“Зелений” спровокував паніку…

Цього тижня долар подорожчав. Експерти і банкіри певні, що це не загрожує падінню гривні, бо її курс влада намагатиметься “стримувати”, але не відкидають – паніка може загострити ситуацію, і долар “піде вверх”

Незважаючи на прогнози економістів щодо стабільності гривні відносно долара, цього тижня “зелений” почав повзти вгору, подорожчало й євро. Так, учора, 20 вересня, долар коштував 8 грн 20–25 коп., а євро – 11 грн 8–10 коп. Проте банкіри запевняють: таке здорожчання в межах норми і закликають українців не панікувати…

Не втікайте від гривні!

Нині це гасло Нацбанку України. Мовляв, стабільність гривні базується на низькій інфляції, поліпшенні платіжного балансу та початку відновлення економіки і може бути підтримана відновленням фінансової співпраці з МВФ. Про це заявив керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький.
“Збурювальних чинників, окрім прогнозів експертів, що знову пожвавилися, немає. Стабільність гривні має надійну базу”, – наголосив він. Валерій Литвицький зазначив, що вже декілька років в Україні інфляція перебуває на дуже низькому рівні, тому громадяни починають до неї звикати й нарощують заощадження. “А якщо громадяни не тікають від гривні, а депозити населення цього року зростають унікально, це означає, що перспектива національної валюти та її курсу покращується”, – запевнив радник глави Нацбанку.
Він додав, що, на відміну від попереднього виборчого року, цього року передвиборчих девальваційних очікувань на ринку не буде. “Багато хто чекав, що Нацбанк змінить парадигму після виборів, але цього не сталося”, – нагадав Валерій Литвицький. Він наголосив, що якщо за вісім місяців минулого року інтервенції НБУ на валютному ринку становили близько двох млрд доларів, то цього року вони впали вчетверо.
“Рух валютних резервів приблизно такий самий, як і минулого року, а віддаємо втричі більше. Чисті резерви зростають, оскільки ми віддаємо те, що раніше інші позичили”, – додав фінансит. Валерій Литвицький зазначив, що великий тиск на гривню відсутній і на валютному ринку, оскільки імпорт падає, і поточний рахунок платіжного балансу загалом покращується. При цьому експерт закликав звертати увагу на середньострокові квартальні піврічні та довгострокові тренди його динаміки, не драматизуючи погіршення балансу в окремі місяці

Краще нехай долар зараз трошки подорожчає, ніж потім – різко

Ростислав Слав’юк, професор, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ каже, що головне – не нагнітати ситуації. 
“Долар подорожчав, але не суттєво, що стосується коливань євро, то цю валюту постійно “хитає”. Схожа ситуація на валютному ринку є щороку і помірне здорожчання долара не є катастрофою”, – розповідає “Пошті” Ростислав Слав’юк. 
На його думку, здорожчання долара, яке нині спостерігаємо, не показник того, що гривня обвалиться. “Вважаю, що буде краще, якщо долар тепер подорожчає на декілька копійок, аніж з нового року на гривню чи більше. Це навіть добре, що “зелений” дорожчає!”, – каже економіст. Ростислав Слав’юк певен: зараз на фінансовому ринку немає таких ресурсів, які би суттєво впливали на зниження курсу гривні. “Було б непогано, якби до нового року долар коштував 8 грн 60 коп. До прикладу, це давало б переваги у торгівлі”, – вважає співрозмовник “Пошти”.
«По-перше, курс триматимуть до виборів, по-друге, уряд хоче запевнити, що в країні є стабільність. Особливо перед підписанням угод про Асоціацію з ЄС
З його слів, через політичні причини падіння гривні не буде. “Влада старається й старатиметься цього не допустити. По-перше, курс триматимуть до виборів, по-друге, уряд хоче запевнити, що в країні є стабільність. Особливо перед підписанням угоди про Асоціацію з ЄС”, – пояснює  Ростислав Слав’юк . – Проте, якщо говорити про реальність, то долар нині мав би коштувати більше, ніж ми бачимо в обмінниках. Приблизно 9 грн!”. Як бачимо, українська влада таки не пускає гривню у вільне плавання. 
Зі слів Ростислава Слав’юка, зараз немає причин, які би стрімко підштовхували гривню до девальвації. “Є сповзання гривні, але великої загрози – нема. Те, що зараз відбувається  на фінансовому ринку України – не загрожує національній валюті. Але паніка може загострити ситуацію і “підштовхнути курс долар вверх”, тому раджу не панікувати і не боятися”, – каже економіст.

Долар у фаворі!

Поза тим економісти кажуть, що найнадійнішою валютою для заощаджень залишається долар. Хоча найкраще тримати гроші у різних валютах. “Тримайте гроші у тій валюті, яку маєте”, – зазначав “Пошті” Олександр Сугоняко, президент Асоціації українських банків. – Адже ніхто не застерігає нас від обвалу гривні. Небезпека девальвації присутня ще з 2010-го через помилкову зовнішньо-економічну діяльність нашої влади. Нині ризики збільшуються. Ми живемо у нестабільний час, оскільки усі світові валюти переоцінені і тримаються на довірі”.
Поза тим Ростислав Слав’юк вважає найстабільнішою валютою – долар, на другому місці – євро, адже ситуація у єврозоні залишається слабкою. “Гривневих депозитів теж не варто позбуватися”, – каже економіст. Як писала “Пошта”, заступник голови парламентського Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Степан Кубів радить тримати гривні на короткострокових депозитах. 
“Не довше, як до нового року, влада повинна запропонувати нам правдивий прогноз макропоказників на наступний рік, щоб не обдурити людей. Криза в Україні не закінчилась, бо ми відкриті до світових фінансових потоків. Повільний ріст є на ринку США, але криза не відпускає Європу”, – резюмує Степан Кубів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8077 / 1.58MB / SQL:{query_count}