Валютний зашморг

У Львові доларів немає ні в обмінниках, ні в банках, хіба на чорному ринку. Експерти застерігають: якщо Нацбанк і далі “допомагатиме” спекулянтам, то фінансовий ринок України піде в тінь!

Коли долар дорожчає на гривню, українці автоматично стають біднішими, тобто хтось витягує  ту ж гривню з їх кишені. На початку цього тижня гривня впала до нового історичного мінімуму – 14,90 грн (!) за долар – через “штучні вказівки” Нацбанку. 
Зокрема, регулятор запровадив стовідсотковий продаж експортної виручки та видачу приватних валютних переказів у гривнях, обмеження на продаж валюти, а вчора, 24 вересня, і на видачу депозитів. 
Усі ці заходи лише посилили паніку серед населення і додатково тиснуть на курс валют. Зараз не лише експерти чи бізнесмени, але й пересічні українці не сумніваються – на ринку працюють спекулянти, а уряд нічогісінько не робить, аби виправити ситуацію і спокійно закриває  очі на те, що відбувається на фінансовому ринку України! 

А ціни вже підскочили! 

Найбільше від доларових коливань страждають прості українці. Адже в магазинах і на ринках ціни одразу пішли вгору. Власник фірми, яка виготовляє і продає крісла, зізнається, що через курс долара зазнає величезних збитків. Розповідає, що деякі складові вони купують за кордоном, бо в Україні їх не виробляють. 
“Ми змушені підвищувати ціну, а люди грошей не мають. Якщо раніше на початку навчального року попит на дитячі крісла був дуже великий, то цього року ми продали лише п’ять крісел і то за старими цінами”, – розповідає “Пошті” бізнесмен. 
З його слів, через спекуляції на фінансовому ринку дорожчають навіть ті товари, які не прив’язані до долара. “В населення панічні настрої, а заробити всі хочуть…”. Раніше його фірма брала участь у тендерах, через нестабільний курс бізнесмен вже розірвав три угоди. 
Через спекуляції на фінансовому ринку дорожчають навіть ті товари, які не прив’язані до долара
“Тендерні процедури тривають приблизно три місяці, але в договорі необхідно одразу записати ціну, за якою ми продаватимемо крісла IT-компаніям, школам, фірмам… Зараз ціну зафіксувати я не можу, бо курс міняється майже щодня. Як наслідок, зазнаю збитків і не можу брати участь у тендерах”, – каже підприємець. – Найгірше те, що за все платить споживач. Тобто, люди в високих кабінетах наживаються на простих, бідних українцях, які мусять щодня їсти, їздити в громадському транспорті, одягатись, виховувати дітей… і платити податки. Це цинічно і неправильно, шкода, що урядовці цього не розуміють. Якщо так триватиме надалі, то в суспільстві буде соціальний вибух.
Львів’янка Оксана вже на межі такого вибуху. Жінка має доларовий депозит і вже три місяці в банку їй доларів не дають. “Незважаючи на всі закони, мені депозит повертають у гривнях. Кожен день ходжу до банку, і кожен день мені виписують по тисячі гривень. Я нічого з тими грішми не можу зробити. Скоро буду гривнями стіни обклеювати. Крім того, щодня в банкоматі знімаю по 999 гривень і ніхто не пояснює мені, що таке робиться. Я дала банку долари, вони ними користувались, а віддають мені гривні… І це нормально? Це держава? Це безлад і беззаконня” – розповідає “Пошті” пані Оксана.

