“Переді мною ніхто не ставить завдання везти гроші в Київ”

Денис Шмигаль, в.о. заступника начальника Міндоходів у Львівській області, – про фіскальну службу, досвід країн ЄС і боротьбу з корупцією

фото: Андрій Польовий
Податкову і митницю не розділятимуть. Таке рішення прийняли в Кабінеті Міністрів України, адже попередні ідеї уряду щодо розділення зазнали критики від бізнесменів і експертів. Очевидно, в уряді прислухалися до аргументів і таки вирішили створити одне відомство. 
Денис Шмигаль, в.о заступника начальника Міндоходів у Львівській області, розповів “Пошті”, як працюють аналогічні міністерства в країнах Європейського Союзу і для чого Україні потрібна така служба. 
“Це дає змогу оперативно реагувати на незаконні дії, ефективніше виявляти контрабанду, працювати з платниками податків, імпортерами й експортерами”, – зазначив Денис Шмигаль.
– Пане Денисе, прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що митницю та податкову об’єднають у фіскальну службу України. На вашу думку, це рішення виправдане і правильне?
– Об’єднання податкової і митної служб – рішення правильне, бо одобрене бізнесом. Це допоможе зменшити кількість чиновників, адже в службах, які обслуговують платників податків, скорочення вже відбулися. Пригадуєте, що ідея роз’єднати їх була дискусійною та зазнала критики. 
Після дискусій у Кабміні та на урядовому рівні було прийняте рішення залишити одне міністерство, яке об’єднуватиме в собі і митницю, і податкову. Чому це добре? Крім кадрових питань, буде оптимізовано витрати, які йдуть на утримання відповідних служб. Добрим є те, що у межах однієї державної організації лишаються реєстри імпортерів та експортерів, митні й податкові реєстри. Це дає змогу оперативно реагувати на незаконні дії, ефективніше виявляти контрабанду, працювати з платниками податків, імпортерами, експортерами тощо. 
– Чи відомо вам, як працюють такі міністерства в країнах ЄС?
– Так, я стажувався за кордоном і бачив, як працює аналогічна служба в Грузії. Її було створено, коли проводили реформи. У цій країні теж пішли шляхом об’єднання митниці й податкової. Це дало їм ті результати, яких і ми очікуємо: скорочення витрат, оптимізацію доходів тощо. Так працюють і в багатьох інших країнах світу: функції двох служб об’єднують і створюють фіскальні служби або служби доходів. Ця практика не є новацією. Вона, так би мовити, – один зі світових стандартів, який втілений майже в усіх розвинутих країнах світу. Тому сподіваємось, що ми теж розумітимемо й відчуватимемо переваги цієї роботи. Звісно, з часом…
– А чому фіскальна служба?
– Не факт, що назва “фіскальна служба” буде офіційною. Відомство радше називатиметься Державна податкова і митна служба України, згідно з положенням, яке проходило погодження в Кабінеті Міністрів.
– Пане Денисе, кажуть, що ви претендуєте на посаду начальника Міндоходів у Львівській області. Якщо вас призначать, то як плануєте боротися з корупцією?
– Я справді проходив публічну люстрацію на посаду керівника Міндоходів у Львівській області. Тому це не секрет, а факт. А як наводити лад? Починати треба завжди зі себе, і я про це неодноразово казав. 
– І як починати зі себе?
– Не брати хабарів, не вимагати їх від підлеглих, і тоді вони не братимуть грошей у підприємців. Щодо співпраці з митницею, то тут треба чітко розуміти:  податкова служба – це те, за що я зараз відповідаю і відповідатиму далі. За митницю відповідатиме інша людина. 
– Тобто як такого ро­з’єднання не буде?
– На регіональному рівні це будуть дві служби, які працюватимуть кожна в своєму напрямку. Адже всюди є певна специфіка: митники є митниками, а податківці – податківцями. Служба, яка обслуговує ці управління (умовно кажучи, бухгалтерія), – у нас спільна. Але робота й цілі трохи відрізняються. На регіональному рівні податкова не керуватиме митницею, а митниця – податковою. Ми спільно наповнюватимемо державний бюджет. 
– Коли буде остаточне роз’яснення щодо роботи?
– У понеділок, 2 червня, будуть оголошені результати, представлять концепцію цієї служби, затвердять положення, штат і всі необхідні документи. Тоді знатимемо, як вона буде працювати. Проте я вважаю, що значних, кардинальних змін у роботі теперішнього міністерства (з точки зору цілей, функцій) не буде. Насамперед боротимемося з корупцією. 
Мають бути ліквідовані схеми конвертаційних центрів, податкових “ям”, тому треба робити конкретні й дуже жорсткі дії для того, щоб “очистити” роботу, бо саме міністерство як система не є поганим, адже стратегію розвитку Міністерства доходів і зборів розробляли іноземні компанії, зокрема відома і серйозна компанія PWC.
Я проходив публічну люстрацію на посаду керівника Міндоходів у Львівській області
Система розвитку міністерства розроблена, можливо, за найкращими світовими стандартами. Нині питання в тому, як цією системою користувалася злочинна влада і як поламати той тіньовий потік, який був корупційним і чорним. Це виклик, із яким ми стикнемося і з яким повинні боротися від Києва до місцевих інспекцій. 
– А чи є зараз корупція в податковій?
– Корупційну піраміду, яка існувала дотепер (коли збирали гроші з інспекторів, потім – на обласному рівні, а зібране везли до Києва), зруйновано. Переді мною ніхто не ставить завдання везти гроші в Київ. Відповідно я тут не буду робити поборів і збирати гроші, тобто на моєму рівні корупції нема. Запевняю вас! 
– Але це не гарантія того, що ваші підлеглі не братимуть хабарів… 
– Це виклик, про який я казав. Сьогодні вищий і середній рівні низку хабарів розірвали. Тому питання, як позбутися дрібної побутової корупції, актуальне, зокрема, на рівні людського фактору, оскільки це спільна проблема для країни та бізнесу. Адже щодня інспектор із трьома вищими освітами, який має глибоко знати специфіку підприємств, які перевіряє, заробляє 1500 гривень… 
 Якщо говорити про звичайну людину з хорошою освітою та правильним досвідом... За ці гроші вона не виживе. Тому боротьба з корупцією на початковому рівні вимагає комплексних дій. Чи відчуваю в податковій корупцію? Очевидно. 
Я прийшов сюди з бізнесу, і всі ми відчуваємо, що корупція є в багатьох сферах, не тільки в податковій. Це явище в нас існує. Як боротися з ним – це виклик. 
Розмовляла Наталія Кайзенберг
05.06.2014 22:53
spm1950@gmail.com

– Пане Денисе, кажуть, що ви претендуєте на посаду начальника Міндоходів у Львівській області. Якщо вас призначать, то як плануєте боротися з корупцією? ----ви що зовсім ідіоти таке питання задавати, якбо не передбачалася у цих лавах корупція , вони би порозбігалися на другий день.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7929 / 1.62MB / SQL:{query_count}