З машини – на ровер!

Експерти певні: якщо бензин й далі дорожчатиме, попит на нього поступово зменшуватиметься, а це не вигідно ні споживачам, ані власникам АЗС

фото: Андрій Польовий
Ціни на українських заправках знову пішли вгору, незважаючи на те, що нафта на світових ринках суттєво подешевшала. Вчора, 20 серпня, літр найпопулярнішого А-95 коштував майже 17 гривень, а дизпаливо –  по 16 грн за літр!
Експерти кажуть: спекуляції на валютному ринку настільки сильні, що восени літр бензину може коштувати і 20 гривень. А така політика вже не вигідна нікому, адже попит на нафтопродукти може різко скоротитися. На ціну бензину впливають внутрішні й зовнішні чинники, каже Геннадій Рябцев, заступник директора НТЦ “Психея”
“Вартість нафти – це основний зовнішній чинник, курс національної валюти – основний внутрішній чинник. Також важливим є рівень попиту на нафтопродукти. Тож залежно від того, який чинник переважає, в тому напрямі рухаються і ціни. Справді, зараз ціни на нафту і нафтопродукти в Європі нижчі, ніж у середньому за рік, але в Україні бензин лише дорожчає”,– пояснює “Пошті” експерт. 

У всьому винен дорогий долар

Якщо раніше середня ціна нафти була 108 – 110 доларів за барель, то зараз вона становить близько 102 – 104 долари за барель.
“У звичайній ситуації  заправки реагували б на це зниженням, якби не спекуляції на міжбанківському валютному ринку, які “загнали курс долара” до не передбачуваних величин. За останні три тижні гривня подешевшала відносно інших валют на 12 – 14%, то близько 80% нафтопродуктів в Україні імпортні, тож зрозуміло, що таке тривале і суттєве знецінення гривні  призвело до того, що трейдери підвищили вартість бензину і дизпалива від 60 до 90 копійок за літр. Це приблизно 6 – 8%”,  – пояснює Геннадій Рябцев.
Споживання пального за останній рік скоротилось на 20%
Директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн наголошує: на зовнішньому ринку кон’юктура дійсно сприятлива, але внутрішні фактори набагато сильніші. “Девальвація гривні набагато серйозніша, ніж зниження світових цін на нафту. “Чорне золото” подешевшало на 2%, а гривня знецінилась на 10% за два тижні. Тобто негативні фактори переважають”, – розповів учора “Пошті” Сергій Куюн. Він певен, що в теперішній ситуації нафта пригальмовує ріст цін, але не компенсує девальвації гривні.
“Дизпаливо здорожчало на 10 – 12%, а бензин на – 20% . Якщо з курсом гривні нічого не зроблять, то буде біда і серйозна криза. Навіть трейдери зізнаються, що після знецінення гривні продажі впали ще на 10%. Тому думаю, що ця тенденція буде зберігатися”, – каже директор “Консалтингової групи А-95”.

Попит на бензин різко падає

Нафтотрейдери й оператори ринку вже не раді таким заробіткам, адже попит різко скорочується через низьку платоспроможність населення. 
“Для них відтік споживачів найгірше, що може бути. Зараз вони працюють не заради високої маржі, яка тепер не вища 5%, а заради високого обігу. Їм не вигідно підвищувати ціни, бо обіг зменшиться. Всі побоювання пов’язані з тим, як поведе себе гривня. Якщо національна валюта буде дешевшати, то ціни знову підвищать, бо всі закупівлі нафтопродуктів за долари, акциз платять теж в євро, а реалізація на заправках за гривні. Відповідно, треба формувати більший обсяг гривневої маси, щоб закупити більший обсяг нафтопродуктів”, – пояснює Геннадій Рябцев.
З його слів, цього року споживання нафтопродуктів скоротиться на 20 – 25%. “10% зменшиться через те, що деякі трейдери пішли в тінь. Хоча споживання зменшилось через події на сході й малі зарплати. Незважаючи на бажання заробити, зараз ціни на пальне не будуть перевищувати економічно обґрунтований рівень, бо це не вигідно власникам АЗС. Проте  якщо НБУ владнає ситуацію зі спекулянтами, якщо комерційні банки перейматимуться не лише власною кишенею, але й ситуацією в державі, а уряд працюватиме, то ціни на бензин не лише стабілізують, але й знизять”, – резюмує Геннадій Рябцев.  
Якщо ж валютний ринок не втихомириться, то споживання бензину може різко зменшитись. “Люди розподіляють прибутки на продукти і “комуналку”, тому незрозуміло, хто купуватиме бензин по 17 гривень за літр. Тому цілком ймовірно, що клієнтів на заправках щодня буде все менше.
Ціна бензину зараз залежить не від паливного ринку, а від курсу долара. Тому найбільше питань до НБУ, Мінфіну і прем’єра-міністра. Як вони будуть виправляти ситуацію? Якщо восени долар буде 15 гривень, то бензин буде по 20 гривень за літр. При теперішніх подіях – це реально”, – резюмує Сергій Куюн.

