Російський слід в узбецькій справі

Влада США звернулася до п’яти європейських країн із запитами про арешт активів двох російських операторів мобільного зв’язку

фото: bwbx.io
Під арештом можуть опинитися банківські рахунки та об’єкти елітної нерухомості, що належать російським компаніям МТС і Vimpelcom, а також шведській Telia Sonera на суму мільярд доларів, пише The Wall Street Journal з посиланням на інформацію з компетентних джерел та наявні в її розпорядженні судові документи. Зокрема, мова йде про арешт 300 мільйонів доларів на рахунках у трьох країнах – Ірландії, Люксембурзі та Бельгії. Крім того, слідчі хочуть заарештувати активи в Швейцарії на загальну суму 640 млн доларів, включаючи елітну віллу біля озера. Ще 30 мільйонів має бути заблоковано в Швеції.
Прохання США пов’язане з так званою узбецькою справою, яку американські слідчі почали розслідувати після публікації матеріалів міжнародного арбітражу в Стокгольмі. Мова про масштабні факти корупції в Узбекистані, пов’язані з донькою президента Іслама Карімова Гульнарою. За версією слідства, російські стільникові оператори платили десятки мільйонів доларів хабарів за право вести бізнес в Узбекистані. У своєму позові міністерство юстиції США вказує, що Vimpelcom і МТС використовували мережу підставних компаній і фальшиві консультаційні контракти для передачі хабарів на суму приблизно 500 мільйонів доларів структурам, пов’язаним із сім’єю узбецького президента.
У липні про розслідування писало агентство Bloomberg, називаючи компанію Takilant Ltd, пов’язану з Гульнарою Карімовою. При цьому мас-медіа знайшли документальний зв’язок між Takilant і російським Vimpelcom. “Американські прокурори вважають, що компанія Vimpelcom Ltd, яка розташована в Амстердамі (їй належать російський оператор “Білайн” і український “Київстар”), російська MTS PJSC і шведська Telia Sonera переказали мільйони доларів на рахунки компаній, контрольованих Гульнарою Карімовою, старшою донькою президента Узбекистану Іслама Карімова, щоб гарантувати наявність радіочастот та на інші проекти в цій країні”, – пише The Wall Street Journal. Додамо, що розслідуванням “узбецької справи” також займаються правоохоронні органи Нідерландів (в Амстердамі знаходиться штаб-квартира Vimpelcom), Швеції та Швейцарії.
Водночас цим російські проблеми не обмежилися. Віце-президент Європарламенту Ришард Чарнецький заявив, що зараз настав вдалий момент для того, щоб ЄС і США збільшили тиск на Російську Федерацію. “Кремль повинен знати, що у разі ескалації ситуації у Донбасі, Росію можуть очікувати нові санкції з боку Європейського Союзу та США”, – заявив політик, передає Радіо Свобода.
На думку віце-президента Європарламенту, відчутним ударом по російській економіці могло б стати відключення Росії від системи міжнародних банківських платежів SWIFT. “Зрозуміло, що це було б значно болючішим ударом для Росії, ніж персональні санкції проти олігархів і чиновників з оточення Путіна”, – констатував Чарнецький.
Зазначимо, восени минулого року вже виникала загроза відключення російських банків від системи міжбанківських переказів SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecom­muni­cations), через яку проходять платіжні доручення більш ніж на шість трильйонів доларів і в якій беруть участь більше 10 000 фінансових організацій у 210 країнах. 

Німецькому Deutsche Bank загрожує величезний штраф за відмивання грошей y Росії і порушення санкцій. Про це пише “Німецька хвиля” з посиланням на Spiegel Online. Справи стосовно Deutsche Bank розслідують відомства чотирьох країн і лише в одній Британії банку загрожує стягнення в розмірі сотень мільйонів євро. Однак найбільший штраф може бути призначений у США: як раніше повідомляло агентство Bloomberg, американський Мін’юст має намір з’ясувати, чи не проводили російські клієнти банку незаконний обмін рублів на долари і чи не порушувалися при цьому запроваджені проти РФ міжнародні санкції. Американське слідство, зокрема, цікавлять так звані дзеркальні угоди, завдяки яким клієнти могли виводити з Росії кошти сумнівного походження. Розслідування перебуває на початковій стадії і точну суму штрафу наразі визначити складно.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8466 / 1.56MB / SQL:{query_count}