Місія завершена: чекаємо вироку

Експерти певні, що тепер Україна має виконати всі вимоги МВФ попри те, подобається їй це чи ні

фото: telegraph.co.uk
Міжнародний валютний фонд наприкінці минулого тижня завершив роботу в Києві та прийняв рішення і далі кредитувати Україну. Представник департаменту комунікацій МВФ Вільям Мюррей сказав: “Ми завершили місію в Україні кілька днів тому... Очікую, що засідання Ради директорів МВФ відбудеться наприкінці серпня. Якщо звіт місії буде затверджений, це означатиме, що Україні виділять черговий транш”. 
Також Вільям Мюррей запевнив, що ніяких затримок не буде. “Місія щойно завершилась, і зараз іде нормальний процес”, – заявив він. Відповідаючи на запитання, чи будуть переглянуті обсяги кредитування і в цілому програма співпраці з Україною у зв’язку з останніми подіями, Мюррей повідомив, що це вирішуватиме Рада директорів МВФ. 
“Щодо зміни програми, то я не можу робити жодної заяви, але можу нагадати заяву місії МВФ в Україні. Місія заявила: програма в цілому виконується відповідно до плану, і всі критерії, за винятком одного, на кінець травня також були виконані. Всі структурні конт­рольні показники були виконані, хоча деякі з них із затримкою. Це значне досягнення, оскільки ескалація конфлікту на сході означає, що програма була реалізована в середовищі куди складнішому, ніж очікувалося, коли її запускали”, – зазначив Мюррей.
Україна чекає другого траншу МВФ у розмірі 1,4 мільярда доларів. Як писала “Пошта”, гроші можуть надійти в Україну ще до вересня. Першу частину матеріальної допомоги (3,19 мільярда доларів – “Пошта”) від фонду Україна отримала ще в травні. Загалом програма допомоги stand by передбачає виділення кредиту в розмірі 17,1 мільярда доларів у найближчі два роки під 3% річних. 
Експерти кажуть: Україна має всі шанси отримати другий транш, адже непогано справляється зі своїми обов’язками. Директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин наголошує: “Насамперед МВФ очікує від України макроекономічної збалансованості. У цьому контексті наша держава зробила справді багато, – розповів “Пошті” експерт. – Перебуваючи в стані війни, наша держава не допустила повного розвалу фінансової системи, промисловості чи інших галузей економіки”.
Треба подумати про вихід на інші ринки – європейські, або третіх (малорозвинутих) країн світу. Розірвання торгівельних відносин із Росією було очікуване, адже минулого року, коли відносини між сусідами були нормальні, Росія ввела ембарго на всі товари з України
З його слів, остання місія МВФ затягнулась, бо організація вивчала виконання макроекономічних складових і показники бюджету на наступний рік, адже скоро ми будемо затверджувати показники Держбюджету-2014. 
“Думаю, що наміри та пропозиції уряду спрямовані на те, щоб Україна могла максимально виконати всі зобов’язання МВФ. Незалежно від того, хочемо ми це робити чи ні, ми мусимо виконувати умови МВФ, аби не допустити розвалу економіки та величезних втрат, які були, до прикладу, у мирному 2009-ому. Тоді промисловість впала на 20%, а ВВП на 15% (а це серйозний спад). Тепер, незважаючи на війну, ситуація не є катастрофічною”, – розповів Василь Юрчишин. Тому Україна може розраховувати на підтримку міжнародних фінансових інститутів. Йдеться не лише про МВФ, а й про Світовий банк і ЄБРР. 
Василь Юрчишин також пояснив, що торгівельні війни з Росією не впливають на рішення МВФ. “Фонд на це не реагує, бо він не займається окремими ринками, хоча не заперечує, що в нас справді відбулося різке зменшення обсягів торгівлі. Але тут є і позитив, адже імпорт впав більше, ніж експорт. Відтак зовнішній сектор у нас краще збалансований, ніж був рік тому. Тому в цій частині МВФ вбачає ризики, та й Україна відчуває зменшення експортного виторгу. Треба подумати про вихід на інші ринки – європейські, або третіх (малорозвинутих) країн світу. Розірвання торгівельних відносин із Росією було очікуване, адже минулого року, коли відносини між сусідами були нормальні, Росія ввела ембарго на всі товари з України”, – підсумував експерт.

