Як змінився ринок праці в умовах війни

Без роботи залишилися майже половина українців

За даними уряду, в областях, де точаться бойові дії, розташовується понад 30% підприємств, які створювали більш ніж 50% валового внутрішнього продукту (ВВП). За словами Дениса Кудіна, першого заступника міністра економіки, через агресію з боку росії цього року наша економіка може скоротитися на 40%. «Наш прогноз зниження ВВП у першому кварталі 2022 року складає 16%, а загальнорічне падіння може сягнути 40%. Найбільше постраждали ті галузі, в яких неможлива дистанційна робота. Це, зокрема, авіаційні, морські перевезення, сфера послуг, де бізнес працює безпосередньо зі споживачами», – зазначив урядовець.

Невтішна статистика

Наразі точних даних щодо кількості людей, які залишилися без роботи внаслідок війни, немає. На кінець минулого року статус офіційного безробітного мали 10,6% працездатного населення від 15 до 70 років (1,8 млн осіб). Зміни за перший квартал 2022-го Державна служба статистики (Держстат) обіцяє оприлюднити не раніше червня, тому поки що єдине джерело інформації – соціологічні опитування, пише LIGA.net. Згідно з нещодавнім опитуванням групи «Рейтинг» (1000 опитаних респондентів), унаслідок бойових дій у середньому по країні залишилися без роботи 53%. Найбільша проблема – на сході, там цей показник сягає 74%.
Не менш показовою є статистика онлайн-платформ для пошуку роботу. За підрахунками сайту robota.ua, у порівнянні з довоєнним часом, кількість вакансій вже на другий тиждень війни впала на 55% – 85% залежно від міста. Найбільше падіння – у Харкові, найменше – у Львові.
«Високий рівень безробіття означає падіння доходів населення. Бізнес, орієнтований на внутрішній ринок, так чи інакше буде змушений зменшувати зарплати і так далі, – пояснив ресурсу zaborona.com інвестиційний банкір Сергій Фурса та попередив, що очікувати швидкого відновлення роботи підприємств не варто. – Будьмо чесними. Відновлення насамперед стосуватиметься не підприємств, а інфраструктури, яка нищиться».
Наразі, за даними robota.ua, є високий попит на лікарів, фармацевтів, касирів, водіїв, вантажників, виробничників тощо. Попри війну, залишаються залученими й ті, хто може працювати віддалено. Найменш затребувані професії – представники туристичного та ресторанного бізнесу, будівельники й продавці.

На Львівщину переїхали півтори сотні підприємств

Щоб підтримати рівень зайнятості під час війни, уряд пропонує бізнесу декілька ініціатив. Серед них є програма безвідсоткового кредитування бізнесу на період війни, в межах якої можна отримати до 60 млн грн; перехід частини компаній на спрощену систему оподаткування; виплата від держави роботодавцю по 6500 грн протягом двох місяців за кожного працівника-переселенця та програма релокації – переміщення підприємств у безпечні регіони України.
Ще в середині березня Кабмін ухвалив постанову щодо безоплатного переміщення виробничих потужностей суб’єктів господарювання з територій, де ведуться бойові дії або є загроза бойових дій, на безпечну територію. Юлія Свириденко, перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки, підкреслила, що програмою переміщення може скористатися будь-який бізнес, що перебуває в зоні ризику через бойові дії. «Йдеться не лише про великі виробництва, але й малі підприємства, де працюють кілька десятків людей. Масштабне переміщення бізнесу на безпечні території допоможе Україні зберегти виробництво, робочі місця та задовольнити попит армії та цивільного населення на низку товарів і послуг, що критично необхідні для перемоги над ворогом», – зазначила вона.
«Після прибуття на нове місце підприємство монтує обладнання, підключається до мереж, запускає роботу. Фахівці обласних адміністрацій сприяють і допомагають компанії в облаштуванні. Державна служба зайнятості додатково співпрацює з підприємством у питанні працевлаштування нових робітників, а Держслужба з питань праці консультує в сфері гарантій безпеки життя і здоров’я працівників», – зазначили в Мінекономіки.
Станом на початок квітня, заявки на евакуацію зі зони бойових дій подали більше ніж 1300 підприємств, з яких вже перемістили півтори сотні. До повноцінної роботи повернулися майже 60 переміщених компаній. Чи не найкращі результати з розміщення такого бізнесу демонструє Львівська область, яка вже встигла опрацювати понад 230 заявок на переїзд та повністю розмістити 30 виробників. Ще понад 100 компаній чекають на релокацію найближчим часом.

Переселенці не поспішають шукати роботу

У період з 24 лютого до 31 березня базові центри зайнятості та філії Львівського обласного центру зайнятості (ЛОЦЗ) працевлаштували 781 особу, зокрема 32 особи, які прибули на Львівщину з областей, де ведуться бойові дії (без офіційного статусу вимушено переміщених осіб). Про це повідомили в пресслужбі Львівської обласної служби зайнятості.
«Ці цифри свідчать про те, що мешканці області швидше погоджуються на пропозиції роботи, аніж переселенці, які ще остаточно не визначилися з місцем проживання в надії повернутися додому. Для доступу до вакансій усіх, хто хоче працювати, щодня на фейсбук-сторінці Львівської обласної служби зайнятості публікується перелік актуальних вільних робочих місць і вакантних посад у межах області. Також Служба зайнятості запустила телеграм-канал «Робота зараз: Державна служба зайнятості», де шукачі роботи можуть ознайомитися з різними пропозиціями роботи в межах країни, а працедавці через чат-бот оприлюднити свіжі вакансії», – зазначили в пресслужбі.
Там також повідомили, що компенсаційним механізмом, що передбачає відшкодування фірмам і компаніям 6500 грн за кожну прийняту на роботу вимушено переміщену особу, наразі на Львівщині ще не скористалося жодне підприємство. Водночас роботодавці самостійно формують вимоги до претендентів на вільні робочі місця та вакансії, беручи до уваги професію чи посаду, яка використовується для забезпечення їх діяльності та самостійно ухвалюють рішення стосовно згоди чи відмови у прийнятті на роботу.
«Принагідно інформуємо, що оскаржити відмову в працевлаштуванні до конкретного роботодавця чи констатувати факти проявів дискримінації в сфері зайнятості населення можна шляхом звернення до Головного управління Держпраці у Львівській області за телефоном: (096) 654-61-09 або на e-mail: sector.zvernen@gmail.com», – додали в Службі зайнятості.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8310 / 1.59MB / SQL:{query_count}