Резонансна перспектива

У розкритті гучних убивств силовики спочатку спрацювали непрофесійно та втратили час, а тепер сподіваються на "оперативну удачу"

У розкритті гучних убивств силовики спочатку спрацювали непрофесійно та втратили час, а тепер сподіваються на "оперативну удачу"

senchuk.jpg

Експерти працюють на місці вбивства колишнього голови Львівської облдержадміністрації Степана Сенчука

На Львівщині досі залишаються нерозкритими резонансні убивства Вовчака, Сенчука, Дацка, а також Колі-Рокеро та Кулі. Усіх цих людей хтось "замовив", кілери ретельно готувалися та зробили свою чорну справу, а правоохоронні органи намагаються розплутати клубок гучних кримінальних справ. При цьому силовики запевняють мас-медіа, що згадані справи до шухляди не кладуть і відпрацьовуються версії злочинів. Головною ж розглядають бізнесову діяль­ність убитих та економічний перерозподіл сфер впливу. Через ці вбивства Львів набув слави одного з найбільш кримінальних міст України. Експерти стверджують: київський криміналітет має на меті контролювати львівських бізнесменів, які мають великі фінансові обороти та є монополістами у тих чи інших галузях. Відтак, кримінальні кола активно застосовують цинічні способи перерозподілу бізнесу та власності у місті Лева. Правоохоронці ж не втомлюються повторювати: "Шанси на роз­криття резонансів є". Тупцювання ж на місці категорично заперечують. Втім беззаперечним фактом є те, що свого часу правоохоронні органи спрацювали непрофесійно та втратили час. Тепер сподіваються на "оперативну удачу"...

Криваві
2005 - 2008 роки

29 листопада виповниться три роки, як жорстоко вбили екс-губернатора Львівщини, голову спостережної ради корпорації "ЕкоЛан" Степана Сенчука. Успішного львівського бізнесмена вранці того дня зухвало розстріляли з автомата Калашникова у власному авто у Брюховичах. Тодішній губернатор Львівщини Петро Олійник назвав це вбивство "викликом" та порівняв його за резонансністю "із розстрілом Щербаня у донецькому аеропорту".

20 грудня виповниться також три роки, як невідомі підпалили автомобіль начальника управління транспорту та зв'язку Львівської міськради Ярослава Вовчака. За кілька днів посадовець помер у лікарні від отриманих травм.

26 жовтня 2006 р. вранці у людному місці відбувся замах на директора львівського ринку "Шувар", депутата міськради Романа Федишина. Через підрив його іномарки загинула 14-річна школярка. Цей злочин таки вдалося розкрити.  

14 листопада 2006 р. поблизу прохідної ТзОВ "Галімпекс-Склодзеркальний завод" кілер упритул розстріляв директора цього підприємства Богдана Дацка.

10 січня 2007-го на пр. Чорновола було розстріляно автомо­біль марки "Мерседес-ML-350" і вбито Миколу Лозинського (відомого у кримінальних колах як Коля-Рокеро). Його дружину, яка перебувала за кермом машини, поранили у плече.

17 липня 2008 р. у центрі Львова, на вул. Фредра, застрелили сина відомого футбо­ліста львівських "Карпат", біз­несмена Ігоря Кульчицького. У кримінальному світі він був відомий під псевдо Куля.

У міліції є серйозна доказова база

З усіх перерахованих убивств "справа Сенчука" чи не най­більше на устах. Восени 2006 р. "справу Сенчука" Генпрокуратура повернула на дорозслідування у прокуратуру Львівщини (тоді обласна прокуратура розглядала головну версію - фінансово-господарська діяльність убитого). Після повернення справи назад на обласний рівень керманич регіону П. Олійник одразу встиг неоднозначно заявити: "Я знаю причини, чому до кінця не розслідували вбивство екс-губернатора. Це питання політичної волі окремих керівників вищої ланки Генпрокуратури і МВС  у Києві. Створюють штучні чинники, які гальмують розслідування "справи Сенчука". А тодішній головний міліціонер Львівщини Віталій  Максимов відкрито заговорив про "київський слід" у "справі Сенчука".

Василь Пісний, начальник ГУ МВСУ у Львівській облас­ті, у розмові з "Поштою" запевнив: у "справі Сенчука" є певні напрацювання, і вони досить серйозні. Головний мілі­ціонер каже, що зроблено надзвичайно багато у цій кримінальній справі і найближчим часом, можливо, буде "названо тих, хто виконував ті чи інші убивства". "По вбивству С. Сен­чука є серйозна доказова база. Давайте трохи почекаємо", - заявив співрозмовник. Перебуваючи минулої суботи у Львові, міністр МВС Юрій Луценко також заявив мас-медіа, що правоохоронці "впритул наблизилися до розкриття убивства Сенчука". Міністр зазначив, що слідчі володіють інформацією, хто міг бути замовником убивства, а якщо буде "оперативна удача, то доведемо, що замовники були не львівські".

