Ринок пального: незабаром черг на АЗС не буде

Обсяги імпорту нафтопродуктів збільшилися майже на 50%

Після перших місяців паніки ситуація на українських автозаправних станціях потроху входить у нормальне русло. Хоча до відновлення ситуації, що була до початку російської агресії, ще дуже далеко. Проте обсяги ввезення нафтопродуктів з країн Європейського Союзу невпинно збільшуються.
У червні було завезено близько 600 тис. тонн, з яких 400 тис. тонн – це дизель, решта – бензин та скраплений автомобільний газ. Про це повідомив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус. За його словами, всі нафтопродукти надійшли з європейського напрямку та на 50% перевищують постачання в травні.
«Отже, ми бачимо, що ситуація на АЗС для кінцевого споживача нормалізується та стабілізується. На заході України майже на всіх АЗС вже є ресурс і немає суттєвих черг. В Києві та на сході України є певні черги, але процес з насичення ринку буде продовжуватись», – розповів Андрій Герус. За словами нардепа, найближчим часом ситуація буде нормалізована. «Якщо сьогодні на деяких АЗС є ліміт на одну машину 40 літрів, а на деяких ще залишається 20 літрів, то до кінця липня ці ліміти або будуть збільшені, або взагалі скасовані», – наголосив голова парламентського комітету. Для повної стабілізації ситуації знадобиться ще приблизно місяць-півтора.
Андрій Герус також наголосив, що план росії щодо створення масштабної паливної кризи в Україні не реалізувався і не буде реалізований. Нагадаємо, що до війни значну частину потреб у бензинах і дизпальному Україна задовольняла завдяки постачанню з росії та білорусі. У 2021 році 62% дизпального й 50% бензину надходило саме з цих країн. Ще по 10% імпортували з Литви і морем. Тепер ці маршрути втрачено. Крім того, внаслідок російських атак знищено чи пошкоджено понад 20 нафтобаз та найбільший в Україні Кременчуцький нафтопереробний завод.
«Однак Україні вдалося в досить стислі терміни значно диверсифікувати постачання нафтопродуктів: наразі з жодної країни не надходить більш ніж третина від потреби в пальному», – наголосив нардеп. Водночас він окремо відзначив роль Польщі та Румунії в допомозі України з подоланням паливної кризи.
У тому, що в найближчі два-три місяці ситуація з пальним повністю вирівняється, впевнений директор з маркетингу та інновацій компанії «БРСМ-Нафта» Олександр Мельничук. За його словами, в країні вже зникли проблеми з автогазом, який, до того ж, дешевшає. У найближчий тиждень, прогнозує експерт, ціна на нього знизиться ще на 1-1,5 гривні. «Також немає гігантських черг за бензином в сотні авто, тепер це максимум 10-20 машин, а в західних регіонах черг й зовсім немає», – розповів Олександр Мельничук інтернет-виданню «Телеграф».
Зниження цін на пальне прогнозують і експерти, опитані Forbes.ua. За даними аналітика Upeco Олександра Сіренка, порівнюючи з травнем, постачання дизелю зросли на 70%, бензинів – на 40-45%. Одна з причин – невеликі мережі АЗС, а також споживачі, передусім аграрії, почали самі імпортувати пальне, тоді як раніше закуповували його на внутрішньому ринку. Як пояснює власник мережі АЗС Prime Дмитро Льоушкін, деякі компанії спеціально придбали цистерни для перевезення пального, тож кількість його постачальників зросла. «Перевезення пального стало дуже прибутковим бізнесом, тому що уряд зняв державне регулювання», – каже він.
Також в Україні закінчилась посівна, що знизило попит на пальне. «Ринок нарешті заспокоївся», – каже Олена Осипчук, PR-директорка компанії Socar. Олександр Сіренко констатує, що наявного на ринку ресурсу вже достатньо, щоб з’явилась конкуренція за споживача, а це означає зниження цін. Уже зараз, за даними Upeco, гуртові ціни впали до 50 грн/л та 47-48 грн/л на дизель та бензин відповідно. Отже, вперше за майже три місяці гуртові ціни виявилися нижчими за роздрібні. «Тепер продавати пальне у роздріб стало вигідно, тому пропозиція на заправках буде збільшуватись, а ціни – знижуватись», – каже Олександр Сіренко.
За прогнозом Дмитра Льоушкіна, найближчими днями роздрібні ціни на бензин знизяться на одну-дві гривні, він коштуватиме до 50 грн за літр. Дизель, додає він, може подешевшати до 55-56 гривень, якщо не буде суттєвих змін. «Нижче ціни не впадуть через дорогу логістику», – пояснив експерт.


Немає пального – гайда на ровери

НВ-Бізнес зауважив несподіваний ефект, спричинений паливною кризою. За даними маркетплейсу Prom.ua, за травень і червень 2022 року попит на електровелосипеди в Україні збільшився у 4,5 раза, порівнюючи з минулим роком. Змінився також і середній чек на подібну категорію товарів. У цьому році він склав понад 22 тис. грн, що на 46% більше ніж за травень-червень 2021-го.
Також досить активно українці купували й електросамокати. Попит на них зріс на 76%, якщо порівнювати з минулим роком. Також виріс і середній чек. Цього року він склав 12,6 тис. грн, минулого – 8,1 тис. грн. Водночас попит на звичайні велосипеди та самокати в Україні знизився. У травні та червні 2021 року замовлень на велосипеди було понад 13 тис. Цього року їх трохи більше ніж 11 тис., однак середній чек збільшився. Зараз він на 51% вищий, ніж минулого року. Що ж стосується самокатів, то їх купували майже вдвічі менше, ніж у 2021 році. Майже така ж ситуація із сегвеями та гіроскутерами, попит на які цього року знизився на 45%.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8034 / 1.58MB / SQL:{query_count}