Урядові експерименти на дітях

Соцвиплати хочуть пустити “під ніж”. З 1 липня в Україні допомога при народженні дитини буде 41 280 гривень незалежно від того, перший це чи третій малюк

Український уряд запустив антикризову програму. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк вже озвучив низку непопулярних кроків, на які піде уряд, аби “запобігти фінансовій катастрофі”. 
Як писала “Пошта”, збільшать тарифи на газ, ставки податків та акцизів на спиртне і тютюн, зменшать кількість чиновників і пільг правоохоронцям. Ба більше, під “урядовий ніж” потрапили і соцвиплати. Зокрема, хочуть зменшити розмір матеріальної допомоги матерям при народженні дитини.
Розмови про зменшення виплат для догляду новонароджених точилися вже давно. І ось тепер кулуарні бесіди “папєредніків” нинішній антикризовий уряд хоче втілити в життя. Є вже навіть відповідний законопроект, і його зараз обговорюють. Якщо його ухвалять, то з 1 липня 2014-ого на матусь чекає неприємний сюрприз! 
Оксана Яковець, заступник директора департаменту соціального захисту Львівської облдержадміністрації, розповідає “Пошті”, що виплат при народженні дитини не скасують, але змінять підхід до їх призначення та зменшать їх розмір. 

Що нам пропонують?

Зараз розмір виплати залежить від кількості дітей у сім’ї. Допомога після народження першої дитини становить понад 33 тисячі гривень, після другої – більше 66 тисяч гривень, а після третьої і кожної наступної – більше 132 тисяч гривень. Але тепер дітей ніхто не рахуватиме і за кожне немовля держава виплачуватиме однаково – 41 тисячу 280 гривень. 
Виплату здійснюватимуть двома траншами: перший становитиме понад 10 тисяч гривень, решту видаватимуть рівними частинами: за першу дитину – впродовж 24 місяців, за другу – 48 місяців, за третю і кожну наступну – 72 місяців.
Виплат при народжені дитини не скасують, але змінять підхід до їх призначення і зменшать розмір
Крім цього, Законом України “Про Державний бюджет” передбачена виплата для догляду дитини до трьох років. Її мінімальний розмір – 130 гривень. “Але він може бути і більшим, адже визначається залежно від доходів сім’ї, – пояснює “Пошті” Оксана Яковець. – Тепер же пропонують відійти від цієї схеми, тобто не робити диференціації розмірів, а платити всім матерям (незалежно від того, скільки діток є в родині) одну сталу суму. До неї входитиме допомога на догляд дитинки до досягнення нею трьох років. Тобто окремо допомоги для догляду дитини до трьох років вже не буде. Виплачуватимуть суму двома траншами. Перший – 10 тисяч гривень, як і було раніше, а решту виплачуватимуть впродовж трьох років по 860 гривень щомісяця”. 
Тобто розмір допомоги при народженні дитини і на догляд її становитиме понад 41 тисячу 280 гривень. 

Крапку ще не поставили...

Але не треба забувати, що наразі це лише законопроект, до якого депутати активно вносять зміни.  Після розгляду його мають погодити в профільній комісії, після чого буде внесено відповідні зміни до Державного бюджету стосовно розподілу субвенцій між регіонами України. 
Крім того, зауваження до проекту закону вноситиме й  Міністерство соцполітики, адже його завдання – захищати і підтримувати сім’ї, які виховують і народжують дітей. Тому теоретично внести зміни буде не так просто, але все ж можливо. Запровадити новацію хочуть з 1 липня цього року. 
Оксана Яковець каже, що в управлінні соціального захисту з розумінням ставляться до ініціативи уряду, але сподіваються, що зміни стосуватимуться лише 2014-ого. “Розуміємо, яка ситуація в державі і які можливості Державного бюджету. Від нього ж залежать усі соцвиплати, їх повнота і своєчасність”, – каже співрозмовниця. 

