразу викликала серйозні сумніви. Наприклад, у списку, серед інших, значиться колишній президент (1998 – 2003) Валдас Адамкус. Але ні для кого не секрет, що п. Адамкус після війни виїхав до США, де і провів більшу частину життя. Коли його міг завербувати КДБ? Утім, публікація була забезпечена ремаркою про те, що в списку міг виявитися тезка  колишнього глави держави. Однак жодним чином не можна пояснити присутність в документі прізвищ депутатів парламенту Мантаса Адоменаса і Агне Білотайте – один народився у 1972-ому, а друга взагалі у 1982-ому і закінчила школу в 2000 році, коли КДБ давно вже не існувало.
Подібні накладки цілком обґрунтовано дали привід підозрювати власника Respublika… в роботі на спецслужби РФ. Причин може бути кілька. По-перше, максимально розбурхати ситуацію в державі, що входить до НАТО та ЄС. По-друге, поховати подальшу політичну кар’єру Далі Грибаускайте, принципового противника Володимира Путіна. В майбутньому році вона покине президентський пост, але не виключено, що отримає посаду прем’єра. Й нарешті останній інтерес Кремля – відволікти увагу від отруєння полковника Скрипаля.
Найцікавіше, що редактор Respublika мало чим ризикує. Якщо зараз застосувати до нього якісь репресії, обов’язково знайдуться люди, які скажуть, що це “помста за правду”. “В цій ситуації держава вирішила за краще обрати тактику мовчання. Після вибуху інформаційної бомби в Respublika – дзвінка тиша. Всі намагаються зорієнтуватися, вирішити, як реагувати”, – зазначає колишній міністр МЗС Литви Повілас Гіліс.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8225 / 1.54MB / SQL:{query_count}