“Україна приваблива для кредитування навіть у стані війни”
Олег Сергеєв, заступник голови Асоціації банків Львівщини, – про кредит від МВФ і додаткові виклики для економіки
– Місія МВФ продовжила кредитну лінію для нашої держави. Щоправда, фахівці фонду працювали в Києві аж чотири тижні, хоча планували два. Прошу сказати, чи не ризиковано позичати гроші державі, де зараз вкрай неспокійна ситуація?
– Рішення фонду продовжити кредитну лінію для нашої держави свідчить про оптимістичні прогнози МВФ щодо розвитку подій в Україні. Якби вони були песимістичні, то співпрацю би швидко згорнули. Питання щодо ризиків справді актуальне, адже МВФ – організація, яка кредитує, тому її дуже турбує, кому вона дає гроші і чи зможе отримати їх назад. Крім того, зараз ситуація напружена в усьому світі. 
Світова економічна криза посилюється, і в МВФ немає проблем із тим, де “розмістити” кошти, тобто охочих позичити у фонду є багато. І те, що фінустанова співпрацює з Україною, підтверджує, що вона готова й надалі давати транші, а це своєю чергою означає, що на Україну покладають великі надії. Також оптимістичний прогноз МВФ повинен добре вплинути на розвиток подій у нашій країні.
– Відомо, що МВФ особливу увагу приділяє ситуації, що склалася на сході України. Представники організації свого часу заявляли про припинення кредитування в разі від’єднання Луганської та Донецької областей… 
– Це справді так, але варто розуміти, що ці два регіони для України є дотаційними та становлять додаткове навантаження на держбюджет.
– Тоді чому МВФ такий принциповий у цьому питанні?
– Процес роз’єднання призводить лише до втрат. З економічної точки зору, роз’єднання України – це втрати, тому їх оцінка була негативною. Для кращого розуміння наведу приклад: нещодавно дістали затонулий корабель Costa Concordia. Експерти кажуть, що на його утилізацію потрібно витратити більше, ніж на будівництво такого ж лайнера.
Тобто дезінтеграційні, руйнівні процеси призводять до збитків, тому МВФ негативно ставиться до від’єднання територій. Але про їх відокремлення наразі не йдеться, тому організація і далі з нами працює. Іноземні інвестори певні, що Україна має надзвичайно великий невикористаний потенціал. Підтвердженням цього є і співпраця з МВФ. 
– Уточніть, будь ласка, про який потенціал йдеться?
– Однією з сильних сторін нашої держави є сільське господарство. Але в цьому секторі ми не використовуємо потенціал повною мірою, хоча щороку перевищуємо результати і врожай у нас кращий. Але навіть та врожайність, яка є, це далеко не максимум. Коли господарство збирає до 40 центнерів із гектара, це небагато, адже є господарства, які збирають і до 70 центнерів із такої ж площі. Те ж і в інших галузях. 
Недостатня оснащеність сучасними технологіями і мала інвестиційна привабливість призвели до того, що великих інвестицій в економіку не надходило. Кожна економічна галузь розвивається, як рослина: якщо їй дати більше води, то плід буде кращим. Тобто якщо буде нормальна економіка, достатньо грошових вливань, то і розмір ВВП збільшиться, і галузь розвиватиметься. Нині важливо те, що Україна має величезний невикористаний потенціал. Цим треба скористатись! Тобто наша держава навіть у стані війни приваблива для кредитування. 
– Військові дії на сході держави змусили певні галузі розвиватись активніше…
– Життя змусило. Відомо, що активно почав працювати Львівський бронетанковий завод. До цих подій дехто навіть не знав про його існування! Війна стала рушієм для окремих галузей, які вже “помирали”. До прикладу, завод імені Малишева випустив нові сучасні БТРи. Тобто Україна має і технологічні потужності, і природні ресурси, але чомусь не використовує їх на повну. Тепер ситуація може змінитися. 
Звісно, сумно, що таким чином стимулюється розвиток, але по-іншому, мабуть, тепер не можна. Проте будь-яка медаль має два боки. У цьому випадку перший – трагічний, другий – рушійний. Тож Україна формується як держава (з точки зору свідомості, обороноздатності) і з’являються додаткові виклики для економіки.
Розмовляла Катерина Задорожна
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8102 / 1.61MB / SQL:{query_count}