Ціни на пальне зростають

Уряд обіцяє розв’язати проблему дефіциту, але ніхто не гарантує, що вартість бензинів та дизелю й надалі не збільшуватиметься

Роздрібні мережі автозаправних станцій упродовж вихідних синхронно підвищили ціни на пальне по всій країні. Станом на ранок вівторка, 3 травня, на заправках у Львівській області вартість бензину марки А-95 становила майже 36 грн, марки А-92 – 35,36 грн, дизельного пального – трохи більше ніж 40 грн. 
Водночас зі збільшенням цін на автозаправках й надалі можна помітити черги – пального на всіх не вистачає. Через дефіцит ресурсу деякі великі мережі АЗС ввели обмеження – з 3 травня в бак можна буде залити за раз не більше 10 літрів. 

Паливний лічильник від Кабміну

29 квітня Кабінет Міністрів України для запобігання дефіциту на АЗС підвищив торговельні надбавки на дизпальне та бензини на 40% (близько 2 грн/л). Надбавки нараховуються до середньої вартості одного літра пального, яку розраховує НАК «Нафтогаз». Для дизельного пального надбавку підвищили із 5 до 7 грн з урахуванням податку на додану вартість (на 40%), для бензинів – із 4,55 до 6,5 грн з урахуванням ПДВ (на 42,8%).
Отже, з урахуванням максимальної націнки гранична вартість дизпального не має перевищувати 40,66 грн/л, бензинів – 36,05 грн. Водночас варто зазначити, що максимальна торгова надбавка не поширюється на «брендове преміальне пальне» з покращеними показниками якості. На автозаправках Львівщини зранку 3 травня бензин марки А-95 «преміум» продавали за 37,85 грн за літр.

Причин проблем на АЗС багато

Після початку вторгнення рф Україна зіткнулася з гострим дефіцитом пального. На АЗС шикувалися величезні черги, пальне продавали з обмеженнями, ціни зашкалювали. До війни понад 60% дизпального та половину усіх бензинів надходило з росії та Білорусі. Решту імпортували з Литви (залізничними цистернами через білоруську територію) та морем з інших країн. Війна повністю перекрила ці напрямки.
Якийсь час дефіцит нафтопродуктів вдавалося так-сяк перекривати завдяки Кременчуцькому нафтопереробному заводу (НПЗ) у Полтавській області, який після зупинки в перші ж дні війни Шебелинського газопереробного заводу «Шебелинка» на Харківщині (основний нафтопереробний актив Державного підприємства «Укргазвидобування») залишався єдиним НПЗ в Україні, який працював. Проте через ракетні обстріли окупантів Кременчуцький завод зупинив роботу, і найближчим часом на його відновлення розраховувати не варто. Крім того, ворог також знищив низку великих нафтобаз у різних регіонах, де зберігалися значні запаси пального.
Торговельні надбавки на пальне підвищили на 40%
Тож Україна почала активно шукати пальне в країнах Європейського Союзу. Нині відомо, що постачання дизелю та бензинів уже почалися або стартують найближчим часом з Польщі, Литви, Угорщини, Румунії, Німеччини, США, Нідерландів та Бельгії. Заносилось на те, що ситуація нібито поступово стабілізується. Черги на АЗС потроху зникали, а цінники навіть почали приємно дивувати зменшенням порядку цифр. 
Головною причиною стало набуття чинності 18 березня закону про зниження ПДВ на автомобільне пальне з 20% до 7% та обнулення акцизу. Раніше усі податки і збори складали ледь не половину вартості. Крім того, впали й обсяги споживання. Через масову внутрішню міграцію та знищення під час бойових дій кількох сотень тисяч приватних автівок, споживання пального в Україні впало приблизно на 30%.
Ворог знищив низку великих нафтобаз у різних регіонах
Однак стабілізувати ситуацію вдалося лише на певний час. Зрозуміло, що відновити довоєнні обсяги постачання вдасться ще нескоро. Також не варто забувати про потреби Збройних сил України, які в умовах ведення бойових дій дуже суттєво зросли, та розпал посівної кампанії, яка традиційно характеризувалася різким зростанням попиту.
Крім того, трейдери говорять про великі проблеми з логістикою для доставлення ресурсу в Україну. Це стосується і залізничного, і автомобільного способів транспортування. В першому випадку йдеться про брак вагонів-цистерн та локомотивів, в іншому – про нестачу бензовозів та організаційні проблеми. Наприклад, водія бензовоза можуть не випустити за кордон, бо у нього є протермінування за споживчою позикою, або його неможливо додати в систему для виїзду за кордон «Шлях», пише Економічна правда.
Врешті-решт, увесь оберемок проблем спричинив дефіцит ресурсу на АЗС та подорожчання. До речі, цікаву версію озвучив Олексій Данилов, секретар РНБО. За його словами, дефіцит пального виник через те, що компанії, які займаються його постачанням, не змогли адекватно спрогнозувати потенційну кількість клієнтів. «Компанії, на жаль, не розраховували на такий патріотизм нашого населення, яке почало швидко повертатися у свої будинки. Люди приїхали додому, тому був попит на пальне, тому сталася така нестандартна ситуація. Думаю, що найближчим часом ситуація владнається», – зазначив він.

