Космічно-атомне “розлучення”

США призупинили співпрацю з Росією у космічній та атомній галузях

фото: federalspace.ru
У четвер США вирішили призупинити свою участь у роботі російсько-американської президентської комісії, що вважалася головним символом “перезавантаження” у відносинах двох країн. 
Практично одночасно призупинили співпрацю з російськими партнерами Національне управління з повітроплавання і дослідження космічного простору (NASA) і Міненерго США. Перше призупинило контакти з представниками Федерального космічного агентства (Роскосмосу). 
Рішення адміністрації США призупинити свою участь у роботі російсько-американської президентської комісії дало привід говорити про новий виток холодної війни. Цю комісію було створено в липні 2009 року під час візиту президента США Барака Обами до Москви – в пік “перезавантаження” у відносинах між Москвою і Вашингтоном. У складі комісії було 16 робочих груп, зокрема, групи з ядерної енергетики, контролю над озброєнням, боротьби з тероризмом.
Призупинення участі США в цій комісії означає, що Вашингтон фактично припиняє двосторонні взаємини з Росією у всіх ключових галузях. Представник МЗС РФ Олександр Лукашевич заявив, що рішення США “дивує відсутністю елементарної логіки”. Тим часом Міноборони РФ у відповідь на введення санкцій з боку США відкликало до Москви для консультацій головного військового представника Росії при НАТО – генерал-полковника Валерія Євневича.

Космос без миру

Про припинення всіх контактів з російськими партнерами у відповідь на дії Росії в Криму стало відомо з листа заступника голови NASA Майкла О’Брайена до керівників підрозділів космічного відомства. 
У документі віддавалося розпорядження про тимчасове припинення поїздок співробітників NASA в Росію, візитів представників російського уряду на об’єкти космічної галузі в США, двосторонніх зустрічей, обміну повідомленнями, а також проведення теле- і відеоконференцій. У NASA підкреслюють, що заборона не стосуватиметься проектів, пов’язаних з роботою Міжнародної космічної станції. Зустрічі і переговори з представниками Росії проводитимуться на території третіх країн.
Офіційні представники Роскосмосу заяви NASA не коментували. Цікаво, що російські кораблі “Союз” єдині, які можуть доставити астронавтів на борт МКС: для цього у 2013 році NASA уклало контракт з Роскосмосом на суму 424 млн доларів. За його умовами, доставка команди з 6 астронавтів на станцію і назад розрахована до червня 2017 року. Попередній контракт було укладено у 2011 році, і обійшовся він американцям у більш ніж 753 млн доларів. Власних засобів доставки на МКС астронавтів у США поки нема. Відзначимо, що ще місяць тому голова NASA Чарльз Болден заявляв що різке погіршення двосторонніх відносин навряд чи вплине на співпрацю у космічній галузі і навіть різка ескалація ситуації в регіоні не завадить спільній роботі вчених. Однак, видається, він помилявся.
“Космічні” санкції діють у США тільки щодо КНР: китайським фахівцям заборонено відвідувати об’єкти NASA, а будь-які двосторонні зустрічі можуть відбуватися тільки за межами США. Офіційною причиною замороження називалося грубе порушення Пекіном прав людини, але фахівці NASA визнають: є побоювання, що Китай може спробувати отримати доступ до американських космічних технологій.
Під загрозою опинилася і низка інших проектів. Так, на початку тижня міністр оборони США Чак Хейгел підписав розпорядження, згідно з яким командування ВПС найближчим часом має знайти заміну російським двигунам РД-180, які використовують у ракетах Atlas V. Можуть бути заморожені проекти з постачання в США двигунів НК-33, хоча їх виробник – ВАТ “Кузнєцов” – упевнений у виконанні контракту. 

Атом без зв’язків

Також Міненерго США повідомило Росатом про “припинення деяких проектів співпраці” стосовно “мирного атома”. Йдеться про “низку технічних зустрічей, зокрема наукової тематики”. Росатом назвав цей крок помилковим і додав, що в “тонкій і серйозній матерії”, якою є ядерна енергетика, “політизація недоречна”, а “спроби внесення якихось односторонніх обмежень у цю галузь вдарять передусім по ініціаторах”.
Ключовою сферою співпраці РФ і США в атомній галузі є продаж американським споживачам російських послуг зі збагачення урану для АЕС, який здійснює одна з компаній Росатому – TENEX. До 2014 року поставки здійснювались у рамках міждержавного договору ВЗУ – НЗУ, або як його ще називають “Мегатонни – у мегавати”. Згідно з ним, російський високозбагачений збройний уран “розбавлявся до низькозбагаченого, придатного для енергетики”. Зараз TENEX експортує уран у США за комерційними контрактами. 
Загальний портфель довгострокових договорів TENEX з американськими компаніями у 2013 році оцінювався в 5,5 млрд доларів. Найбільший з них – 10-річний контракт з USEC на суму 2,8 млрд доларів. Загальний портфель замовлень TENEX на 10-річний період наприкінці 2013 року оцінювався у 25 млрд доларів. Інше атомне співробітництво двох країн пов’язане в основному з некомерційними сферами.
Як пояснили в Росатомі, санкції США стосуються заходів у рамках підписаної у вересні 2013 року російсько-американської міжурядової угоди з наукового співробітництва в атомній галузі. У квітні та липні в Нижньому Новгороді і США повинні були відбутися перші зустрічі вчених-атомників з інститутів Росатому й національних лабораторій Міненерго США. Тепер же цього не станеться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8688 / 1.58MB / SQL:{query_count}