Свято для спекулянтів 


фото: Андрій Польовий
Експерти кажуть: це все наслідки урядової політики і адміністративних заходів, які впроваджує Нацбанк. 
“Зараз гривня мала би навпаки – зміцнюватись. Для порятунку гривні Національному банку достатньо зробити одну річ – припинити масштабні спекуляції на валютному ринку. Якщо у НБУ нарешті з’явиться політична воля приборкати спекулянтів і він використає всі інструменти, девальвація гривні миттєво зупиниться.
Проте, схоже, Нацбанк сьогодні керується не своїми інституційними функціями, а бажанням деяких банкірів і експортерів на тлі війни швиденько отримати надприбутки” – каже голова Комітету економістів України Андрій Новак. З його слів, зараз  в Україні вперше за останні п’ять років позитивне експортно-імпортне торгівельне сальдо – 500 млн доларів.
“У країну приходить на півмільярда доларів більше, ніж виходить. Ми досягнули цього за рахунок різкого скорочення імпорту російських енергоносіїв. Крім цього, за останні півроку ми отримали понад 6 млрд доларів від МВФ, Світового банку, Європейського банку реконструкції і розвитку та урядів багатьох країн. Тож за такої фінансової підтримки гривня мала би зміцнюватись. Але національна валюта продовжує падати. Співучасником цієї валютної афери є сам регулятор – Національний банк України. Він не тільки не приборкує валютних спекулянтів, а ще й роздає гривневі рефінансування окремим банкам, які ці гроші використовують не на оздоровлення своїх установ, а біжать з ними на валютний ринок міняти на тверді валюти, це ще більше обвалює гривню” – пояснює експерт.

Заходи, які не діють

Що стосується обмежень регулятора на продаж доларів, то це лише посилює паніку і створює додатковий тиск на курс. 
“Обмеження НБУ на купівлю фізособами іноземної валюти не ефективні. Тому що не громадяни є спекулянтами на валютному ринку, не через них гривня скочується у прірву. Такі дії Нацбанку свідчать про те, що він зумисно використовує свої повноваження не в тому напрямі. Нацбанк запроваджує обмеження для простих громадян.
А якби там дійсно хотіли зупинити спекуляції, то ввели би обмеження для юридичних осіб – банків, експортерів і крупних власників капіталу, які разом і спекулюють на валютному ринку. Гривня припинить падати тільки тоді, коли ключові гравці нарешті вирішать, що заробили достатньо, що час зупинитись і стабілізувати курс”, – каже Андрій Новак. 

Зустріч за “закритими дверима”

Варто зазначити, що 19 вересня в Нацбанку відбулись другі торги валютою. Того дня було продано майже 100 мільйонів доларів за курсом 13 грн 55 коп. Після цього аукціону курс одразу полетів вгору. Тож, аби стабілізувати ситуацію, цього тижня Президент разом із членами уряду зібрав екстрену нараду в НБУ. На зустріч запросили і власників банків. Чомусь за зачиненими дверима. Про що говорили так і невідомо. 
Проте міністр фінансів Олександр Шлапак після зустрічі назвав оптимальним курс долара у 13-13,5 гривень і пояснив стрибки курсу діями комерційних банків. “Спершу з комерційними банками домовляються, а потім один з комерційних банків із західним капіталом продає, як наприклад учора, велику кількість валюти по 15,09 гривні, щоб його клієнт отримав дивіденди”, – розповів Шлапак. 
Якби там дійсно хотіли зупинити спекуляції, то ввели би обмеження для юридичних осіб – банків, експортерів і крупних власників капіталу, які разом і спекулюють на валютному ринку
Крім того, за його словами, кризова ситуація на ринку підсилюється діями людей, що прагнуть перестрахуватись від валютних ризиків і вивести валюту “будь-якою ціною”. За словами міністра, НБУ намагався регулювати курс демократичними ринковими заходами, “однак у період війни це не дуже діє”. Щоправда, важко уявити, що в умовах, коли все можна списувати на війну, ті, що можуть отримувати надприбутки, зупиняться добровільно.
Проте “зелених” в обмінниках і банках цього тижня не знайти! Єдине місце, де їх достатня кількість – це чорний ринок. Там їх цілком вистачає, щоправда курс вищий за офіційний. Зокрема, вчора, 24 вересня міняйли продавали їх по 14 грн 72 коп. Кажуть: клієнтів зараз побільшало і прогнозують: скоро долар знову підскочить…
Віктор Борщевський, економіст
В економіці будь-які адміністративні обмеження тягнуть за собою бажання заховатися в тінь. І тому зараз у Львові та й в Україні активно розвивається чорний ринок. Міняйли на базарах, про яких ми вже забули 10 – 15 років тому, знову активізувались!

Знаєте чому це трапилось? Тому що НБУ встановив адміністративні обмеження на продаж валюти. А економічні закони об’єктивні. Люди починають купувати долари на чорному ринку. Відповідно, частина ринку переходить у тінь, тому зараз офіційно купити “зелені” неможливо, як було в радянські часи. Курс встановлює не ринок, а чиновники в високих кабінетах!

