Акцент на економію та комфорт

Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова, – про модернізацію інфраструктури централізованого теплопостачання, будівництво міні-ТЕЦ і те, коли львів’яни отримають якісні комунальні послуги за помірну ціну

фото: Олександр Мазуренко
У Львові цього тижня офіційно стартував проект із модернізації централізованого теплопостачання. У мерії відбулася зустріч міської влади та іноземної делегації з представників французької компанії “Egis”, шведської “Свеко” та ЄБРР (на фото). 
Нагадаємо, що компанія “Egis” виграла конкурс із вибору консультанта ЛМКП “Львівтеплоенерго” для втілення в життя проекту модернізації теплопостачання у Львові. Його реалізують за грантові та кредитні кошти ЄБРР, що уповноважений вести переговори від імені Львівтеплоенерго з цією компанією щодо умов співпраці. Вартість проекту – 30 млн євро, з яких 20 млн – позикові кошти, а 10 млн – грантові.
“За ці кошти плануємо реалізувати проект із модернізації трубопроводів для постачання теплової енергії, виробництва електроенергії на теплоелектроцентралях, встановлення індивідуальних теплових пунктів, диспетчеризації системи обліку і контролю за виробництвом, постачання і продажу теплової енергії, – каже перший заступник міського голови Львова Олег Синютка. – Сподіваємось, що досвід, який є у французької та шведської компаній, допоможе нам правильно зробити технічні рішення, дасть можливість вибрати найкращі технологічні рішення і той варіант, коли за співвідношенням ціна-якість отримаємо на конкурентних засадах найкращу продукцію і найкращого підрядника для виконання робіт”.
Олег Синютка розповів “Пошті”, що в 2015 році на Сихові розпочнуть будівництво міні-ТЕЦ для виробництва тепла і електроенергії, встановлення індивідуальних теплових пунктів і заміну старих труб. “Люди мають самі вирішувати, коли треба відключити опалення чи підвищити температуру: до прикладу, вранці та ввечері, а знизити  вночі. Реалізація цього проекту забезпечить, по-перше, комфорт для мешканців, по-друге, нижчу вартість послуг”, – акцентує посадовець. 
– Пане Олегу, Львів отримає 30 мільйонів євро на модернізацію системи теплопостачання. Зокрема на будівництво міні-ТЕЦ і встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП).
– Так, але хочу, щоб люди зрозуміли, що кінцевим продуктом є не труба, не автоматизована система управління, а тепло і гаряча вода у їхніх квартирах. Хочемо, щоби львів’яни щодня отримували якісну комунальну послугу.
– Прошу сказати, що таке якісна комунальна послуга в розумінні влади міста?
– Це можливість у кожному будинку незалежно від інших окремо регулювати температуру гарячої води і опалення. Містяни повинні самі вирішувати, коли відключати опалення чи підвищувати температуру: до прикладу, вранці і ввечері, а знижувати вночі. Реалізація цього проекту забезпечить, по-перше, комфорт для мешканців, по-друге, нижчу вартість послуг. 
Завдяки ІТП мешканці зможуть керувати температурою в будинку, навіть у під’їзді: включати опалення, коли похолоднішає, чи, навпаки, виключати його, коли потепліє
Але для цього нам необхідно замінити трубопроводи, побудувати ТЕЦ, яка вироблятиме електроенергію, що здешевить її вартість. І ще в кожному будинку встановити індивідуальні теплові пункти й автоматизовану систему. Попри це наголошую, що кінцевою метою є не труба чи генератор, а якісна і дешева комунальна послуга! 
– Підведення комунікацій до будинку оплачуватиме ЄБРР, а за внутрішні роботи платитимуть мешканці?
– У вартість цього кредиту не входить вартість робіт, які мають провести всередині будинку. Але то не означає, що це ляже фінансовим тягарем на плечі людей. Адже паралельно з цим проектом Львівська міськрада реалізує ще один проект спільно з німецьким урядом. Це інший проект, але його також втілюватимуть на Сихові. Він передбачає утеплення і модернізацію всередині будинку. 
– Прошу сказати, за яким принципом ви вибирали будинки?
– Були обговорення в самих будинках, які належать до комунальної власності і де створене об’єднання співвласників. Процес вибору будинків, які модернізують і утеплять всередині, ще триває. Адже для цього необхідні великі кошти. І отримати їх у рамках реалізації одного проекту не вдасться. Тому залучаємо з одного боку кошти ЄБРР, а з іншого – грантові кошти. Плюс кошти німецького уряду.
