Опалювальний сезон: готуємося до проблем

Українські газові сховища заповнені лише на 60%, тарифи на газ та тепло будуть зростати

Біржова ціна на газ в Європі у середу, 6 жовтня, вчергове побила всі історичні рекорди. В момент відкриття торгів на хабі TTF у Нідерландах вартість листопадових ф’ючерсів становила 1550 USD за тисячу куб. м, а до кінця дня сягнула рекордних 1950 USD за тисячу кубів. 4 жовтня Україна повністю припинила помпування блакитного палива в свої підземні сховища газу (ПСГ), хоча вони заповнені лише на 60%. Водночас представники Зе-влади обіцяють, що все буде добре. Хоча вже й вони змушені визнати, що «добре» таки не буде.

Казав пан – кожух дам

Минулого тижня під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України підписано Меморандум про збереження рівня тарифів між Кабміном, Національною акціонерною компанією (НАК) «Нафтогаз України» та членами президії Конгресу. Міський голова Львова Андрій Садовий, який взяв участь у засіданні Конгресу, зазначив, що «тарифи на тепло для населення не зміняться, натомість держава передбачила компенсаторний механізм для тепловиків».
Влада замовчує, яким чином можна стримати зростання тарифів, адже ціни на газ постійно зростають
«Впродовж останніх двох тижнів мені доводилося тричі їздити у відрядження до Києва щодо питання тарифів. А відбувся Конгрес місцевих влад. Між Кабінетом Міністрів, Асоціацією міст, палатою громад, НАК «Нафтогазом» були непрості дискусії. В кінцевому випадку домовилися, що тарифи в Україні на тепло не змінюються. Є стабільна ціна на газ для населення. Для теплопостачальних підприємств ціна підніметься, але натомість держава передбачає компенсаторний механізм – збільшиться на 4% надходження до місцевих бюджетів від податку з доходів громадян. Це плюс. Також домовилися, що НАК «Нафтогаз» не буде мати права безакцептно забирати кошти з рахунків теплопостачальних підприємств, хоча таке бажання у них було. Отож маємо такий певний консенсус. Думаю, що в майбутньому держава буде активніше дослуховуватися до позиції міст, і тоді порядку буде набагато більше», – зазначав Андрій Садовий.
«Але влада замовчує, яким чином можна стримати зростання тарифів, адже ціни на газ постійно зростають. За оцінками Асоціації міст України, на збереження попередніх тарифів місцевому самоуправлінню доведеться витратити від 25 до 40 млрд грн. Де взяти такі кошти – питання риторичне», – пише Главком.
Від 3 жовтня в українські підземні сховища газу повністю припинилося помпування блакитного палива
Також минулого тижня прем’єр-міністр Денис Шмигаль відзвітував, що готовність до опалювального сезону в Україні становить понад 90%, й опалення місцева влада включить, щойно середньодобова температура впаде нижче 8 градусів і триматиметься так три доби поспіль. «Готовність – понад 90% по всій країні, а деякі міста готові практично на 100%», – зазначав прем’єр.
Перший заступник міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський також похвалився, що станом на 2 жовтня 99% котелень по всій Україні технічно готові до опалювального сезону. «Відбулися перевірки у всіх областях України. І станом на ранок 2 жовтня ми можемо офіційно говорити, що 99% усіх котелень, які будуть опалювати наші домівки зимою, технічно готові до запуску», – розповів він.
За словами Лозинського, підготовка до старту осінньо-зимового періоду відбувається чітко за планом, а також створені всі передумови для своєчасного та безперебійного його проходження. «Плануємо, що цей опалювальний сезон, як, зокрема і попередній, пройде добре та без серйозних проблем. Ми просто зобов’язанні зробити так, аби все було гаразд», – додав заступник міністра.

