Чи отримаємо транш від МВФ?

Президент Володимир Зеленський не бачить проблеми, якщо Україна восени не отримає грошей від Міжнародного валютного фонду

Лише десять пленарних засідань залишається до завершення п’ятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання. І перед нашими нардепами стоять важкі завдання щодо того, як найефективніше використати ці засідання. Адже до завершення цієї сесії потрібно ухвалити низку законів, щоб виконати домовленості із Міжнародним валютним фондом і щоб Україна змогла отримати транш кредиту. Нагадаємо, у лютому віртуальна місія МВФ завершила свою роботу безрезультатно. У Фонді чітко дали зрозуміти нашій владі, що прогрес українських реформ недостатній.
І от зараз, через п’ять місяців після цього дуже цікаво порівнювати публічні заяви представників МВФ та представників української влади. Адже власне команда президента Зеленського впродовж цього часу постійно наголошувала, що перемовини із Фондом тривають результативно і що восени цього року Україна найімовірніше отримає другий транш кредиту за програмою stand-by. Тут нагадаємо, що 9 червня минулого року МВФ затвердив 18-місячну програму stand-by для України на суму у 5 мільярдів доларів і одразу виділив 2,1 мільярда доларів першого траншу. Після виділення першого траншу було намічено чотири перегляди програми, але вже після першого перегляду нам дорікнули повільністю реформ. І вже кілька разів повторили, що чекають більшого прогресу від України.
«Ми продовжуємо перебувати, я би сказав, у тісній взаємодії з українською владою щодо прогресу в напрямку завершення цього першого огляду програми. Це означає, що ми ведемо дискусії про імплементацію політичного курсу та реформ за цією програмою… Певного прогресу досягнуто, але необхідно зробити ще більше для завершення цього першого огляду», – заявив 10 червня під час брифінґу у Вашингтоні директор пресофісу МВФ Джеррі Райс. Він не став пояснювати деталі, але нагадав, що перемовини з українською владою ведуться про посилення управління Національним банком; вдосконалення законодавчої та нормативної бази щодо контролю банківської діяльності та зменшення середньострокового бюджетного дефіциту. І важливими залишаються відновлення та зміцнення антикорупційної системи і системи судочинства в Україні.
В Україні ми багато чуємо від влади про реформи, але здебільшого все обмежується піар-заявами. А коли доходить до коментування взаємовідносин України з МВФ, то президент Зеленський вважає, що допомагати нашій державі кредитами з боку МВФ і вимагати реформ – це не справедливо.
«Нещодавно я, до речі, чув публічне звернення МВФ, який задоволений перебігом реформ в Україні. Різні ЗМІ дають різну інформацію. Та все ж. Чесно кажучи, для мене передусім важливо, чи задоволені ми. Є «маяки», яких МВФ очікує від України, зокрема судова реформа, і ще багато питань. Сьогодні транш прив’язаний до таких «маяків». Я ще раз повторю: вважаю, що це несправедливо, коли у нас іде війна, коли ми боремося з олігархатом, коли ми боремося з корупцією й реально це робимо. Проте – це їхнє право… Не можна торгувати реформами за гроші. Ось про що мова.
«Маяки» щодо судової реформи – там питання у Вищій раді правосуддя, ВККС і НАБУ. Ось ті законопроекти, які на сьогодні передбачені МВФ. Всі три в першому читанні ухвалені. Я очікую подальших кроків від Верховної Ради. Все узгоджено. Але можуть бути несподіванки, сюрпризи – так у нас трапляється в парламенті. Як було з НАЗК: мені довелося ветувати закон, тому що хтось щось додав. На жаль, відповідальності в депутатів багатьох партій немає. Я навіть не знаю, навіщо вони це роблять – просто, вибачте, на зло країні. Як то кажуть «а баба-яга – проти». Це ускладнює ситуацію. Проте всі інші речі з точки зору прозорості бюджету, його прогнозованості – все це уряд на сьогодні робить. Але, вважаю, не можна порівнювати стратегію й тактику поведінки МВФ щодо України з багатьма країнами. Просто не можна ставити в один ряд з іншими. Тому що у нас є ускладненість, тому що йде війна. Тому що витрачаються гроші не на пріоритети з точки зору економіки, а на пріоритет з точки зору безпеки. Спочатку військові, спочатку медицина, потім усе інше»,– зазначив президент Зеленський в інтерв’ю Agence France-Presse, Reuters та Associated Press. Розмова відбулася 14 червня, а 16 червня Офіс президента України оприлюднив повний текст інтерв'ю.
До самої цієї відповіді можуть виникнути багато питань, як до прикладу, чому «Велике будівництво» минулого року стало пріоритетом нашої влади на тлі необхідності боротьби з коронавірусом? Та все ж, президент сказав, те що хотів. Він також заявив, що для України наступний транш МВФ є важливим, і він сподівається на позитивне рішення МВФ восени, але і без траншу великих проблем для нашої держави не буде. «Ми будемо жити. У нас все є, я вам серйозно кажу. Ми збільшили митні надходження, також податкова працює набагато краще. Ми виведемо всі підприємства зі збиткових у прибуткові. На сьогодні вже розуміємо ці кроки. Тому я не бачу в цьому глобальної проблеми. У будь-якому разі треба навчитися жити самостійно. І мені здається, що це правильно в усіх сенсах», – зазначив Володимир Зеленський.
Слова правильні, от тільки залишається сподіватися, що нинішня влада не розглядає реформи як суто забаганки МВФ, що розуміє їхню важливість для українців, що окрім прекрасної картинки нинішньої ситуації зі своїх інтерв’ю, розуміє також реальні проблеми, знає як їх вирішити і пам’ятає, що на вересень припаде цьогорічний пік виплат за нашими зовнішніми боргами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6432 / 4.02MB / SQL:{query_count}