– А чи дає якісь гроші місто на цей проект?
– Так, ми заклали в міському бюджеті три мільйони євро на співфінансування.
– Чому в мерії вирішили реалізовувати саме цей проект?
– Схожі пілотні проекти вже були реалізовані у Львові. В деяких будинках встановлені індивідуальні теплові пункти. І ми бачимо, що вони справді дають відповідний ефект. 
– У яких районах Львова?
– Сихівському, Франківському і Шевченківському. Ми брали різні мікрорайони, щоби побачити, наскільки проект ефективний. 
– Ви сказали про виробництво електроенергії. А де у нашому місті вона виробляється?
– На ТЕЦ-1. Там разом із гарячою водою і теплом виробляється й електрична енергія, яку постачають до загальної енергетичної системи України, на мільйони гривень. Таким чином ми здешевлюємо вартість теплової енергії. Крім того, маємо перші розробки, що стосуються диспетчеризації.
Кінцевою метою є не труба чи генератор, а якісна і дешева комунальна послуга
На деяких котельнях встановлені автоматичні регулятори, які дають можливість без втручання людини знижувати температуру вночі та підвищувати вранці і ввечері. Це зроблено у Львові на основі шведського досвіду. Тому ми знову запросили шведську компанію “Свеко”, фахівців із Франції та інших країн, щоб вони допомогли нам реалізувати проект не в окремому будинку, а в цілому мікрорайоні. 
– Пане Олегу, чому така увага саме до Сихова? Адже у Львові є багато інших районів, мешканці яких мають проблеми з опаленням і водопостачанням?
– Не шукайте тут політичної чи лобістської складової. Сихів отримає нове опалення не з політичних міркувань! По-перше, Сихів – це  відокремлений мікрорайон, який живиться від окремої ТЕЦ, тому, реконструювавши цю ТЕЦ, можемо локально провести реконструкцію у всьому мікрорайоні. По-друге, комунікації, прокладені на Сихові, зроблені в останні роки Радянського Союзу, тому неякісні і потребують заміни. А тут є можливість не лише замінити, а перевести їх із чотирьохтрубної системи на двохтрубну, що дасть суттєву економію. 
По-третє, на Сихові більшість будинків багатоквартирні, висотні, а в таких будинках економія найкраща. І там є ТЕЦ, яку ми хочемо модернізувати та додатково виробляти електроенергію, що теж дасть відповідну економію. Мовиться про те, що Сихів – досить компактний район Львова з окремим джерелом постачання теплової енергії, що дає можливість якнайбільше зекономити і заощаджені кошти реінвестувати в інші райони міста. 
Крім того, міжнародним компаніям важливо, щоб від реалізації цього проекту був позитивний результат, адже вони зможуть продемонструвати в інших країнах позитивний досвід. А на відокремленому районі  це набагато простіше. 
– Тож шведська компанія лише надаватиме консультації Львову? А хто ж будуватиме?
– Вона не тільки надає консультації щодо розробки проектної документації і вибору технології, але й здійснюватиме контроль за якісним виконанням робіт і технічний нагляд. Досвід показує, що ремонт вулиць, які контролювали іноземні фахівці, кращий від того, де такого нагляду не було.
Маємо розуміти, що ці роботи виконують не за позикові, а грантові кошти, тобто місту вони дістаються безкоштовно, а з іншого боку, забезпечуючи містові такий технагляд, матимемо якісно виконані роботи без будь-яких лобістських речей. За найкращим співвідношенням ціна-якість. Після підготовки проектної документації буде оголошений міжнародний тендер щодо вибору компанії-підрядника. 
Процес вибору будинків, які модернізують і утеплять всередині, ще триває
Звісно, нам би хотілося, щоб це була українська компанія, адже в Україні є приклади виробництва попередньо ізольованих труб, турбін, які нічим не поступаються іноземним, але це може дати робочі місця нашим людям. Щодо виробництва індивідуальних теплових пунктів, то наша продукція не є конкурентоспроможною і, найімовірніше, тут буде багато пропозицій від іноземних компаній. 
– Ви кажете про контроль якості виконаних робіт, а хто контролюватиме використання коштів?
– Ця компанія контролюватиме і використання коштів. Тому що на всіх актах виконаних робіт, за якими ми звітуватимемо перед ЄБРР, має стояти їх погодження – без цього ЄБРР не дозволяє витрачати ні копійки!
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7984 / 1.62MB / SQL:{query_count}