У Росії заборонили українські товари

Експерти кажуть: через торговельні війни Росія може втратити більше, ніж Україна

Росія заборонила ввезення української агропродукції на свою територію. Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк вважає, що такий крок є одним з елементів економічного тиску на Україну. 
Як зазначив учора голова Ради підприємців при Кабміні, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, досі через поетапні торговельні обмеження з боку РФ Україна зберегла лише 15% від торішніх обсягів аграрного експорту в цю країну. „У нас залишилося 15% тих обсягів експорту, які ми мали на цю дату минулого року”, – сказав він.
Леонід Козаченко додав, що в Росії з України зараз безперешкодно здійснюються поставки плодово-ягідної та алкогольної продукції. А ось імпорт м’ясної, молочної продукції, кондитерських виробів, картоплі обмежений.
Згідно з повідомленням Россільгоспнагляду, таке рішення ухвалене наче через “неодноразові виявлення в українській продукції золотистої картопляної нематоди, яка є карантинним об’єктом для Росії”. Відтак, картопля, ввезена до 16 червня, піддавалася жорсткому карантинному контролю.
За даними Держмитслужби України, експорт української картоплі до Росії в січні-травні цього року становив 1,235 млн доларів, або 92,9% від усього експорту цієї продукції. У 2013 році Україна поставила в РФ картоплі на 1,119 млн доларів, що становило 36,5% від усього українського експорту цієї культури. Росія також зберігає заборону на ввезення продовольчої картоплі з Євросоюзу, введену 1 липня минулого року. Поставки європейської насіннєвої картоплі дозволені тільки за умови, якщо підготовлені до відправки партії перевірені російськими фахівцями і визнані безпечними.
 До теми                            
Введення Білоруссю ліцензування імпорту кондитерських виробів призвело до повної зупинки поставок цієї продукції українськими підприємствами. Про це повідомила прес-служба профільної асоціації “Укрконд­пром” з посиланням на її керівника Олександра Балдинюка, інформує УНІАН.
За словами Олександра Балдинюка, білоруські чиновники для надання українським кондитерам імпортної ліцензії вимагають від них підвищити ціни на 30 – 500%. Глава „Укркондпрому” вважає, що такі дії влади Білорусі порушують базові принципи конкуренції і визначають нерівноправні умови торгівлі українськими кондитерськими виробами на білоруському ринку. „Білоруські чиновники відверто топчуться на захищених міжнародним правом торговельних інтересах України, навіть не обтяжуючи себе хоча б формальним дотриманням міжнародних угод”, – цитує прес-служба Балдинюка.
За підрахунками „Укркондпрому”, через зупинку експорту солодощів у Білорусь Україна до кінця 2014-го втратить 130 млн гривень, що буде зумовлено падінням нарахувань податку на прибуток, скороченням валютної виручки, скорочення робочих місць у кондитерській галузі та суміжних галузях і т.д. Виходячи з цього, асоціація закликала уряд України прийняти адекватні заходи у відповідь на незаконні дії з боку Білорусі.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Що стосується заборони Росією наших товарів на їх ринку, то українські підприємці мали б вже бути готовими до цього. Якщо Російська Федерація здійснює військову агресію на нашу територію, то цього рішення варто було очікувати вже давно.

Звісно, найбільше постраждають українські аграрії, які продавали продукцію до РФ. Але не менше постраждає й сам російський ринок. Адже певний час там буде великий дефіцит товарів, які вони звикли купувати в України. А це означає, що ціни на ці продукти зростуть. Звичайно, з часом вони будуть замінювати їх китайською продукцією.

Але, думаю, що самі росіяни скоро відчують різницю в якості цієї продукції. Адже китайці вирощують продукцію на експорт за одним принципом: менше витрат, максимум урожайності. А цього не можна досягнути без великого використання хімікатів і стимуляторів росту.

Ймовірно, що український експорт замінять китайським, адже з Польщею в росіян теж напружені стосунки. Хоча частково їх може забезпечити продуктами Білорусь, але об’єми цих поставок будуть невеликі.
Іван Стефанишин, аграрний експерт
Минулого року з України до Росії було вивезено м’яса на 207 мільйонів доларів, молока і молочних продуктів на – 26 мільйонів доларів. 404 мільйони доларів заробили від експорту какао-продуктів, 158 мільйонів доларів від – переробки овочів і консервів.

Проте через непрості торговельні стосунки з сусідами возити м’ясо до Росії могли лише окремі підприємства, які мали дозволи, але їх небагато. Експорт сирів теж суттєво обмежили, майже заборонили. Щодо консервів, то тут проблеми немає, навіть якщо ми їх не продаватимемо до Росії. Адже нам не вистачає їх для забезпечення власних потреб.

Натомість із Росії ми завозили каву, чай – на 67 мільйонів доларів, какао – на 79 мільйонів доларів, тютюну – на 98 мільйонів доларів. Тобто, російський імпорт був більший за український експорт. У 2012-му імпорт становив 25 мільярдів доларів, а експорт – 16 мільярдів. Баланс, мінус 9 мільярдів доларів. Тобто, Росія може втрати більше, ніж Україна.

Заборона ввозити картоплю не є страшною для України. Гірше те, що заборону ввели на всі види продукції, яку ввозили з України до Росії. І картопля там не займає серйозне місце. Проблема в тому, що Росія припинить узагалі співпрацювати з Україною в плані усієї продовольчої групи. І це рішення політичне.

Найбільше постраждає молочна галузь, а саме виробники сирів. Збитки, які отримали молочні підприємства, можна вже оцінити приблизно в 158 мільйонів гривень, м’ясо теж серйозний сегмент, бо воно дороговартісне. Тому тема дуже непроста.

Також багато залежатиме від цьогорічного урожаю, якщо він буде добрим і Росія забезпечить себе необхідною продукцією, тоді наших товарів на ринок точно не пустять, але якщо буде неврожай по деяких видах продукції, то ситуація може бути миттєво розморожена, бо це буде невигідним для самої ж Росії
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7796 / 1.6MB / SQL:{query_count}