Інфляція може перевищити 20 відсотків

У Нацбанку розповіли, що в Україні буде з цінами до кінця року

У квітні інфляція склала 15,9%, а до кінця року вона може перевищити 20%. Такі дані оприлюднив Кирило Шевченко, глава Національного банку України (НБУ), в колонці для «НВ Бізнес». «В умовах війни уникнути зростання цін неможливо. За оцінками НБУ на основі web-scraping (спосіб збору цін з онлайн-супермаркетів), у квітні інфляція склала 15,9%, а до кінця року вона може перевищити 20%. Це значний рівень зростання цін, але контрольований. І такі показники не можна порівняти з 2015 роком, коли в окремі місяці інфляція досягала 60%», – зазначив глава НБУ.

Підприємства відновлюють роботу

Кирило Шевченко також підкреслив, що в Нацбанку є необхідний досвід боротьби з інфляцією. «У світовій історії не було випадків, коли країна входила у воєнний стан, маючи настільки високорозвинену фінансову систему і монетарну політику. Поки ринкові механізми матимуть обмежений вплив на ринок, ми будемо утримувати зростання цін за допомогою фіксації курсу і збереження частини обмежень. Але щойно запрацюють канали монетарної трансмісії та знизиться невизначеність, ми повернемося до режиму інфляційного таргетування (ІТ), який свого часу допоміг подолати ту ж інфляцію в 60%», – зазначив Кирило Шевченко.
За словами глави НБУ, надалі планується зниження інфляції. «Ми поступово відновимо прогнозний цикл і знову почнемо застосовувати облікову ставку для зниження інфляції до мети НБУ 5% і утримання під контролем інфляційних очікувань», – зазначив очільник НБУ.
Водночас прогнози щодо валового внутрішнього продукту (ВВП) не настільки оптимістичні. За даними Кирила Шевченка, на третьому місяці повномасштабного військового вторгнення росії частка підприємств, які повністю припинили свою роботу в Україні, знизилася з 32% до 17%, проте до кінця року очікується падіння ВВП на третину. «Стратегічною перевагою України є банківська система, яка працює, що допомагає українській економіці приходити до тями після шоку. Результати наших опитувань свідчать, що частка підприємств, які повністю припинили свою роботу, знизилася із 32% в перші тижні березня до 17% на кінець квітня», – розповів Кирило Шевченко.
Глава НБУ також зазначив, що втрати від війни будуть дуже значними. «Економіка буде відновлюватися, але втрати від війни будуть значними. Ворог продовжує підступно вбивати наших громадян, знищувати будинки і виробничі потужності. Значно зросла міграція, порушилися виробничі зв’язки між регіонами. За нашими оцінками, ВВП у 2022 році скоротиться щонайменше на третину», – зазначив Кирило Шевченко.
У Нацбанку вкотре наголосили, що Україна потребуватиме зовнішнього фінансування. «З початку війни ми отримали від міжнародних фінансових організацій та окремих країн понад 4,3 мільярда доларів в еквіваленті. І я впевнений, що допомога буде зростати. Це ще один фронт роботи уряду і НБУ», – підкреслив очільник Нацбанку. 
Світ дійсно продовжує фінансово підтримувати Україну. У понеділок, 2 травня, міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що наша держава отримала чергову частину грантових коштів від донорів Світового банку розміром 495 млн EUR. Мовиться про гроші від США, Норвегії та Австрії. Раніше Джо Байден повідомив, що США нададуть Україні пряму фінансову допомогу сумою 500 млн USD. Гроші надійдуть у наш бюджет як грантова допомога для забезпечення захищених видатків, таких як пенсії, зарплати та соціальні виплати.

Продукти дорожчатимуть

Такий прогноз оприлюднив Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР). «В Україні буде і хліб, і до хліба. Аграрії зараз виконують своє стратегічне завдання. Вони працюють над посівною кампанією, дбають, щоб засіяти поля культурами, які будуть необхідні для забезпечення продовольством населення та армії. Проте процес доступності до продукції погіршився через воєнні дії, тому ціни на харчові продукти дещо зростуть. Ще до війни зросли ціни на енергоносії, газ, паливно-мастильні матеріали, а з її початком дуже ускладнилися логістичні ланцюги – зруйновані мости та шляхи. Наразі продукція доставляється об’їзними дорогами, що підвищує витрати на транспортування», – зазначив Денис Марчук.
Проте окупанти продовжують нищити аграрну інфраструктуру України. У вівторок, 3 травня, рашисти в Рубіжному повністю знищили елеватор з найсучаснішим обладнанням, який міг зберігати 30 тис. тонн зерна. «Мета знищення потужного елеваторного комплексу – спричинити справжній голодомор», – зазначив Сергій Гайдай, голова Луганської обласної військової адміністрації.
На цілеспрямоване знищення російською армією зернової інфраструктури України звертають увагу й за кордоном. «Ми неодноразово отримуємо повідомлення про цілеспрямовані російські атаки на зернові елеватори, склади добрив, сільськогосподарські угіддя та інфраструктуру. Таким чином путін прагне в довгостроковій перспективі усунути Україну як конкурента на світовому ринку зернових», – заявив Джем Оздемір, міністр сільського господарства Німеччини.
Від початку війни рф проти України ціни на зернові культури в світі виросли майже на 40%. Головна причина – скорочення постачання з України через чорноморські порти, заблоковані окупантами. Нині в портах Одеси та Миколаєва застрягли майже 4,5 млн тонн зерна, повідомив Мартін Фрік, директор Всесвітньої продовольчої програми ООН у Німеччині. Він нагадав, що до початку війни Україна була одним із найбільших у світі виробників пшениці та великим виробником кукурудзи. Багато країн, наприклад, у Північній Африці залежать від пшениці з України. «Продукти з України терміново потрібні всьому світу», – сказав Мартін Фрік. Він підкреслив, що продовольство має надходити до тих, хто його потребує в Україні, а також у світі, щоби розрядити глобальну продовольчу кризу. «Голод не повинен бути зброєю, яка застосовується як у військовому, так і в економічному плані», – наголосив представник ООН.
Президент Володимир Зеленський також наголосив, що якщо найближчим часом не вдасться розблокувати українські порти, це стане трагедією для харчової безпеки всього світу. «Це не просто ризики, ризики вже минули. Тепер це буде велика трагедія для харчової безпеки Європи і, в принципі, світу – Азії та країн Африки, де Україна завжди була гарантованим надійним партнером. Це велика проблема, ціни на харчову продукцію будуть дуже високими, ми можемо втратити мільйони, десятки мільйонів тонн врожаю, який вже зібраний», – розповів Володимир Зеленський в понеділок, 2 травня, в інтерв’ю австралійському телеканалу Nine Network.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8815 / 1.59MB / SQL:{query_count}