Україна і послідовники аятолли

Держсекретар США пояснив зв’язок між ядерною угодою з Іраном та ситуацією навколо Донбасу

фото: wordpress.com
Відмова Сполучених Штатів від ядерної угоди з Іраном може призвести до припинення підтримки Євросоюзом та іншими іноземними партнерами позиції Вашингтона щодо українського питання, а також до падіння курсу долара. Про це заявив державний секретар США Джон Керрі. За його словами, якщо Вашингтон знехтує угодою з Іраном, американські союзники (перш за все, європейські) сприймуть це як сигнал, що дозволяє їм “відвернутися від України, де вони вже і без того відчувають великі сумніви і готові сказати: “Ну, ми вже зробили все, що могли…”
Нагадаємо, що “ядерну угоду століття” було підписано 14 липня (див. “Довідку” – “Пошта”), а до
17 вересня Конгресу належить затвердити або відхилити її. Голосування не обіцяє бути легким: багато американських законодавців побоюються, що угода не гарантує мирного спрямування наукових пошуків Ірану. Проти неї висловлюються, в основному, представники Республіканської партії, яка має більшість в обох палатах Конгресу. 
Щоправда, президент-демократ Барак Обама вже пообіцяв накласти вето у випадку, якщо Конгрес проголосує проти угоди з Іраном. Згідно американського законодавства, для його подолання потрібно дві третини голосів конгресменів, а це означає, що навіть якщо республіканці виступлять єдиним фронтом, їм буде потрібна підтримка десятків демократів. 
При цьому табір Демократичної партії теж не монолітний, багато партійців виступають проти угоди з Іраном, називаючи її “не­ефективною”. Не варто забувати і про те, що величезний вплив на політику США має єврейське лоббі, при цьому Ізраїль різко розкритикував підписання угоди, оскільки вважає нинішній режим в Ірані загрозою існування єврейської держави.
Натомість державний секретар Джон Керрі, чиє відомство доклало титанічних зусиль до підписання підсумкового документа, з усіх сил захищає домовленості з Іраном. Керрі також укотре підкреслив, що відмова Вашингтона від угоди справила б глибоко негативний вплив на те, як світова спільнота розглядає лідерство США і репутацію Америки на міжнародній арені. 
Проте значно більше враження на конгресменів мали б справити слова Керрі про те, що ігнорування домовленостей з Тегераном стане причиною того, щоб американський долар перестане бути резервною валютою світу. Ймовірне зміщення долара з позиції світової резервної валюти, наголосив держсекретар, “не трапиться миттєво”. Однак не варто забувати про вперті спроби деяких глобальних економік (Джон Керрі прямо вказав на Російську Федерацію та Китай) замінити долар США на юань або якусь нову світову квазівалюту. 
Зрозуміло, що цей аргумент буде для американських конгресменів значно вагомішим, ніж подальший розвиток ситуації навколо України. З іншого боку і втрачати підтримку європейських союзників та робити якісь поступки Росії Америка навряд чи захоче. Але чи дослухаються конгресмени до слів держсекретаря – стане відомо не раніше 17 вересня. 

14 липня 2015 року у відні США, Росія, Китай, Британія, Франція, Німеччина та Іран підписали підсумковий Спільний всеосяжний план дій щодо іранської ядерної програми. Згідно з домовленостями, Ісламська республіка збереже ядерну інфраструктуру, всі її ядерні об’єкти продовжать функціонувати, продовжиться й розробка центрифуг, що використовуються для збагачення урану, але їхня кількість буде скорочена з 19 тисяч до 6100. Також буде змінено конфігурацію реактора на Бушерській АЕС так, щоб він не міг виробляти плутоній (який, власне, і використовується при виготовленні ядерних боєголовок). Іран також повинен буде скоротити свої запаси збагаченого до 3,67% урану до кількості не більше 300 кг і дозволити інспекції МАГАТЕ на свої об’єкти впродовж найближчих 25 років. 
В обмін Ісламська республіка отримає доступ на світові ринки нафти та до рахунків, на яких зберігаються прибутки від експорту нафти. Євросоюз уже пообіцяв зняти санкції щодо банківських операцій і доступу до міжнародної системи платежів SWIFT. Важливо також, що скасовано обмеження і для іранських студентів, які досі не могли отримувати за кордоном освіту з низки дисциплін, так чи інакше пов’язаних із ядерною енергетикою. Крім того, Іран зможе легально купувати закордонну зброю, хоча і з деякими обмеженнями.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7806 / 1.56MB / SQL:{query_count}