«Мерседеси» не втечуть від погоні

Верховна Рада України планує скасувати «нульове» розмитнення автомобілів

Війна, мов рентген, висвітлює справжні якості кожної людини. Українці роблять все, від них залежне, для перемоги над ворогом – кожен на своєму місці. Однак, на жаль, трапляються й такі, хто думає лише про те, щоб напхати власну калитку. За час дії пільгового режиму, який скасовує сплату мит на ввезення низки товарів, до України завезли чимало позицій, які не є предметами першої необхідності чи такими, що забезпечують безперебійну роботу економіки. При цьому мита з їхнього ввезення могли б сформувати суттєву частку доходів бюджету – йдеться, зокрема, про транспортні засоби, телефони тощо.

Західні партнери шоковані

Як повідомив Мустафа Найєм, заступник міністра інфраструктури, за час дії спрощеного митного оформлення на територію держави ввезли вже понад 14 тис. транспортних засобів. Водночас Економічна правда у вівторок, 26 квітня, повідомила з посиланням на джерела в Державній митній службі України (ДМСУ), що із 8 до 21 квітня на пільгових умовах в Україну було ввезено понад 19 тис. автомобілів. Крім того в Україну ввезли 32,5 т засобів телефонії, 283 т шкіряного взуття, 411 т сирів. Лише за автівки мало бути сплачено понад 2 млрд грн платежів, від ввезення решти товарів бюджет недоотримав ще 1,3 млрд грн.
За автівки мало бути сплачено понад 2 млрд грн платежів
Як писала «Львівська Пошта», 24 березня було ухвалено Закон №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», яким фізичних осіб звільнили від сплати митних платежів під час ввезення транспортних засобів. Процедура оформлення автомобілів залишилася незмінною, однак тимчасово (на період дії воєнного стану) повністю скасували сплату мита, податку на додану вартість (ПДВ) та акцизу. 
Після прийняття закону власникам «євроблях» під час реєстрації в Сервісному центрі (СЦ) МВС Україні необхідно сплатити лише 1,5% військового збору та 3-5% від вартості авто в Пенсійний фонд, а також – вартість номерів та свідоцтва з послугами СЦ МВС. Раніше, нагадаємо, вони були зобов’язані заплатити 20% ПДВ, 10% акцизу і 10% мита.
За два місяці війни громадяни втратили 500 тис. машин
Основною метою введення «нульового мита» було поповнення знищеного війною автопарку українців. За приблизними даними, за два місяці війни громадяни втратили близько 500 тис. машин. Водночас митними пільгами скористалися сотні українці, які купували автомобілі преміум-класу вартістю понад мільйон гривень. Наприклад, Mercedes-Benz S560 вартістю 3,7 млн грн, Mercedes-Benz S400 за 3,3 млн грн, Cadillac Escalade за 3,1 млн. грн чи Audi Q7 за 2,4 млн грн.
«Напевно, загалом це непогано, що наші громадяни настільки оптимістично дивляться на майбутнє, що готові ввозити в країну нові автомобілі. Але є один нюанс. Наші партнери у Польщі, Словаччині та Румунії дещо здивовані таким активним оновленням автопарку воюючої країни, для якої весь світ збирає кошти та гуманітарну допомогу. Їх, наприклад, шокують промислові масштаби імпорту (нібито) «на потреби Збройних сил України» автомобілів класу «люкс», - зазначив Мустафа Найєм, заступник міністра інфраструктури.

Гуманітарку відсунули на узбіччя

Схожу думку в понеділок, 25 квітня, висловив і Олександр Щуцький, перший заступник голови ДМСУ. «Ми спростили процедуру для ввезення гуманітарної допомоги, зокрема подання декларацій для її оформлення. Нам на зустріч пішли партнери з Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, спростили проходження гуманітарних вантажів, створили додаткові смуги. Тоді були черги для гуманітарного вантажу і товарних позицій. Тепер партнери не розуміють, що відбувається в Україні, чому така кількість транспортних засобів заїжджає на нашу територію. Вони вважають, що ситуація в Україні стабілізувалась, тому скасували окремі черги і все йде в одну, через що такі простої», – пояснив Олександр Щуцький.
Наші партнери здивовані таким активним оновленням автопарку воюючої країни
Водночас оформлення нових транспортних засобів займає багато часу, через що в чергах простоюють волонтери з гуманітарними вантажами та військовою допомогою - спорядженням для бійців, продуктами харчування та медикаментами. Водночас законодавство ЄС не дозволяє створювати окремі смуги для гуманітарних вантажів. «Найстрашніше, що це вже створює проблеми з доставкою в Україну військової допомоги, гуманітарних вантажів і для постачання техніки», – розповів Економічній правді співрозмовник в економічному блоці уряду.
У ДМСУ підкреслюють, що скасовані мита не лише завдають втрати бюджету з товарів, які не є першою необхідністю, але й шкодять зв’язкам із дружніми державами. Так, з Польщею з перших днів війни вдалося домовитися про максимальне пришвидшення та спрощення випуску вантажів гуманітарної допомоги, спрощення при переміщенні комерційних вантажів та створення окремих смуг руху для гуманітарних вантажів. Натомість, наголошують у ДМСУ, «зважаючи на таку майже рекордну кількість переміщень, враховуючи що відповідні товари прямують до України без сплати податків, польська сторона відмовилась від попередньо досягнутих домовленостей». Відтак тепер гуманітарні вантажі тепер переміщуються в загальній черзі, потрібно більше часу на проходження пунктів пропуску, а від комерційних вантажів вимагають повний пакет документів для митного оформлення.

