Україна «обігнала» Кіпр та Мальту

Ціни на молоко різко зросли, прогнози невтішні

Нині молоко в Україні коштує дорожче, ніж в інших країнах Європи, вищі ціни – лише на Кіпрі та Мальті. Про це заявив голова ради директорів Спілки молочних підприємств Вадим Чагаровський, пише AgroTimes.
За його словами, в Європі зараз накопичені надлишки молока-сировини. Натомість в Україні існує її дефіцит. Згідно з повідомленням Інституту аграрної економіки, ціни на молоко-сировину виросли зі 35 євро/100 кг у квітні-травні до понад 40 євро/100 кг у вересні та понад 41,5 євро/100 кг у жовтні. Водночас ціни в Угорщині, Латвії, Словаччині не перевищують 32 євро/100 кг, у Польщі – 33,5 євро/100 кг.
«У вересні перевищення рівня цін на молоко-сировину в Україні у порівнянні з Польщею склало понад 18%, Латвією – майже 23%, Білоруссю – понад 31%. У жовтні відповідне співвідношення ще більше зросло, що призводить до зниження конкурентоспроможності вітчизняної молочної продукції», – йшлося в повідомленні Інституту аграрної економіки.
«Я не підтримую оптимістичного прогнозу, що споживання молочних продуктів зросте до 203 кілограмів на душу населення. Бо не поділяю оптимізму взагалі щодо обсягу виробленого молока на підставі статистики, і що у нас відбувається збільшення споживання молока», – зазначив голова ради директорів Спілки молочних підприємств Вадим Чагаровський.
З початку 2021 року вартість літра молока в Україні зросла майже на 3 грн, а твердого сиру – більше ніж на 40 грн. Також експерти наголошують на тому, що протягом 2021 року поголів’я корів в Україні скоротилося майже на 6% через низькі закупівельні ціни на молоко та зменшення пасовищ. «У собівартості виробництва сирого молока десь близько 50% належить саме кормам. Далі – енергоносії та оплата праці», – пояснив аналітик Асоціації виробників молока Володимир Андрієць.
В Інституті агроекономіки зауважують, що наразі вітчизняні молокопереробні підприємства мають такі проблеми: стрімко зростають ціни на молоко-сировину; низька купівельна спроможність населення та наявність дешевшого субсидованого імпорту фактично унеможливлює різкі рухи вгору під час формування цін на молочну продукцію українського виробництва.
Водночас, за словами експертів, стрімке зростання цін стримуватимуть торговельні мережі, які бояться втратити покупця через дешевший імпорт молочних продуктів з Європи. «Якийсь певний відсоток продовольчої безпеки треба покривати завдяки внутрішньому виробництву. Тому що, як тільки ті ж поляки завоюють наш ринок, вибачте, масштаб цін буде зовсім іншим», – зазначив Леонід Тулуш, експерт з аграрної економіки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9623 / 1.54MB / SQL:{query_count}