В. Пісний певен: будь-яке вбивство, зокрема й резонансне, має перспективу до роз­криття. Він зазначив, що з приходом на Львівщину прокурора Олексія Баганця заведена практика щотижневого заслуховування резонансних убивств минулих років. На запитання "Пошти", чому так важко розкривається вбивство Степана Сенчука і що заважає його розкриттю, можливо, по­літика, пан Пісний відповів: "Абсолютно ніхто і ніколи на мене у цій справі не давив і тиску жодного не було! МВС сприяє, аби ці резонансні злочини були розкриті. А що заважає? Насамперед втрачені серйозні речові докази з тих чи інших напрацювань. Сьогодні, як правило, злочинці ретельно готуються до виконання злочину і за­мітають за собою сліди. Наприклад, виходимо на тих, хто придбав автомобіль, чи на тих, хто давав гроші, але щоб це розкрити, потрібні стовідсоткові речові докази. Вбивства на замовлення надзвичайно складно розкриваються".

Правоохоронці переконують, що є "певні напрацювання" стосовно справи Дацка, вбивства Колі-Рокеро та Кульчицького. "Сьогодні найбільш перспективні для розкриття є справи Кульчицького, Дацка, Рокеро та деякі інші, серед яких і Сенчука. Підпал Вовчака також буде розкритий", - каже головний міліціонер області. При цьому співрозмовник  наголосив про "чудову співпрацю, порозуміння та підтримку з прокуратурою, особливо щодо розкриття резонансних убивств". "Сьогодні прокурор області  багато надає уваги, аби ці вбивства розкривалися належним чином", - додає він.

Стосовно вбивства Кульчицького, то міліція досі роз­глядає кілька версій. На запитання "Пошти", чи правоохоронці відпрацьовують версію, що його, можливо, застрелили через помсту, бо він начебто причетний до вбивства одного молодика у Польщі ("Пошта" детально писала про цю версію у липні), В. Пісний відповів: "З усією відповідальністю кажу: версія, про яку говорять, що ніби він когось застрелив, не відповідає дійсності, і така версія нами навіть не відпрацьовувалася". "Одна з найбільш вірогідних версій - його бізнесова ді­яль­ність. Хоча він свого часу входив до тих чи інших злочинних угруповань. Можливо, хтось хотів забрати його біз­нес". Пісний твердить, що правоохоронці сьогодні досить близько підійшли до розкриття справи Кульчицького. "Якщо ми розкриємо це вбивство, то автоматично розкриємо не одне замовне вбивство, скоєне раніше на Львівщині", - заявив керманич львівських міліціянтів.

Перспективні,
на думку прокуратури 

Обласна ж прокуратура здійснює нагляд за розслідуванням згаданих резонансів та за проведенням оперативно-розшукової діяльності. "Я критикував міліцію і пред'являв претензії прокурорам за те, що, незважаючи на цьогорічну активізацію щодо розкриття умисних убивств минулих років, у 2008 р. розкрито лише два  вбивства минулих років. Це недоліки в роботі", -  сказав "Пошті" прокурор Львів­щи­ни Олексій Баганець.

На запитання "Пошти", чи резонансні справи мають місцеве чи столичне коріння, пан Баганець відповів: "Вважаю, що вони мають львівське підґрунтя. Чи в ньому були тільки львівські учасники, я категорично не стверджуватиму. Але беззаперечно, що корені, головні причини, через які вчинені вбивства, є на Львівщині". Прокурор називає столицю Галичини "криміналізованим містом". "Хоча й за кількістю вчинених злочинів, зокрема убивств, Донеччина випереджає Львівщину, але в частині нахабності, резонансності, виклику суспільству Львів не відстає від Донецька. Сьогодні у Львові дуже тісно переплелися криміналітет, політика, влада і бізнес. І це одна з причин, чому резонансні вбивства не розкриваються. Є корупція, є зрадництво, витік інформації. Зрадники є і в міліції, і в прокуратурі, і в інших правоохоронних органах. Ще одна причина - відсутність професіоналізму".

У прокурора власний підхід до розкриття резонансних справ. Було складено список нерозкритих убивств, починаючи з 2000 р., і щомісяця, згідно зі складеним графіком, у прокуратурі слухають ці справи. Зокрема, виокремили два вбивства, які є найбільш перспективні і до розкриття яких підійшли впритул. "Це вбивство начальника управління транспорту та зв'язку мерії Я. Вовчака та вбивство молодої дівчини-касира обмінного пункту (2007 р.). Ці справи слухаємо щотижня. З обох справ за 9 місяців зроблено роботи більше, аніж було виконано досі. Зробили те, що потрібно було зробити насамперед, по гарячих слідах. На жаль, наші попередники цього не зробили, у справі Вовчака було втрачено час", - каже
О. Баганець. Співрозмовник повідомив "Пошту", що прокуратура у справі Вовчака пі­дійшла, як кажуть, до фінішу. Стосовно вбивства дівчини-касира, то є особа, яку шукають, щоб перевірити на причетність до цього злочину. "Є словесний портрет злочинця і є особа, яка звільнилася з місць позбавлення волі напередодні цього вбивства в одній із виправних колоній, яка за словесним портретом підходить до нашого потенційного підозрюваного", - продовжує О. Баганець.

До перспективних у прокуратурі зараховують ще дві справи. Це вбивство Дацка та одного із представників кримінального світу Леніва (у 2003 р.  його розстріляли з  кулемета на вул. І. Фран­ка - "Пошта").  А от "справа Кульчицького", на думку прокурора області, має стосунок до перерозподілу сфер впливу - зокрема, у кримінальному світі, в економічному середовищі, перерозподілі майна, власності. Саме ці версії розглядають у цій справі.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8623 / 1.66MB / SQL:{query_count}