Запровадження валютних обмежень – це неефективні дії керівництва НБУ. Як бачимо, зараз на чорному ринку є достатня кількість доларів, бо економіка пустот не знає. Дефіциту не буває, адже завжди дефіцитні товари були, лише питання за якими цінами і де. Відтак долари є на чорному ринку і продають їх за “об’єктивними цінами”. “Об’єктивна ціна” – це ціна попиту і пропозиції, тобто коли кількість доларів, які пропонують – відповідає попиту.

Мені відомо, що долари можна купити на чорному ринку по 14,60-70. Валюту продають без проблем. Крім того, є інформація, що курс і далі буде зростати і в програші опиниться населення. Банки й обмінники лише на цьому заробляють, адже вони купили долари за нижчим курсом, а продають за вищими. Люди ж навпаки: продають долари за офіційним курсом, тобто нижчим, а купують – за вищим.

Що стосується зустрічі Президента з банкірами, то це продовження політики, яка була в Україні останні 15 років, і загнала державу в глухий кут! Наш уряд звик збиратися з олігархами, і за зачиненими дверима про щось домовлятися. Уряд обіцяв їм преференції, а олігархи обіцяли не поводити себе надто зухвало, хоча невідомо, що краще. Тобто, зараз ми бачимо ту саму картину… Натомість зараз уряд мав би міняти правила гри, а не збиратися на переговори з вузьким колом людей. Демонополізувати валютний ринок, централізувати його і запустити конкурентні механізми. Тобто, впровадити важелі ринкового регулювання!

На жаль, по багатьох критеріях видно, що уряд веде стару політику. Тому в нас і в АТО “така ситуація”, і в економіці. Насамперед, уряд мав би запровадити репресивні заходи, так звані санкції, адже на ринку масові спекуляції. Поставити ультиматум – або ринок повертається до нормального курсу, або банки, які розхитують ринок, не братимуть більше участі в торгах. Адже відомо, що є російські банки, які навмисно і свідомо розхитують курс через підставних осіб.

В Україні триває й економічна війна, тому уряд також повинен реагувати. Але це можна робити, якщо уряд веде політику на децентралізацію і реформування. Але коли уряду вигідно домовлятися, ховатися… і перекачувати гроші з одних кишень в інші, то таке буде продовжуватись й далі.

Обмінникам і банкам вигідно купувати долари дешево і продавати дорого, а якщо все піде в тінь, то їм стане невигідно проводити такі операції. Симбіоз тіньового і офіційного ринку якраз і сприяє тому, що на цьому хтось добре гріє руки. І влада або за своєю наївністю цього не бачить, або активно теж бере участь у розпорошенні коштів. Якби уряд і банк не були зацікавлені в спекуляціях, то проводили б реформи. А вони не поспішають це робити. Адже зараз можна витягнути гроші з економіки і покласти у свої кишені чи свої банки. Я не бачу принципів зміни економічної політики уряду. Колись це призвело до виникнення “сім’ї”, а тепер хтось хоче перерозподілити ці кошти для інших “сімей”.
Ростислав Слав’юк, професор, доктор економічних наук, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи Нацбанку України
Заходи, які НБУ застосовує до банків і великих гравців на фінансовому ринку не дають результату, бо це точкові заходи, які можуть діяти на короткий час. А коли заходи не діяли, НБУ починає працювати з фізичними особами.

На мою думку, це не зовсім правильно, бо фізична особа страждає від того, що сталося на ринку. А на ринку є великі гравці і великі спекулянти, ви самі бачили минулого тижня, як вони спрацювали, адже це не пересічні українці підняли курс до 15 гривень за долар…

Це спекуляції не фізичних осіб, а великих гравців, які мають великі можливості на ринку, от вони і розхитують курс. Нацбанк не може працювати на спекуляції, бо для нього це невигідно. Він рятує ситуацію як може, але те, що заходи неефективні – це інша справа.

Треба реформувати банківську систему України докорінно, а гравців, які є на ринку спекулятивні, тому їх терміново треба усувати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7827 / 1.67MB / SQL:{query_count}