Дорогий долар = “золотий” бензин

Якщо гривня й далі знецінюватиметься, а нафта дорожчатиме, ціни на пальне, а згодом і на продукти харчування стрімко підуть угору

фото: Андрій Польовий
Гривня швидко дешевшає, а бензин дорожчає. Щодня водії з острахом дивляться на табло АЗС. І недарма – оператори таки змінюють цифри в бік зростання. До прикладу, станом на вечір 10 листопада літр А-95 продавали по 16 гривень 59 копійок. 
До слова, на Львівщині ціни на пальне одні з найвищих в Україні! Якщо одні водії, зціпивши зуби, таки заправляють автівки, бо не уявляють свого життя “без коліс”, інші пересідають на громадський транспорт. Є і третя категорія – поки погода дозволяє, гасають містом роверами.
Та мусимо засмутити водіїв: тенденція до підвищення цін на пальне зберігатиметься й далі! Експерти бензинового ринку наголошують: якщо на валютному ринку не буде стабільності, до кінця 2014-го бензин стрімко дорожчатиме! Вони прогнозують, що літр найпопулярнішого А-95 коштуватиме щонайменше 17 гривень. 

Вартість бензину залежить від чотирьох факторів

Найбільше на девальвацію гривні традиційно реагує ринок пального. Останнім часом цінники на автозаправних станціях стали так званим термометром валютних коливань. На початку тижня бензин в Україні знову подорожчав – у середньому на 30-40 копійок. 
Експерти бензинового ринку пояснюють, що вартість пального в Україні залежить від чотирьох факторів. 
“Перший – це вартість нафтопродуктів у Європі. Останнім часом нафта на європейських ринках подешевшала втричі. Завдяки цьому у Європі впали ціни на бензин. Цей процес був навіть дещо відчутний і в Україні, адже впродовж останніх трьох тижнів пальне на українських автозаправних станціях подешевшало більше ніж на гривню. 
Дорогий бензин не по кишені українським водіям. Водночас високі ціни не вигідні і власникам автозаправних станцій
Цей процес би продовжився, якби... не девальвація гривні, яку ми зараз спостерігаємо, – розповідає “Львівській Пошті” Геннадій Рябцев, заступник директора науково-технічного центру “Психея”
– Другий фактор – попит на нафтопродукти. Через низьку платоспроможність населення він суттєво зменшився, тому нафтотрейдери зацікавлені в тому, щоби вартість бензину не підвищувалась: вони заробляють з обігу, а не за рахунок великої націнки. Як наслідок – зменшення попиту працює на зниження ціни. 
Третій чинник – рівень оподаткування. Наразі податки не збільшуються, тож цей чинник поки не впливає на ринок. Четвертий – курс національної валюти. Якщо подивитися, як змінювався курс гривні щодо долара останнім часом, то ці зміни значно більші, ніж зниження цін на нафту”. 

Удар по якісному пальному

За теперішньої ситуації на валютному ринку нафтотрейдери не мають підстав говорити про стабільну ціну бензину. 
Геннадій Рябцев певен: через те, що 85-90% нафтопродуктів до України везуть із-за кордону, курсовий чинник впливатиме значно більше, ніж інші. 
“Доки в державі не наведуть ладу на фінансовому ринку, доти імпортні продукти і бензин дорожчатимуть”, – каже експерт. Із його слів, дорогий  бензин не по кишені українським водіям. Водночас високі ціни не вигідні і власникам автозаправних станцій, бо  споживання пального цього року суттєво зменшилося. 
фото: Андрій Польовий 
“Якщо порівнювати з минулим роком, то на 15 – 20 відсотків. При цьому найбільше зменшиться споживання якісного пального. Через низькі доходи люди купують більше бензин і дизпаливо нижнього цінового діапазону, тобто менш якісні. На цей вид палива попит зберігся на рівні минулого року. 
Добре, що поки нема дефіциту бензину. Але він можливий, якщо валюту не можна буде придбати за офіційним курсом. Поки така ймовірність є… Зважаючи на валютні спекуляції, можливо все”, – резюмує експерт.

