Комуналка продовжить дорожчати

Невтішні прогнози уряду: вартість послуг ЖКГ зростатиме й надалі

Міністерство економічного розвитку очікує, що за оптимістичного сценарію ціни на газ для населення у 2021 році зростуть на 20%, у 2022 році – на 10%, а у 2023-2024 роках прибавлятимуть по 5% щороку. Про це йдеться у сценарії розвитку економіки, отриманому Економічною правдою від власних джерел в уряді.

Як рахуватимуть?

При цьому незрозуміло, від якої суми робився розрахунок у плюс 20 відсотків? Як писала «Львівська Пошта», з минулого року в Україні запрацював так званий ринок газу для населення. Держава із серпня 2020-го більше не регулює ціну блакитного палива, тож і єдиного тарифу немає. У нас працюють 55 компаній – постачальників газу. Та, як писало наприкінці грудня інтернет-видання БізнесЦензор.НЕТ, тільки 12 із них можна назвати незалежними. Найбільшим гравцем на нашому ринку газу є група компаній олігарха Дмитра Фірташа «ЙЕ Енергія» із мережею облгаззбутів. Також нагадаємо, що з початку 2020-го ми окремо платимо за газ як товар і окремо за його транспортування.
28 грудня більшість компаній – постачальників газу в Україні оприлюднили свої ціни для населення на січень. Державний «Нафтогаз» підняв тариф із 6,33 грн за кубометр до 7,22 грн за кубометр. І це ще одна із найнижчих цін на нашому ринку! До слова, найвищу ціну запропонувала компанія «Львівенергозбут» – 10,8 грн. Це єдина компанія, чия пропозиція перевищила 10 грн за куб. м.
Наляканий можливістю «тарифного майдану», президент Володимир Зеленський дав команду Кабінету міністрів, який 18 січня на позачерговому засіданні прийняв рішення встановити граничний розмір ціни на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн за кубічний метр. Також уряд встановив граничний тариф на розподіл газу – він не перевищуватиме 1,79 грн за кубометр.
Тоді прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що обмеження на зростання ціни на газ діятиме до завершення опалювального сезону. А тепер постає питання: прогнозоване Міністерством економічного розвитку зростання ціни на газ для населення у 2021 році на 20% буде обчислюватися від встановленої в ручному режимі вартості в 6,99 грн за кубічний метр (плюс 1,79 грн за транспортування)? Чи після закінчення опалювального сезону компанії-постачальники знову накрутять ціни і вже до них додадуть 20%? Різниця може становити мільярди гривень, які підуть в кишені тому ж таки Фірташу та іншим олігархам.

Опалення та електроенергія також подорожчають

Згідно того ж таки документу Міністерства економічного розвитку, на який посилається Економічна правда, відреагують на зростання вартості газу й тарифи на централізоване опалення та гарячу воду. Вже цього року за них доведеться платити на 16-18% більше, ніж минулого. Наступного року зростання становитиме 6-9%, а у 2023-2024 роках – від 3 до 5%.
Ціни на електроенергію зростуть на 38% (за оптимістичного сценарію) та 52% (за песимістичного). У 2022 році електрика подорожчає ще на 15-20%.
Як писала «Львівська Пошта», в Україні із 1 січня перестав працювати пільговий тариф за перші 100 кВт/год, який складав 90 копійок. Тобто якщо раніше ми сплачували за перші 100 кВт/год по тарифу 90 копійок (загалом виходило 90 гривень), то з 1 січня за ці 100 кВт/год доводиться платити по єдиному тарифу – 168 гривень. Зростання складає 78 гривень. Крім цього, уряд продовжив дію єдиного тарифу лише до 31 березня, за цей час Міненерго разом з Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) напрацюють новий варіант цього механізму.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8118 / 1.55MB / SQL:{query_count}