«Гаразду» не буде

Опалювальний сезон цього року буде для України вкрай складним. Такий прогноз у середу, 6 жовтня, озвучив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «Величезна робота йде в напрямку визначення, як пройти цю зиму. Ми розуміємо, що зіткнулися з надзвичайно складною газовою кризою. Вона не українська, вона загальноєвропейська, ймовірно, вплине на весь світ», – заявив він.
Від 3 жовтня в українські підземні сховища газу (ПСГ)… повністю припинилося помпування блакитного палива, хоча до цього закачування відбувалося щодоби. Зараз у наших ПСЗ – 18,8 млрд куб. м газу, свідчать оперативні дані держкомпанії-оператора українських газосховищ «Укртрансгаз». 
Загалом вони заповнені лише на 60%. Водночас важливо, що приблизно чотири мільярди кубів належать іноземним компаніям і просто зберігаються в українських ПСГ. Нагадаємо, що у 2020 році до початку опалювального сезону національні сховища були заповнені до максимуму – понад 28 млрд кубометрів. У 2019-ому в ПСГ закачали майже 22 млрд кубів.

Угорська дуля

Українські ПСГ перестали заповнюватися через зупинку російським «Газпромом» транзиту природного газу територією України в напрямку Угорщини з 1 жовтня 2021 року, оскільки імпорт газу з Угорщини в Україну відбувався шляхом віртуального реверсу. «На жаль, за відсутності транзиту віртуальний реверс неможливий, тому постачальники будуть вимушені перемкнутися на інші канали постачання – це Румунія, Словаччина і Польща», – каже голова «Оператора ГТС України» Сергій Макогон.
Ні для кого не є таємницею, що Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини, є давнім прихильником Путіна. Крім того, Будапешт віддавна тисне на Київ, нібито з метою «захисту» громадян України угорського походження, водночас вдаючись до відвертого зовнішньополітичного шантажу.
Угорщина підписала з РФ контракт про транзит газу в обхід України
Тепер настав час прямого економічного тиску. 27 вересня Угорщина підписала з РФ контракт про транзит газу в обхід України. Згідно з розрахованою на 15 років угодою, «Газпром» буде щорічно помпувати угорській енергокомпанії MVM Group 4,5 млрд куб. м природного газу двома маршрутами: 3,5 млрд – через Сербію газогоном «Турецький потік» та 1 млрд – через Австрію. 
«В Україні здивовані та розчаровані рішенням Угорщини підписати новий довгостроковий контракт з російським «Газпромом» на постачання газу в обхід української території. Вважаємо це виключно політичним, економічно необґрунтованим рішенням, ухваленим на догоду Кремлю та на шкоду національним інтересам України і українсько-угорським відносинам, що не відповідає принципам Договору про основи добросусідства та співробітництва між Україною і Угорщиною від 6 грудня 1991 року», – заявили в МЗС України.
На думку відомства, Угорщині й надалі вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, яка дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи. «З сумом зауважуємо, що це рішення завдає шкоди позитивним результатам і тенденціям у двосторонніх українсько-угорських відносинах, для досягнення яких докладено багато зусиль та енергії особисто міністрами закордонних справ України і Угорщини Дмитром Кулебою і Петером Сіярто», – йшлося в заяві.
Україна пообіцяла звернутися до Єврокомісії з надання оцінки відповідності нової угорсько-російської газової угоди з європейським законодавством у сфері енергетики. Хоча на допомогу Європи Києву навряд чи варто сподіватися.

