Менше податків – більше доходів?

Урядовці хочуть зменшити кількість податкових відрахувань. Незабаром замість 22 їх може залишитися лише дев’ять

фото: архів
В Україні скасують понад половину податків, а ті, які залишаться, платити буде нескладно, – обіцяє прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. З його слів, податкова система України є недолугою, а самих податків забагато і їх кількість можна зменшити – з 22 до дев’яти, інформує Радіо Свобода. 
І в експертному сере­довищі, і в парламенті таку ініціативу підтримують і вважають, що цей крок не лише врятує економіку, а ще й стимулюватиме інвестиції, хоча на початку буде складно. Щоправда, частина економістів наголошує: пропозиції прем’єра не враховують багатьох нюансів і їх не можна втілювати в життя без детального доопрацювання! 
Через громіздкість системи оподаткування Україна є непривабливою для ведення бізнесу, вважає Арсеній Яценюк. “Ми 164-ті в рейтингу Doing business – десь між Нігерією та іншими, не менш “привабливими” країнами, – зазначив прем’єр. Тому й виступив із пропозицією скасувати збори з ведення деяких видів підприємницької діяльності, надбавки на природний газ для всіх типів споживачів, збір за транспортування газу та за паркування транспорту, податки на туризм, виноградарство та садівництво. 
Акцизи залишаться, але їх об’єднають з іншими схожими податками. “Вводимо класичний податок на розкіш, переводимо сюди реєстрацію першого транспортного засобу, екологічний податок із палива та цінову надбавку за електроенергію”, – каже Яценюк.
Схожу пропозицію зменшити кількість податків в Україні цього тижня озвучив Каха Бендукідзе, колишній міністр економіки Грузії, а нині – член експертної ради при Міністерстві економіки України. За його словами, якщо проводити реальну реформу, а не імітувати її, податкові надходження до бюджету спершу неминуче зменшаться, але невдовзі збільшаться за рахунок зростання економіки.
“У Грузії ми скоротили ті податки, які створюють незручності. Є багато дрібних податків, які в сумі становлять менше відсотка податкового навантаження. Але на їхню сплату витрачають чимало сил і часу”, – каже Каха Бендукідзе. Він також наголошує, що в України немає часу на ідеальні реформи. Тож грузинський фахівець пропонує спростити й зменшити податкову систему якнайшвидше, а потім відшліфовувати її уже тоді, коли на це буде більше часу. Арсеній Яценюк, зі свого боку, обіцяє, що бюджет 2015 року формуватиметься вже на основі нової податкової системи.

Які ж податки планують відмінити? 

Перш за все скасують збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності (зараз його сплачують 123 тис. платників); збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності; рентну плату за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, а також за транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України; збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір; збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.
Окрім цього, за рахунок децентралізації бюджету частину податків переведуть із загальнодержавних до місцевих. Уже зараз пропонують залишати на місцях податок на нерухоме майно та фіксований сільськогосподарський податок. Все ще триває обговорення пропозиції, щоб екологічний податок також залишався в місцевому бюджеті. А міністр економіки Павло Шеремета виступає за те, щоб навіть податок на доходи фізичних осіб став місцевим.
З метою скасування податкового обліку і забезпечення ведення єдиного бухгалтерського обліку уряд пропонує реформувати податок на прибуток підприємств. Як об’єкт оподаткування буде виступати фінансовий результат, скоригований лише на три податкові різниці замість 49: це амортизація, резерви і фінансові операції. Павло Шеремета пояснює: фактично це нововведення означатиме, що можна не вести податковий облік і декларувати прибуток за міжнародними стандартами. Тобто в  якості об’єкта оподаткування буде виступати лише фінансовий результат.
Якщо проводити реальну реформу, а не імітувати її, податкові надходження до бюджету невдовзі збільшаться за рахунок зростання економіки
Змін у спрощеній системі оподаткування наразі не очікується – тобто змін для фізичних осіб підприємців не буде. А от нова концепція в оподаткуванні зарплати має сприяти виведенню зарплат з тіні завдяки іншій системі нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ). 
Якщо раніше ЄСВ нараховувався на всю нараховану зарплату, то тепер пропонують два варіанти – 37% або 41% нараховувати лише на мінімальну зарплату, а 19% або 15% на суму, що перевищує мінімум. Наприклад, згідно з діючим законодавством, роботодавець з умовно нарахованої зарплати у 10 тис. грн сплачує податок 3,7 тис. грн За нової системи ця сума буде становити 2,2 тис. грн або 1,9 тис. грн. На сьогодні зі сплати ЄСВ надходження до бюджету складають 189 млрд грн.  У випадку прийняття нової концепції вони зменшаться до 143,5 млрд грн або 141,1 млрд грн.
Зміни в нарахуванні податку на доходи фізичних осіб мають збільшити надходження до бюджету від 4,3 до 25%.  Сьогодні ця сума становить 58,9 млрд грн. Наразі є шість моделей змін. Основні розглядають, у різних варіаціях, збільшення ставки ПДФО до 25% з доходів у понад 17 мінімальних зарплат. При цьому це нарахування буде стосуватися лише частини перевищення. Дохід у розмірі від 10 до 17 мінімальних зарплат оподатковуватиметься за ставкою 20%, а до 10 – 15%. (У 2014 році 10 мінімальних зарплат становить 12 180 грн).  
Також пропонується уніфікація ставок ПДФО для всіх видів пасивних доходів, зокрема дивідендів, замість ставки 5% застосовувати ставку 15%.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7939 / 1.58MB / SQL:{query_count}