Фінансова система тримає удар

Депозити в Україні зростають, а в Європі встановили пільгові правила обміну гривні

У банківській системі зафіксований приплив на депозити коштів фізичних і юридичних осіб (у всіх валютах) в еквіваленті 28 млрд грн. Про це Кирило Шевченко, голова Національного банку України (НБУ), сказав в інтерв’ю міжнародній організації Toronto Centre. За його словами, наразі банківська система загалом функціонує стабільно. Усі платежі здійснюються в звичайному режимі.
«Українські банки залишаються підключеними до системи електронних платежів Нацбанку SEP та обробляють платежі клієнтів так само успішно, як і до війни. Ми намагаємося якнайкраще подбати про те, щоб банківська система залишалася функціональною, незалежно від місцеперебування. В районах України, де не ведуться бойові дії, відкриті майже всі відділення банків. Деякі відділення обслуговують клієнтів навіть у зонах бойових дій. Безготівкові розрахунки здійснюються без обмежень», – зазначив очільник НБУ.
Також у разі потреби банки мають доступ до численних інструментів НБУ для підвищення ліквідності, таких як бланкові кредити рефінансування, які були запущені в перший день війни 24 лютого. «Водночас попит на таке рефінансування наразі є невисоким. Це є ознакою того, що у банків немає потреби в додатковій ліквідності, хоча й триває повномасштабна війна», – наголосив Кирило Шевченко.
Тим часом дедалі більше європейських країн надають українцям можливість обміняти готівкову гривню на валюту країни перебування за курсом, близьким до офіційного. «Багато людей виїхало з готівковою гривнею. І був вал звернень з усіх країн-сусідів, а також з більш далеких, таких як Швейцарія чи Британія, з питання обміну готівкової гривні. Нацбанк працює за двома напрямками для вирішення цього питання», – заявив Олексій Лупін, директор департаменту відкритих ринків НБУ, під час круглого столу на тему «Фінансове життя українців за кордоном: нова реальність», який провів «Фінансовий клуб» (finclub.net).
За його словами, перший напрямок – міждержавний рівень. «Наприклад, угода з центральним банком Польщі, який фактично виступає нашим агентом з організації обміну готівкової гривні на польський злотий. І виступає зберігачем цієї готівки. Тому що логістика у воєнний час ускладнена. Також в роботі є декілька договорів з іншими центральними банками країн, таких як Литва, і, може, приєднаються Латвія та Естонія, з центральним банком Швеції», – розповів Олексій Лупін.
Другий напрямок – робота з комерційними банками. «Ми дозволили банкам протягом дня на один мільйон євро купувати готівкову гривню. І вже багато банків – переважно це банки з іноземним капіталом, які мають материнські компанії в Європі та можуть організувати також зберігання готівкової валюти без фактичного перетину кордону України – роблять такі самі операції. Це і OTP Bank, і австрійський Raiffeisen, який працює в Словаччині через Tatra bank, й інші банки в Молдові та сусідах України. В Польщі курс обміну максимально наближений до офіційного обмінного курсу, і зараз за 1000 гривень у Польщі можна отримати 140 польських злотих», – пояснив Олексій Лупін.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8313 / 1.55MB / SQL:{query_count}