Дефіцит обіцяють подолати найближчим часом

Те, що систему постачання пального в Україну вдасться забезпечити протягом найближчих одного-двох тижнів, пообіцяв й президент Володимир Зеленський. «Черги та зростання цін на заправках є в багатьох областях нашої держави. Окупанти цілеспрямовано знищують інфраструктуру для виробництва, постачання та зберігання пального. Росія також заблокувала наші порти, і тому миттєвих рішень для заповнення дефіциту немає. Але урядовці обіцяють, що протягом тижня, максимум двох, буде забезпечена така система постачання пального в Україну, яка зможе не допускати дефіциту», – сказав Володимир Зеленський.
Трейдери говорять про великі проблеми з логістикою
Президент наголосив, що після ракетного удару російських агресорів по Кременчуцькому НПЗ це є складним завданням. «Але урядовці разом із постачальниками пального, разом з трейдерами та мережами мають виконати й це завдання, хоч би як було складно. Впевнений, виконають. Маємо брати в Європейському Союзі стільки пального, скільки необхідно зараз для наших громадян», – наголосив Володимир Зеленський.
Готовність виконати обіцянку глави держави підтвердила і Юлія Свириденко, перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки. Вона зазначила, що завдяки законтрактованим обсягам на території Європи проблема з дефіцитом пального на українських автозаправних станціях буде достатньо оперативно розв’язана. Хоча водночас визнала, що ціни знову зростуть.

Експерти: геть державне регулювання

Дефіцит нафтопродуктів в Україні триватиме найближчі два-три місяці – стільки часу потрібно нафтотрейдерам, щоб виконати всі бюрократичні вимоги та налагодити ритмічні постачання бензовозами. Такий прогноз озвучив «Фокусу» Дмитро Льоушкін, генеральний директор і засновник Prime Group.
За його словами, зараз в Україні стоять порожніми близько 500 бензовозів, які можуть привезти необхідний ресурс. «Але Україна їх не випускає. Причин мільйон – у когось немає екологічного сертифіката, комусь оформлюють закордонні паспорти на загальних засадах по кілька місяців. Усю цю бюрократію подолати в найкоротші терміни неможливо. На це піде два-три місяці, не менше», – каже Дмитро Льоушкін. За його словами, попри обіцянку Мінекономіки, що дефіцит вдасться швидко подолати, ніхто з уряду не проводить консультації з учасниками ринку, про спрощення бюрократичних процедур теж не йдеться.
Миттєвих рішень для заповнення дефіциту немає
Не менш песимістично налаштований і Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова. «Я думаю, що через тиждень ця проблема не зникне. Вона не зникне, на мій погляд, доти, доки триватиме війна, і доки буде жорстке цінове регулювання», – вважає експерт.
Він не сумнівається, що ціна на бензини та дизель буде зростати. На думку Володимира Омельченка, в цій ситуації жорстке державне регулювання неефективне і призводить до серйозного дефіциту, тому потрібно відмовитись від визначення цінової стелі на нафтопродукти. Омельченко вважає, що стимулювати надходження нафтопродуктів потрібно через Антимонопольний комітет. Також він порекомендував автолюбителям скоротити свої поїздки та виїжджати тільки за нагальної необхідності.
Через дефіцит гуртові ціни стали вищими за роздрібні
За скасування регулювання або перегляд граничних цін виступає і Сергій Куюн, директор «Консалтингової компанії А-95». Тільки так, на його думку, можна наповнити ринок пальним. «Через дефіцит гуртові ціни стали вищими за роздрібні, а чимало імпортного пального, особливо яке везуть автотранспортом малими партіями, також дуже дороге. Дешевше в достатній кількості не надходить через брак залізничної інфраструктури. Не слід забувати, що логістика тільки одного бензовоза буде істотно дорожчою, ніж доставка декількох залізничних цистерн. У результаті трейдери не вписуються в граничну ціну, встановлену урядом у межах держрегулювання», – каже Сергій Куюн.
За його словами, зараз дрібні оператори не можуть завозити пальне з Європи. «Великі постачальники законтрактували достатню кількість пального, але не можуть його завезти через брак локомотивів і вагонів. Проблему частково могли б вирішити дрібні трейдери, які можуть купувати невеликі партії в Євросоюзі та завозити сюди пальне бензовозами. Але вони зіткнулися з тим, що не можуть продавати його дешевше цін, які встановив Кабмін», – розповів Сергій Куюн виданню «Сьогодні».

Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital:
– Під час героїчного спротиву українського народу дуже багато інститутів і конкретних людей в Україні проявили себе неочікувано сильно. Але є й помилки. І про них треба говорити, щоб їх не повторювати. Помилка номер один. Її помітили всі, у кого є авто: державне регулювання цін на бензин. Будь-яке державне регулювання – завжди погана ідея. І завжди має лише один наслідок: товар, ціну якого ви регулюєте, зникає з полиць. Здається, останні роки у Венесуелі це продемонстрували всьому світу. Але ми вирішили повторити. Звісно, ситуація і так складна, і проблем на ринку багато. Це і ракетні удари росіян, і значні потреби Збройних сил України, які накладаються на посівну. Але саме в такій ситуації треба поводитись обережно, а не повторювати стратегію слона у посудній лавці. А держава завжди саме так себе поводить, коли влізає в економіку. І цінові обмеження, які на тлі дорогої нафти вимагали від бізнесу продавати бензин іноді навіть дешевше собівартості, не могли не призвести до дефіциту.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8843 / 1.65MB / SQL:{query_count}