Передусім усе залежить від “зеленого” 

Експерти акцентують: через коливання курсу долара точних прогнозів щодо вартості бензину робити зараз не може ніхто! Це найважливіший чинник ціноутворення. 
Директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн розповідає “Пошті”, що наприкінці минулого тижня імпортери купували долари по 15 гривень, хоча на ринку вже були пропозиції купити валюту дорожче. 
“Як буде цього тижня – невідомо, але ситуація дуже напружена. Хоча вартість нафти сильно знизилася, через підвищення курсу долара суттєвих змін у поточних цінах нафтодуктів не відбудеться. Можливі хіба невеликі коригування. Якщо долар коштуватиме більше 15 гривень, подорожчання бензину буде значно більшим і швидшим. Якщо валюту втримають у ме­жах 14-14,5 гривні, є надія, що ціна пального буде стабільною”, – пояснює Сергій Куюн. 
Через “вибрики долара” український ринок нафтопродуктів не відчуває здешевлення нафти на світовому ринку
Експерт прогнозує: за курсу 15 гривень літр найпопулярнішого А-95 коштуватиме приблизно 17 гривень 40 копійок, а дизпалива – близько 16 гривень. “Якщо “зелений” продаватимуть по 16 гривень, бензин коштуватиме 17,2 гривні, дизпаливо – 16,85 гривні”, –  веде далі директор консалтингової групи “А-95”.
Попри нещодавні звинувачення Антимонопольного комітету у спекуляціях, експерти бензинового ринку вважають, що масових незаконних фінансових операцій зараз нема.
“Справа не тільки в курсі, а й у тому, що останній місяць на ринку відчувався дефіцит валюти, тобто заявки трейдерів виконували на 40 – 60 відсотків. На ринку не було нормального постачання пального, не відбувалося швидкої ротації запасів. Тому й ціни не змінювалися, як цього очікували споживачі!” – наголошує експерт. 

Довго дешевою нафта не буде

Експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук зазначає “Пошті”, що через “вибрики долара” український ринок нафтопродуктів не відчуває здешевлення нафти на світовому ринку. 
“В українських реаліях знецінення гривні є ключовим фактом у визначенні ціни бензину. Ми спостерігали це останнім часом, особливо коли нафта подешевшала, а гривня “завмерла” на позначці 13. Тобто ціни трохи зменшились, але для стабільності ринку цього недостатньо. Через знецінення гривні ми знову побачимо здорожчання бензину на 40 – 60 копійок. Якщо гривня дешевшатиме, а нафта дорожчатиме, ціни на пальне стрімко підуть угору”, – розповідає “Пошті” Юрій Корольчук.
Доки в державі не наведуть ладу на фінансовому ринку, доти імпортні продукти і бензин дорожчатимуть
Зараз немає економічних підстав для сильного знецінення гривні, тому зрозуміло, що на ринку працюють спекулянти. До слова, за прогнозом Міжнародного валютного фонду, до кінця 2014-го долар мав би коштувати 10 гривень 50 копійок (!), але в нас далеко не такий курс. Прогнози не дуже оптимістичні… 
“Якщо раніше літр А-95 коштував 16 гривень 20 копійок, то нині вже 16 гривень 50 копійок. Крім цього, на світових ринках є тенденція до здорожчання нафти. Якщо барель чорного золота продаватимуть по 83 – 95 доларів, то це ще плюс 30 копійок на літр бензину. Думаю, до березня вартість нафти повернеться  до позначки 100 доларів. Отож дорогий долар і дорога нафта не сприяють низьким цінам на бензин. А слідом за пальним підвищаться ціни на все, насамперед на продукти харчування”, – прогнозує Юрій Корольчук.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8021 / 1.6MB / SQL:{query_count}