Зміни на митниці: «правило шістки»

Отож, починаючи з 25 квітня, розмитнити ввезений з держав Євросоюзу автомобіль для власних потреб за нульовою ставкою мита можна лише на шести пунктах пропуску:
з боку Польщі: «Грушів», «Угринів», «Устилуг», «Смільниця»;
з боку Угорщини: «Косино» та «Дзвінкове»;
з боку Словаччини: «Малий Березний».
«Наше основне завдання зараз - забезпечити швидкий перетин кордону для гуманітарних вантажів і отримання ЗСУ необхідної допомоги протягом хвилин, а не годин, днів. Адже поки наші хлопці із ЗСУ по повній «розмитнюють москаля», вони не задаються питанням придбання транспортних засобів», - наголосив Олександр Щуцький.
Утім, «правило шістки» не спрацювало. Як пише Економічна правда з посиланням на співрозмовника в Кабінеті міністрів, чимало спритників порушують правила і приїжджають не на вказані пункти пропуску. Митники часто йдуть їм назустріч, щоб не створювати корків. Відповідно, волонтери з гуманітарними вантажами та військовою допомогою й далі стоять у кілометрових чергах.

«Нуль» планують помножити на «нуль»

Проте, швидше за все, незабаром про ці шість «пільгових» митних пунктів доведеться забути, бо все повернеться до попередньої ситуації. У середу, 27 квітня, стало відомо, що у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №7311 про внесення змін до Податкового кодексу та інших законів України щодо окремих податків і зборів у період воєнного, надзвичайного стану, ініційований Данилом Гетманцевим, головою комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, та іншими народними депутатами.
«Черги, які стоять на кордонах, достатньо великі. Уряд запропонував рішення про «нульове» розмитнення транспортних засобів, враховуючи те, що велика кількість автівок була пошкоджена і буде ще пошкоджена внаслідок російської агресії, і дав можливість людям завозити машини без сплати податків. Хоча подекуди ми бачимо, що заробляють від цього не прості люди, а ділки, і тому ми зараз розглядаємо можливість цей процес припинити», - заявив напередодні Данило Гетманцев в інтерв’ю «Радіо НВ».
Правило шістки» на митниці не спрацювало
Про можливість законодавчих змін попереджав і перший заступник голови ДМСУ. «Рішення ми побачимо до четвера», – заявив Олександр Щуцький в понеділок, 25 квітня. Про намір змінити ситуацію говорив і Мустафа Найєм. «Думаю, найближчим часом ми із колегами з Міністерства фінансів і Митної служби запропонуємо Кабінету міністрів відповідні зміни до нормативної бази, щоб виправити цю ситуацію без шкоди для справжніх волонтерів», – ще минулого тижня повідомляв заступник міністра інфраструктури.
Зрештою, попередження урядовців виявилися не порожнім звуком. У зарєстрованому в парламенті законопроєкті №7311 пропонується відновити оподаткування, яке було скасоване Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» для двох груп товарів.
Перша група – товари, що ввозяться платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи. В пояснювальній записці до законопроєкту повідомляється, що лише за тиждень через звільнення від оподаткування ввізним митом та ПДВ до бюджету не надійшло 417 млн грн. 
Друга – транспортні засобів, що ввозяться громадянами. За перший тиждень внаслідок звільнення від оподаткування ввізним митом, акцизним податком та ПДВ до бюджету не надійшло 350 млн грн. «Непоодинокими є випадки ввезення авто преміум класу», – йдеться в документі.
P. S. Коли саме нардепи голосуватимуть за законопроєкт №7311, достеменно невідомо. Дати засідання Верховної Ради через можливі обстріли не розголошуються. За даними Економічної правди, це може статись в найближчі два тижні, а можливо навіть і в найближчі дні, якщо на митниці ситуація буде такою ж некерованою. Після ухвалення закону в будь-якому разі купувати імпортне авто буде вже пізно – документ набирає чинності відразу після опублікування.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8774 / 1.63MB / SQL:{query_count}