Обіцянки-цяцянки

Як писала «Львівська Пошта», з жовтня «Нафтогаз України», який обслуговує близько 1,1 млн побутових споживачів, запровадив для своїх клієнтів новий тарифний план «Комфортний сезон», який дозволить платити за газ рівномірними частинами щомісяця. Як повідомила пресслужба компанії, ціна в тарифному плані становить 7,96 грн за куб. м з ПДВ без вартості розподілу (доставлення), і ця ціна зафіксована на весь опалювальний сезон.
А вже 4 жовтня на сайті НАК, яка виконує функції постачальника «останньої надії» на ринку газу в Україні, з’явилося повідомлення, що ціна газу на жовтень для понад 600 тис. домогосподарств становитиме 16,56 грн за куб. м, що на 38% більше, ніж у вересні. Потрібно пояснити, що постачальник «останньої надії» за форс-мажорних обставин зобов’язаний протягом 60 днів постачати газ споживачеві, якщо він залишився без постачальника цього ресурсу.
Зе-влада всю відповідальність за підвищення тарифів завчасно переклала на регіони
«Нафтогаз», як постачальник «останньої надії», обслуговує домогосподарства у Донецькій, Херсонській та Полтавській областях, у місті Кременець Тернопільської області, у Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, Коростишеві та Коростишівському районі Житомирської області, у місті Шепетівка Хмельницької області. Відповідно нова ціна 16,56 грн за куб. м буде поширюватися на цих споживачів у жовтні, а з наступного місяця знову зміниться. НАК радить споживачам переходити від постачальника «останньої надії» до укладення договорів напряму з «Нафтогазом», тариф якого вдвічі менший – 7,96 грн за куб. м.
Як писала «Львівська Пошта», також із 1 жовтня, згідно з постановою Кабінету Міністрів України, середній тариф на гаряче водопостачання становитиме 109,55-122,17 грн за куб. м залежно від типу будинку. Але найцікавіше з тарифами на центральне опалення. Вони зростуть… аж на 40%, залежно від населеного пункту. 
Водночас Зе-влада всю відповідальність за підвищення тарифів завчасно переклала на регіони. Міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов минулого тижня заявив, що жодної підстави підвищувати тарифи за тепло та гарячу воду для населення немає. «За формування тарифів відповідає виключно місцева влада. Отже, зависокі тарифи – це свідчення неспроможності на місцях. Тому жодної підстави підвищувати тарифи для населення немає і не буде. Наголошую, що суми в платіжках мають бути не більше ніж розраховано на основі річних тарифних пропозицій», – написав Немчінов на своїй фейсбук-сторінці.

Світло наприкінці газового тунелю

Проте існує шанс, що цієї зими українці все-таки не позамерзають. Накопиченого наразі в ПСЗ блакитного палива, теоретично, може вистачити для проходження опалювального сезону в умовах теплої зими. Однак якщо морози в січні та лютому затримаються надовго, то блакитного палива всім, найімовірніше, може не вистачити. Такий прогноз озвучив голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан. 
За планом на поточний рік держкомпанія «Укргазвидобування» має добути 13,2 млрд куб. м, що становить в середньому 37 млн кубів на добу. Якщо додати видобуток приватних компаній, то виходить загальний обсяг видобутку розміром 55 млн кубометрів газу на добу.
Якщо морози в січні та лютому затримаються надовго, то блакитного палива всім може не вистачити
Загалом потреба країни в газі взимку становить щодоби близько 130-140 млн кубометрів. Побутові споживачі та виробники тепла разом споживають близько 15-16 млрд кубометрів газу на рік, або 80-90 млн на добу. Нинішнього сьогоднішнього обсягу газу в сховищах України має вистачити для проходження опалювального сезону, якщо не буде додаткової потреби у відборі. «Обсягу газу в ПСГ має вистачити, якщо не настануть додаткові обставини, які призведуть до збільшення відбору. Низькі температури, скажімо, в січні-лютому можуть внести свої корективи, і у нас можуть виникнути добові дефіцити ресурсу в розмірі від 15 до 30 мільйонів кубів», – пояснив він.
Ще одна новина зі знаком «плюс»: оскільки не можна на сто відсотків передбачити обсяги споживання газу, постачальники об’єдналися в так звану балансуючу групу, в межах якої з 1 жовтня буде продавати газ побутовим споживачам. Про це сказав голова Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), Валерій Тарасюк в інтерв’ю одному з телеканалів.
«Наприклад, у одного постачальника споживачі спожили більше, а в іншого менше. Для того, щоб не нести відповідальність за ці небаланси, тому що вони дорогі, постачальники об’єднуються і визначають одного відповідального», – пояснив він. За словами Валерія Тарасюка, це зараз і створив НАК «Нафтогаз» майже з усіма постачальниками, які постачають газ населенню. «Таким чином, небалансів на ринку буде вже набагато менше, і це хороша новина, особливо перед початком опалювального сезону», – вважає Тарасюк.
Але побачимо, як воно насправді вийде в реальності. «Хороших новин» українці вже наслухалися. Коли вулиці заметуть хурделиці – тоді й стане все зрозуміло.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8004 / 1.66MB / SQL:{query_count}