Ще одна точка конфлікту

Іспанія та Велика Британія ніяк не можуть помиритися через Гібралтар

Давній конфлікт між Лондоном і Мадридом навколо Гібралтару знову перейшов у гостру фазу. МЗС Іспанії висловило невдоволення через спробу кораблів британського ВМФ перешкодити роботі іспанського дослідницького судна поблизу Гібралтару. Раніше ж у МЗС Британії у зв’язку з цим же інцидентом викликали іспанського посла. 
Спроби перевести суперечку в конструктивне русло здійснюють представники бізнесу та регіональна влада Андалусії: перші пропонують політикам полегшити життя 10 тисячам іспанців, які працюють у Гібралтарі, другі – почати переговори в чотиристоронньому форматі.
Причиною дипломатичної суперечки став інцидент, який трапився у вівторок увечері, коли судно “Анхелес Альваріньо”, яке належить іспанському Інституту океанографії, зайшло у води поблизу Гібралтару для проведення досліджень. Згодом до судна наблизилося 4 британські військові кораблі. Іспанцям оголосили, що вони незаконно вторглися в територіальні води британської колонії. На місце конфлікту також прибули військові катери Цивільної гвардії Іспанії.
Наступного дня МЗС Британії викликало для пояснень посла Іспанії в Лондоні Федеріко Трільо, а пізніше відповіло й іспанське МЗС: послу Британії у Мадриді Саймону Менлі пояснили, що судно “Анхелес Альваріньо” не покидало територіальних вод Іспанії.
Гібралтар належить Британії з 1713 року, і весь цей час Іспанія заперечує право Лондона на цю територію площею менше 7 кв. км. Уряд Маріано Рахоя домагається нового обговорення статусу британської заморської території. У відповідь же звучить посилання на референдум 2002 року, коли 99% гібралтарців висловилося за збереження статусу-кво. Періодично конфлікт помітно загострюється. В попередній раз це сталося влітку минулого року, коли влада Гібралтару створила біля своїх берегів штучний риф, ускладнивши так життя іспанським рибалкам. У відповідь Іспанія ввела на кордоні з британською територією посилений режим перевірки.
Незгасаючі суперечки не тільки заважають підтриманню нормальних відносин між двома членами ЄС, але і б’ють по гаманцях жителів Гібралтару й Андалусії. Розуміючи це, на початку тижня влада іспанського регіону запропонувала уряду Рахоя організувати переговори в чотиристоронньому форматі: Іспанія, Британія, Андалусія і Гібралтар. Останніх двох учасників планується залучати до обговорення тільки тих тем, які їх безпосередньо стосуються.
Офіційної відповіді Мадрида на цю пропозицію поки не надійшло. В МЗС Іспанії вважають, що Гібралтар не є самостійною стороною на переговорах. І це незважаючи на те, що попередній уряд на чолі з Хосе Луїсом Родрігесом Сапатеро впродовж 8 років підтримував контакти в тристоронньому форматі: Іспанія , Британія і Гібралтар. Але зараз Мадрид  готовий розмовляти тільки з Лондоном, а Гібралтар і Андалусія повинні вирішувати  проблеми свого співіснування окремо.
Пошуками виходу з політичного глухого кута зайняті і бізнесмени. Так, представники компаній і профспілок Іспанії та Гібралтару, що входять до так званої транскордонної групи, зустрічалися в Лондоні з представниками МЗС і парламенту Британії. Члени групи нагадали, що понад 10 тисяч іспанців працює в Гібралтарі, тому вони змушені регулярно перетинати кордон. При цьому люди стикаються з посиленими перевірками і втрачають чимало часу в чергах.
Іспанська влада ж бачить ситуацію інакше, оскільки Єврокомісія раніше визнала легальність посилення контролю на кордоні, мотивованого необхідністю запобігання контрабанді сигарет і тютюну. Черги ж на кордоні останнім часом помітно зменшилися і не становлять великої проблеми для громадян.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9216 / 1.55MB / SQL:{query_count}