“Зменшення попиту може позитивно вплинути на ціну бензину”
Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, – про те, чому нафта у світі дешевшає, а бензин і дизпаливо в Україні – дорожчає  
– Пане Юрію, розкажіть, будь ласка, які чинники зараз найбільше впливають на український ринок нафтопродуктів?
– Основною причиною зростання ціни на бензин і дизпаливо в Україні – є знецінення національної валюти, яке ми спостерігаємо останні півроку. Компанії, які працюють на нафтовому ринку, купують валюту для виконання своїх зобов’язань. За долари вони купують бензин, дизпаливо з Білорусі, Росії та інших країн. 
Тепер валюта знецінилась приблизно на гривню. Інформація від нафтотрейдерів, що ціна за літр зросла на 30 копійок – це м’яко сказано, бо насправді ціни зросли на 1 гривню. Хоча багато залежить від мережі й виду пального. Адже є преміум-пальне, є дизель європейський і український, і ціни на нього дуже різні. 
Цього тижня ціни на АЗС знову підросли на 30 копійок і це логічно, бо минулі тижні компанії розпродували бензин, закуплений по старій ціні. Тепер вони купили нове пальне по новій вартості і поступово підвищують ціни на нього. Тут нічого дивного немає. 
– Чому зараз на світових ринках дешевшає нафта?
– Причина  перша: ситуація в Лівії. Там видобуток нафти відновлюють, а видобування “чорного золота” контролюють групи і клани. Вони захоплюють нафтовидобувні комплекси і надходження нафти на світові ринки зменшується. Причина друга: у світі очікують на стабілізацію політичної ситуації в Україні. Переговори в Берліні, в Мінську (куди має приїхати президент РФ“Пошта”) теж впливають на ситуацію в світі. Від результатів цих перемовин очікують позитивних змін. 
– Чи правда, що на нафтовий ринок впливають й санкції?
– Це справді так. Санкції, які країни ЄС запровадили проти Росії, впливають на всіх. В Європі також зазнають від них збитків. Як наслідок,  попит на нафту в світі почав різко знижуватись. Відтак нафтові компанії втрачають прибуток, несуть збитки і відповідно зменшують свої обсяги. Відомо, що при нормальній економічній ситуації однією із ключових статей витрат споживачів –  є витрати на пальне, відповідно нафта затребувана. 
При теперішній ситуації купівля нафти почала зменшуватись, тож компанії, які продають нафту, зменшують на неї ціну. Це закон ринку. Крім того, на нафтовий ринок впливає політичний фактор і негативні економічні процеси, які йдуть від санкцій Європейського Союзу. Варто розуміти, що тут не все залежить від України і від нашого ринку пального. 
– Вартість бензину прямо залежить від ціни на нафту, тепер вона дешевшає. Скажіть, коли на українських заправках подешевшає бензин?
– Ціна на нафту почала падати два тижні тому, тож  поки що здешевлення бензину ми не відчуваємо. Якщо наступний місяць ціна на нафту буде триматись на рівні 100 доларів за барель, то можна очікувати, що ціна на пальне в Україні знизиться. Але ми це відчуємо за місяць. Це при умові, що гривня не буде знецінюватись. 
Якщо, навпаки, гривня буде й далі девальвувати, то не думаю, що ціни на заправках зменшать. Найпопулярніший А-95 вже не коштуватиме 16 грн за літр. У кращому випадку 16 грн 50 коп., тобто дешевого бензину вже не буде. Хоча, якщо українська валюта стабілізується, то тоді знизити ціни є більше шансів. Поки таких тенденцій немає. Все впирається в стабільність економіки і політичної ситуації. 
– Закінчуються жнива, а попереду збір іншого врожаю, як це вплине на ціну бензину і дизпалива?
– Це буде новий фактор і він впливатиме на ринок не найкраще. Ціни знижувати не будуть, бо врожай зібрати мусять. Насамперед, це стосується дизеля, але думаю, що за дизелем і А-95 і А-92 будуть триматися в ціні. 
– Можливо, якщо споживачі менше купуватимуть пальне, то це трохи “зіб’є” ціну?
– Справді, є ще один важливий фактор, який до кінця не сказав свого слова – рівень споживання населенням нафтопродуктів. Згідно статистики, споживання пального за останній рік скоротилось на 20%. Про це свідчить і зростання різних заохочувальних акцій на АЗС, аби люди купували більше пального. Водночас це свідчить про падіння продажів і мережі змушені заохочувати людей. Вони звикли до певного рівня заробітку. Якщо його не буде, то їм доведеться скорочувати інвестиції в будівництво нових об’єктів, оновлення автопарку тощо. 
Якщо населення зрозуміє, що треба затягувати паски і відмовлятись від комфорту, тобто пересідати на громадський транспорт, велосипед, то споживання до кінця року зменшиться на 30%. А це може вплинути на ціну. Вона має бути вигідна для споживача, аби він купував той обсяг, який він зараз купує. Якщо падіння буде, то мережі зазнають збитків і змушені будуть виживати, навіть обмежуючи себе. 
Цей фактор найцікавіший. Проте якщо падіння валюти буде до 15 грн за долар, то “халепа” буде для всіх. Люди не їздитимуть на машинах, бо рівень доходів у населення не зростає. А заправки не дорахуються мільйонів гривень.
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8381 / 1.63MB / SQL:{query_count}