Зекономлять лише 4 мільярди!


фото: m.alfa.lt
Економісти підрахували: економія на грошах для догляду дітей принесе бюджету додаткові 4 мільярди гривень. Для бюджету це невеликі гроші, адже торік на всю Львівську область пішло трохи більше 2 мільярдів гривень (але це на всі без винятку соціальні виплати). 
Тобто щоб отримати 4 мільярди, дві області мають залишитися без “соціалки”. А якщо врахувати, що цього року ми втратили Крим (а це регіон, де соціальні виплати становлять найбільшу частку сімейного доходу), то, можливо, економія на дітях зараз не на часі. 
В управлінні соцзахисту визнають: система соціальної підтримки потребує вдосконалення і реформування. “Буває, що сім’я не шукає жодних засобів для самозабезпечення, а використовує лише шляхи державної підтримки, що виховує споживацькі тенденції у суспільстві”, – каже Оксана Яковець. 

Не найкращий спосіб зекономити

Експерти і депутати урядову ініціативу оцінюють по-різному. Заступник голови парламентського комітету з питань соціальної політики та праці Павло Розенко розповідає, що урядовці вирішили економити на виплатах для догляду дітей не через хороше життя. “Таким кроком держава визнає, що коштів на ці виплати в бюджеті нема”, – сказав “Пошті” Павло Розенко.
Проте він певен: це не найкращий спосіб економії. “Можна було пошукати щось інше, але часу на це не було. Написавши такий законопроект, уряд взяв на себе відповідальність, а парламент підтримав. Якщо новацію запровадять, то це не сприятиме соціальній злагоді і довірі до влади. Але ми мусимо йти на жорсткі заходи, щоби зберегти те, що залишилось. Чимось треба жертвувати... А час покаже, наскільки це ефективно”, – каже парламентар.
Павло Розенко визнає, що скорочення соцвиплат – не найкращий спосіб економії бюджетних коштів. В уряді лише експериментують... “Це було поспішне рішення, і варто було знайти інші способи зекономити... Але зробили так, як зробили... – каже народний депутат. – Маємо думати не тільки про бюджет, а й про демографічну ситуацію в Україні”.  

Колись це був стимул для виборця

Натомість економіст Андріан Фітьо певен: скорочення виплат не буде катастрофічним. 
“Уряд вирішив урівняти всіх дітей. За народження першого малюка зараз виплачують понад 31 тисячу гривень, а пропонують 41 тисячу. А це на 10 тисяч більше! За народження другого давали понад 60 тисяч. Якщо додамо 41 тисячу і 41 тисячу, то сума майже зрівняється. Інша справа, коли йдеться про народження третьої дитини. 132 тисячі гривень це багато, тому можемо припустити, що уряд заощаджує на народженні третьої дитини, що не є дуже суттєво і катастрофічно”, – зазначив “Пошті” Андріан Фітьо. 
Він нагадує, що виплати за народження дитини в Україні ввели після 90-их років, коли суттєво впала народжуваність. “Тоді коефіцієнт народжуваності був 1:1. А для відтворення нації треба 2:1. Тобто був великий спад народжуваності. Крім того, в Україні високий показник смертності. І щоб це збалансувати, з середини 90-их років почали підвищувати виплати при народженні дитини”, – розповідає “Пошті” економіст.
Передусім уряд заощаджує на народженні третьої дитини
Проте найбільшу суму допомоги за народження дитини запровадив у 2005-ому тодішній президент України Віктор Ющенко. “У той час надзвичайно зросли соціальні виплати, і це був стимул для виборця. Тому зараз ці виплати є непомірними для бюджету”, – резюмує експерт.
Тож поки в парламенті шукають способів зекономити, майбутні матусі вже думають, де знайти додаткові гроші, адже як не крути на державну допомогу таки чекають і розраховують.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7902 / 1.6MB / SQL:{query_count}