Золота халабуда

Українці вже сплатили 35 млн грн податку на нерухоме майно

Як повідомила прес-служба Державної фіскальної служби, цього року фізичним особам-власникам об’єктів нерухомості сформовано близько 620 тисяч податкових повідомлень-рішень із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. До сплати визначено податку на загальну суму понад 370 млн грн. Найбільші суми податку нараховані в Хмельницькій області –42 млн грн, Львівській – 33 млн та Вінницькій – 29 млн грн.
Фіскальна служба нагадала, що цього року податок на нерухомість платники сплачують за 2016 рік за ставками та з використанням пільг, які було законодавчо визначено в цей період. Так, податок нараховується на загальну площу об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток. Ставки податку встановлювалися рішеннями місцевих рад. Нагадаємо, що надходження до місцевих бюджетів від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в 2016 році становили 1,419 млрд грн, що в 1,9 раза більше, ніж за 2015 рік.
Хто забув – нагадаємо, що податок повинні заплатити власники квартир і будинків, площа яких перевищує 60 і 120 кв. м відповідно (або кілька об’єктів житлової нерухомості, чия загальна площа перевищує 180 “квадратів”). Податок нараховується тільки на площу, яка перевищує вищезгаданий метраж. Ставку оподаткування встановлює відповідний орган місцевої влади, отже, в кожному регіоні вона різна. Здебільшого, це 1-2% від мінімальної зарплати за кожен “зайвий” метр. Винятки: Львів, Рівне та Кропивницький, де місцеві ради проголосували за 0,5%.
Органи місцевої влади встановлюють не тільки податкову ставку, але і визначають, які квадратні метри житлової площі вважаються “зайвими”. Відповідно, власники однакової за площею нерухомості в різних містах завинили державі зовсім різні суми. На початку року видання “Сегодня” підрахувало, що найбільше податку власники квартири площею 100 кв. м заплатять у Сумах і Вінниці (972 грн), у Києві це буде 487 грн, а у Львові – лише 138 грн. Водночас є низка міст, де така квартира обійдеться в нуль гривень нуль копійок. Місцеві влади Одеси, Харкова, Херсона, Миколаєва, Запоріжжя, Чернівців та Івано-Франківська, користуючись прогалиною в законодавстві, замість 60 кв. м встановили норму для квартир – 120 кв. м.
Також не варто забувати, що відповідно до закону, житловою площею вважаються не лише квартири й особняки, але й дачні будиночки, які українці не сприймають усерйоз, але за які також доведеться платити. Крім цього, власникам великого житла (понад 300 кв. м для квартир і 500 – для будинків) доведеться додатково заплатити 25 тис. грн.
Щоправда, для заможних українців вигадали запасний вихід: якщо нерухомість належить кільком власникам, то загальна площа при вирахуванні податку ділитиметься на кількість власників. Наприклад, якщо у квартирі площею 200 кв. м зареєстровано п’ятеро осіб, які пропорційно володіють частками у цій нерухомості, то на кожного власника припадатиме лише 40 кв. м, тож платити податок буде не потрібно.
Натомість про запасний вихід для найбідніших забули. Наголосимо, що окрема ставка оподаткування (хоча й значно менша) визначена і для об’єктів нежитлової нерухомості: гаражів, майстерень і господарських будівель (комор, стодол, літніх кухонь і навіть убиралень). Зрозуміло, що це зайвим тягарем ляже й на так зубожілих мешканців сіл і невеликих містечок, де в курниках і хлівах тримають часом єдине джерело доходу – свійську птицю та свиней.
В яку точно суму в різних реґіонах обійдуться стодоли та курники, наразі точно пояснити не може ніхто. Натомість у Державній фіскальній службі “заспокоюють”: ні про кого не забудуть. До 1 липня 2017-го кожен отримає рішення-повідомлення та квитанції зі сумами податку. Заплатити потрібно буде не пізніше 28 серпня. На порушників чекають штрафні санкції – 10% від суми податку, а якщо термін перевищить 30 днів – 20%. Якщо й це не подіє, нерухоме майно продадуть за рішенням суду.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8943 / 1.56MB / SQL:{query_count}