Долар сказився!

“Зелених” в обмінниках знову майже нема – їх можна купити хіба що на чорному ринку. Експерти називають девальвацію національної валюти штучною і прогнозують, що долар дорожчатиме

фото: Андрій Польовий
Долар знову б’є рекорди! Цього тижня “зелений” знову подорожчав із 13 до 14,6 гривні. 
Лише за добу курс підвищився одразу на гривню. Це сталося після того, як Нацбанк “кинув” на ринок партію американської валюти... Попри все, придбати долари  в канторах і банках майже неможливо. Фінансисти кажуть, що це не межа, і прогнозують до кінця року ще вищий курс. 
Ба більше, у п’ятницю, 7 листопада, гривня на міжбанку опустилася вже до 15,2 за долар! Як повідомляє Finance.UA, станом на 16.00 котирування на міжбанку були такими: долар США  – 14,8 – 15,2; євро – 18,3357 – 18,8312.

НБУ продає долари на аукціоні

Після короткого затишшя валютний ринок України знову почало лихоманити. А все тому, що Національний банк України взявся продавати комерційним фінансовим установам гроші на аукціоні, аби заповнити дефіцит іноземної валюти. 
На сайті Нацбанку навіть можна відстежити продаж доларів! На останніх торгах комерційні банки, до прикладу, купили 5 мільйонів американської валюти в середньому за курсом 13 гривень. Водночас населенню “зелені” готові перепродавати за понад 14 гривень. 
Але навіть за таким курсом доларів не знайти. Реально купити іноземну валюту можна лише на чорному ринку. Там її достатньо. Експерти певні: аби стримати курс долара, Нацбанк має припинити друкувати гривні. Вони припускають: якщо урядова політика не зміниться, долар і далі дорожчатиме, а разом із ним весь імпорт і продукція з іноземними складниками.

Звинувачують керівництво Національного банку

Економісти по-різному оцінюють нестабільність на валютному ринку. Одні кажуть: виправити ситуацію можна, якщо негайно звільнити з посади голову НБУ Валерію Гонтареву. Натомість інші запевняють, що насправді ніякого послаблення гривні не відбулося.
Голова Комітету економістів України Андрій Новак певен: якнайшвидша відставка голови Національного банку України Валерії Гонтаревої врятує валютний ринок. “НБУ мав запровадити валютний коридор у межах 12 – 12,5 гривні за долар, що продемонструвало би учасникам ринку тенденцію до зміцнення української національної валюти! – наголошує експерт. – Натомість гривню відпустили у вільне плавання, що і сформувало нинішню ситуацію”.
Стабільний курс гривні перед виборами і його стрімкий стрибок вниз одразу після них означає лише одне – девальвація національної валюти є штучною
Економіст припускає: через те, що багато гривень витратили на вибори, долар знову дорожчає. “Стабільний курс гривні перед виборами і його стрімкий стрибок вниз одразу після них означає лише одне – девальвація національної валюти є штучною. Цей процес називаю валютними спекуляціями на війні. Просто після обрання нової Верховної Ради влада знову вирішила, що треба компенсувати собі прямі бізнесові втрати за рахунок всіх українців через курс. І Національний банк України є головним спів­учасником цієї масштабної валютної спекуляції, бо поводиться не як регулятор ринку”, – саме так написав 7 листопада на своїй сторінці у соцмережі Facebook Андрій Новак.

Чому гривня дешевшає після виборів?

Із тим, що девальвацію гривні стримували перед виборами, погоджується й економіст Міжнародного центру перспективних дослід­жень Олександр Жолудь. 
Утім те, що керівництво НБУ нарешті наважилося зробити курсову політику більш вільною і наближеною до законів ринку, може посприяти стабілізації вартості гривні, зауважує він.
“Справжнього ослаблення гривні останніми днями не відбувалося, як не дивно це не звучить. Якщо ми подивимося на чорний ринок, який досить активно працює останній місяць, то там курс як був близько 14 гривень, так і залишається таким. У нас офіційний курс гривні (нарешті трішки послабили контроль за ним!) пішов до рівня, який сформувався ринком”, – певен Олександр Жолудь, інформує radiosvoboda.org.
Після обрання нової Верховної Ради влада знову вирішила, що треба компенсувати собі прямі бізнесові втрати за рахунок всіх українців через курс
А президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає, що відмова від адміністративної фіксації курсу гривні відбулася запізно, зазначає  radiosvoboda.org. “Тепер під впливом об’єктивних загроз, перед якими стоїть Україна (як воєнних, так і економічних), а також внаслідок політики НБУ валютний ринок у країні дестабілізований. Різниця між попитом на валюту і її пропозицією виглядає загрозливо”, – зауважує експерт. 
Проте експерти сходяться на тому, що дестабілізований валютний ринок, посилення воєнної загрози та відсутність інформації про майбутню стратегію НБУ – це ті чинники, які не дозволяють нині робити точних прогнозів щодо подальшої долі гривні. І хоч вони позитивно оцінюють відмову від адміністративного врегулювання курсу національної валюти, спиратися на об’єктивні прогнози щодо вартості гривні не радять.
Ярослав Ухачевич, фінансовий аналітик
Зараз в Україні існує два курси валют: офіційний курс Нацбанку і тіньовий. Вони дуже відрізняються, адже курс офіційний надто занижений і не зовсім ринковий.

Уряд хоче боротися з таким курсом та обігом валютних коштів, тому вирішив запровадити новий механізм більш ринкового ціноутворення: банкіри прийняли рішення продавати валюту на аукціоні.

Тепер щодня НБУ здійснюватиме валютні інтервенції на валютному ринку з метою визначення ринкового курсу на долар (через врівноваження попиту і пропозиції). Також існує механізм “відсікання” спекулятивних заявок. До таких аукціонів допустили 88 банків, які працюють в Україні. НБУ ставить за мету не задовольнити валютний попит, а встановити нормальний курс.

Проте регулятор бачить, що аукціон не є панацеєю для валютного ринку України, тому витрачає золотовалютні резерви України, аби стабілізувати національну валюту. Тобто курс штучно утримують, що надто дорого обходиться країні.

Виходом із ситуації можуть бути лише економічні реформи, а також розвиток малого і середнього бізнесу. Проте курс долара до кінця року все одно підвищуватиметься, і для цього існують об’єктивні причини. У листопаді курс гривні коливатиметься в межах 14 – 14,7 гривні за долар.

До кінця року, думаю, долар коштуватиме 15 гривень, але все залежатиме від політичної ситуації в Україні та воєнних дій на сході країни. Зараз ми реально ризикуємо мати третій Майдан.
Ростислав Слав’юк, економіст
Долар почав дорожчати, бо Нацбанк перестав дотримуватися старих домовленостей. Курс 12,95 був штучним і необ’єктивним. Реальним був курс 14 гривень за долар, але штучно регулятор стримував фінансовий ринок до виборів.

Якщо кілька років тому курс в Україні був фіксований, то останнім часом він був штучно стриманим. Тепер НБУ від цього відмовився, бо валюти реально не вистачає.

Крім цього, на ринку почалися серйозні махінації, тож НБУ вирішив: нехай буде як буде. І відпустив гальма. Тож курс може стрибнути і до 18 гривень за долар, а потім впасти до 13. Ми 23 роки були прив’язані до долара і зараз це спокутуємо.

Сьогодні треба радикально скоротити бюджетні витрати, і тоді долар коштуватиме 12,5 гривні. Але для цього має бути політична воля уряду, якої наразі нема…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8474 / 1.61MB / SQL:{query_count}