Пальне знову дорожчає

Ціни на українських АЗС зростають другий місяць поспіль

Міністерство економіки оприлюднило нові розрахункові ціни середньої вартості бензину та дизельного пального (ДП), від якої автозаправні станції (АЗС) зможуть встановлювати свою націнку. Ціна бензину та ДП може зрости на понад гривню за літр.
Як повідомило Мінекономіки, нові розрахункові ціни такі: ціна літра бензину зросте з 30,84 грн до 31,75 грн (на 0,91 грн); дизельного пального – з 27,99 грн до 29,07 грн за літр (на 1,08 грн). На період дії карантину Кабмін встановив граничні рівні торгової надбавки до середньої ціни дизельного пального (не вище ніж 7 грн/л) та бензину (не вище ніж 5 грн/л). З урахуванням максимальних націнок вартість пального на АЗС тепер не може перевищувати: 36,75 грн за літр бензину, 36,07 грн за літр ДП. Водночас не варто забувати, що максимальна торгова надбавка не поширюється на «брендове преміальне пальне» з покращеними показниками якості.
Як наголосили в «Консалтинговій групі А-95», ціни на українських АЗС зростають другий місяць поспіль. Також в Україні з січня до грудня 2021 року більш ніж двічі зросли ціни на автомобільний газ (LPG). За даними Державної служби статистики, у грудні 2021 року, в порівнянні з груднем 2020-го, ціна зрідженого газу для автомобілів зросла на 50,5% – до 19,1 грн/л. На подорожчання вплинуло загальне зростання цін на енергоносії в усьому світі та високий попит саме на автогаз. Станом на 15 лютого, середня вартість скрапленого газу для автомобілів становила 18,88 грн.
Останніми роками українці масово переходять на автомобілі з газобалонним обладнанням (ГБО). За даними МВС, щороку в країні реєструється понад 100 тис. транспортних засобів зі встановленим ГБО. Водночас темпи приросту високі – на рівні 40%. За останні дев’ять років ринок LPG в Україні збільшився більш ніж удвічі. Якщо у 2012 році обсяг споживання цього виду пального становив 818 тис. т, то у 2021-ому перевищив 2 млн т.
Також не варто забувати про придушення масових акцій протесту в Казахстані на початку року та введення в цю країну контингенту Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) на чолі з Росією. До речі, розпочалися протести саме через різке зростання цін на зріджений газ. 
За підрахунками UA-Energy, Казахстан є четвертим найбільшим постачальником нафтопродуктів до України – після РФ, Білорусі та Литви. Головна позиція – LPG. За підсумками 2021 року, на казахстанських постачальників припало близько 27% українського споживання LPG, а в останні кілька місяців перед новим роком цей показник сягав 33%. 
«Казахстан завжди був основною альтернативою Російській Федерації та Білорусі, а тепер казахстанський канал потрапив під загрозу перекриття, що може порушити крихкий баланс українського ринку LPG. У разі припинення або скорочення відвантажень газу з Казахстану, зростання цін буде майже неминучим», – розповів українській службі BBC Артем Куюн, аналітик «Консалтингової групи А-95».
Ще один чинник подорожчання пального – стрімке зростання цін на сировину. 14 лютого вартість нафти знову сягнула пікових показників, наближаючись до рекордних цін 2014 року. Вартість нафти марки Brent склала майже 95 доларів за барель, а WTI – 93,17 долара за барель.
Експерти прогнозують, що ціна сировини на тлі можливого повномасштабного нападу Росії на Україну може сягнути 100 доларів за барель. Вони вважають, що за таких умов може відбутись суттєве скорочення постачання сировини з Росії, відповідно наслідки для балансу попиту та пропозиції виявляться небезпечними.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8066 / 1.55MB / SQL:{query_count}