Продукти: запаси на кілька років

Борщовий набір подорожчав, але дефіциту немає

За півтора місяця повномасштабної війни в Україні вартість традиційного борщу зросла на 13% – до 92,49 грн. Про це свідчить відповідний індекс, складений фахівцями незалежного експертно-аналітичного центру BRDO.
Під час підрахунку індексу борщу використовувалися дані Міністерства фінансів за середньомісячними цінами на продукти. Станом на 15 квітня порція борщу на чотирьох осіб, приготована за традиційним рецептом, коштувала 92,49 грн. У порівнянні з 1 березня 2022 року – 81,84 грн – ціна зросла на 13,02%.
Усі інгредієнти борщу, крім білокачанної капусти, подорожчали: від 3% до 21%. Найбільше зросла ціна м’яса. Далі за шкалою подорожчання – картопля, морква, сметана. Єдиний інгредієнт, який подешевшав, – капуста: її вартість знизилася на 5,38%. Також майже не подорожчав буряк (плюс 3,01%).

Водночас Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства (Мінагрополітики), запевняє, що сьогодні в Україні немає підстав для критичного зростання цін на базові харчові продукти. «На харчові продукти, які мають істотну соціальну значущість, наприклад, цукор, крупи, борошно, соняшникова олія, здійснюється регулювання цін. Наразі підстав для критичного зростання цін у масштабах країни немає», – заявив він у понеділок, 18 квітня. 
Урядовець також зазначив, що з початку війни пропускна спроможність для експорту вітчизняної агропродукції зросла втричі, що дозволяє експортувати продукцію, яка є надлишковою з точки зору внутрішнього споживання. «У нас чітко контролюється баланс. Базові продукти, які критичні для внутрішнього продовольчого споживання, експортуються винятково через видачу ліцензій», – прокоментував заступник міністра.
Також Тарас Висоцький наголосив, що в регіонах може виникнути тимчасовий дефіцит продуктів через бомбардування чи зрив логістичних ланцюжків. Як заявив у вівторок, 19 квітня, Олександр Кубраков, міністр інфраструктури, за час війни в Україні знищено або пошкоджено 30% інфраструктури на 100 млрд USD. Урядовець повідомив, що його міністерство розпочало деяку реконструкцію на територіях, які тепер повернулися під контроль українських військ. «Якщо говорити про дороги, мости та житлові будинки, то я вважаю, що майже все можна відновити за два роки з використанням заморожених російських активів для фінансування», – цитує Кубракова агентство Reuters.
Слова українського міністра підтверджує й розвідка Великобританії. «Російські війська значно погіршили ситуацію з логістикою, зруйнувавши мости, встановивши міни і покинувши знищену техніку на ключових маршрутах під час відступу з раніше окупованих районів України», – йдеться в повідомленні британських розвідників у твіттері. 
Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства, також наголосив, що Україна на декілька років забезпечена базовими продовольчими продуктами, а також сировиною для виробництва кормів для тварин, тому найближчим часом проблем із продовольством у країні не передбачається. «Запасів за базовими продуктами в нас є на декілька років. Рослинної олії – хоч на десять років. Окремо треба додати, оскільки у нас багато зернових, і частина з них – це корми для тварин, то у нас точно є м’ясо-молочна продукція. І особливих приводів для хвилювань тут немає», – розповів міністр Економічній правді.
За його даними, Україна щорічно споживає 5-7 млн тонн зернових культур, тоді як у зерносховищах країни вже розміщено 20 млн тонн зерна з минулого сезону і очікується 30 млн тонн врожаю поточного сезону. З урахуванням наявних у країні елеваторних потужностей, головною проблемою стане експорт урожаю на закордонні ринки в умовах блокади українських морських портів російськими військовими кораблями.
«Ми не бачимо наразі проблем із продовольством в Україні. Вони є там, куди його не можна довезти, але це інше. Всі бачать, що товари, їх номенклатура в магазинах зменшилися, але вони є. В мене є відчуття, що ситуація почала потроху відновлюватися», – підсумував Микола Сольський.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9033 / 1.56MB / SQL:{query_count}