Нерухомість дешевшатиме і надалі

Юрій Колодій, науковець Інституту економіки і менеджменту Національного університету “Львівська політехніка”, експерт  у галузі економіки будівництва про ціни на квадратні метри

Юрій Колодій, науковець Інституту економіки і менеджменту Національного університету “Львівська політехніка”, експерт  у галузі економіки будівництва про ціни на квадратні метри

Після буму на придбання житла, який  був в Україні у докризовий період, та різкого погіршення ситуації у будівельній та ріелторських галузях восени 2008 року сьогодні маємо певне затишшя у цьому сегменті ринку. Багатьох громадян, звісно, цікавить, що ж чекає Україну найближчим часом на ринку нерухомості. Про це спілкуємося з науковцем Інституту економіки і менеджменту Національного університету “Львівська політехніка”, експертом у галузі економіки будівництва Юрієм Колодієм.

– Сьогодні на тлі загального підняття цін багатьох турбує питання, чи зміняться ціни на нерухомість в Україні?

– У найближчі кілька місяців не варто боятися чи сподіватися зростання цін на нерухомість, бо станом на сьогодні на цьому ринку пропозиція переважає попит. Відповідно, немає підстав для подорожчання квартир, особливо на вторинному ринку. Ціни на житло в Україні свого майже критичного мінімуму досягли на початку літа минулого року. І з незначними коливаннями весь цей час тримаються на тому ж рівні. Традиційно ціни на квадратні метри житла зростали восени. Цього року ми такого не спостерігаємо з кількох причин.  По-перше,  не збільшується купівельна спроможність населення. По-друге, наразі не ожив іпотечний ринок. По-третє, повільне, але впевнене зниження цін на нерухомість відбувається у багатьох країнах світу:  у Хорватії за рік квадратні метри впали у ціні на 6%, в Ірландії – майже на 15%, в Іспанії – лише за третій квартал житло подешевшало на 2,7%. Таку ж динаміку до зменшення вартості житла спостерігаємо у США, Польщі та Великобританії. І, по-четверте, у стані очікування перебувають потенційні покупці, які мають гроші на придбання житла. Вони чекають відповіді на те,  як зміниться ситуація в Україні після виборів. Тобто, якими будуть ціни на продукти, житлово-комунальні послуги та як зміняться курси валют.

– І як зміняться ці економічні чинники в Україні?

– Насамперед варто відзначити, що це були місцеві вибори, результати яких  суттєво не впливають на економічний курс держави. Тому, попри побоювання українців, думаю, суттєвого здорожчання долара не буде. Ці незначні коливання, які маємо нині, з одного боку, зумовлені економічною ситуацією у світі, а з іншого – якраз виборами в Україні. Зважаючи на них, на ринку з’явилася додаткова грошова маса, яка була закумульована саме на ці цілі: поліграфічні послуги, робота агітаторів і  тому подібне. Люди отримали додатковий заробіток і понесли його в обмінники та магазини.

Стосовно ж цін на продовольство, то його здорожчання спостерігаємо у всьому світі, й Україна не виняток. Уряд може зменшувати квоти на експорт, стримувати необґрунтоване завищення цін, ажіотаж, однак не світові тенденції.

Вартість житлово-комунальних послуг складається з багатьох чинників. Одна з причин високих тарифів – велика енергозатратність українського житлово-комунального  комплексу. Ще одна проблема цієї галузі – зношеність основних фондів у  системі водо- та електропостачання, роботи ліфтів. Вони потребують то перманентного ремонту, то негайної заміни на новітнє обладнання.  Без зменшення енергозатрат годі сподіватися на стабілізацію цін у цьому секторі економіки, не те що їх зниження.

– Себто, потенційним покупцям житла все-таки наразі варто ще почекати з придбанням квартир?

– Об’єктивно ситуація сьогодні є такою, що ціни на купівлю-продаж житла в Україні зменшуватимуться. По-перше, постійно зменшується кількість клієнтів, які тримали заощадження на ці цілі. Це переважно колишні заробітчани. А по-друге, не розвивається іпотека, тобто кредитування банками придбання житлової нерухомості. Можна говорити про поступове відродження іпотеки як такої не раніше ніж у 2012 році. Адже за оцінками міжнародного рейтингового агентства “Standard & Poor’s”, частка проблемних кредитів в українських банках до кінця цього року становитиме майже 50%.

– Але ж банки стверджують, що поступово відроджують кредитування житла…

– Це не зовсім так: реальна середня сума позичок перебуває на рівні 20 тисяч доларів, тобто кредит отримує той, кому не вистачає лише частини суми. Як свідчить статистика, за останні два роки лише кожен десятий покупець квартири в Україні міг заплатити її повну вартість одразу, всі ж інші робили це з допомогою кредитування. Варто також додати, що нині банківські кредити в Україні видають під нереально високі відсоткові ставки. Тому люди вважають за краще почекати з придбанням житла і зібрати необхідну суму самотужки, аніж звертатися у цій справі по допомогу до банків.

– Прошу сказати, наскільки може зменшитися вартість житла в Україні у найближчі кілька місяців?

– Кількість виставлених на продаж квартир нині приблизно у двадцять разів перевищує реальний попит. За таких обставин фактично замороженим є житлове будівництво. І така ситуація зі зведенням нових квадратних метрів не лише в Україні, а й у Європі загалом. Відтак можемо говорити про те, що взимку в Україні реальна вартість житла зменшиться мінімум на 10%. Окрім того, потрібно врахувати ще один нюанс: нині покупець і продавець, яким кортить вже і негайно укласти договір купівлі-продажу, можуть домовитися про ціну навіть на 20% меншу від заявленої попередньо вартості житла.

Олег Мельник

До теми

Нові  правила реєстрації прав власності на нерухомість

Згідно з новими правилами, провадження реєстру прав власності на нерухоме майно в Україні визначає процедуру внесення інформації у реєстр прав власності на нерухомість, а також пошук та надання інформації про нього. Указ про це підписав міністр юстиції України Олександр Лавринович. Документом передбачено, що інформаційна довідка з реєстру прав виготовляється на бланку відповідного БТІ. При формуванні виписки з реєстру обов’язково повинні бути вказати прізвище, ім’я, по батькові реєстратора і керівника БТІ. Суворий контроль передбачено за постачанням, зберіганням та обліком і звітністю про використання спеціальних бланків для видачі виписок про державну реєстрацію прав і свідоцтв на право власності на нерухомість. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7510 / 1.6MB / SQL:{query_count}