Ризики другої хвилі рецесії

Нова світова економічна криза, ймовірно, розпочнеться наприкінці 2012-го – на початку 2013-го

Нова світова економічна криза, ймовірно, розпочнеться наприкінці 2012-го – на початку 2013-го

На світову економіку накочується чергова хвиля кризи. Передусім це досить добре видно на прикладі єврозони. Зростає і ризик дефолтів у європейських країнах. Тим часом МВФ розробив новий план реанімації життєдіяльності єврозони, який передбачає списання 50% боргів Греції та збільшення обсягу допомоги ЄС до 2 трлн євро. Цього разу Європа швидше почала розробляти превентивні заходи, але наразі ніхто чітко не може сказати, чи це стовідсотково допоможе. 

Зростання боргів у єврозоні та нервозність на фінансових ринках – головні причини для турбот “великої двадцятки”. Як інформує “Німецька хвиля”, її члени сподіваються об’єднати зусилля індустріально розвинених країн та партнерів із країн, що розвиваються, задля недопущення розростання нової хвилі економічної та фінансової кризи. А в середині жовтня міністри фінансів країн єврозони планують обговорити ситуацію у банківському секторі. “Якщо у якогось із фінансових інститутів виникнуть серйозні проблеми ліквідності, його порятунок має лягти на плечі національного уряду, а не Європейського центрального банку”, – заявив міністр фінансів Німеччини Вольфганг ШойблеПерші симптоми

 

Питання, яке турбує нині наших громадян, – чи спіткає Україну нова хвиля кризи? Зростання цін на нафтопродукти і продукти харчування є симптомами другої хвилі світової кризи, про що зазначив під час засідання уряду прем’єр-міністр Микола Азаров. “Експерти міжнародних фінансових організацій попереджали і попереджають про вірогідність другої хвилі світової кризи. Симптоми цього – стрімке зростання цін на нафту і нафтопродукти”, – каже глава уряду.

Азаров також нагадав, що президент США Барак Обама створив групу з протидії ажіотажним настроям і спекуляціям на ринку нафтопродуктів.

“І це у США. Також різко підвищуються ціни на продукти харчування. І усе це відбувається на базі нестабільності основних резервних валют. Така ситуація вимагає від українського уряду коригування соціально-економічної політики України, щоб збільшити стійкість до цих очевидних загроз”, – зауважив Микола Азаров.

Які прогнози дають експерти

Більшість експертів зазначають, що, ймовірно, нова криза розпочнеться наприкінці 2012-го – на початку 2013-го.

При цьому Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень, вважає, що розділяти кризу на хвилі не зовсім коректно. 

“Справді, зараз є певне погіршення економіки, порівняно з першим півріччям 2011-го.

Бачимо негативні звіти з країн Європи, певні проблеми у США. А враховуючи, що США займають 50% всього світового ВВП, то, відповідно, проблеми в них – це проблеми для усього світу, зокрема і для України”, – зазначив “Пошті” Олександр Жолудь.

На його думку, незважаючи на те, що ризики погіршення існують, зростання економіки буде повільнішим, ніж після минулої кризи. “Що означає повільне зростання для такої відкритої економіки, як українська? Уповільнення темпів збільшення номінальних зарплат, а, відповідно, через менший попит на зовнішньому ринку, проблеми на внутрішньому ринку (це означає, що економіка не буде так розширюватися), не будуть підвищуватися зарплати, – каже Олександр Жолудь. – Загалом не очікуємо якогось істотного цінового стрибка на продукти харчування. Зокрема, варто врахувати той чинник, що цього року в Україні і у світі врожайність краща, ніж торік”. 

Голова Всеукраїнського союзу вчених-економістів Олександр Кендюхов прогнозує, що є велика ймовірність, що друга хвиля світової кризи нагряне вже під кінець цього року або на початку наступного, інформує ГолосUA.

За його словами, через три роки після першої хвилі світової економічної кризи світ ще не оговтався. “Наслідки кризи осені 2008-го досі не ліквідовані”, – певен він. Крім того, економіст зазначив, що як у США, так і в країнах Європи триває зростання диспропорції між загальнонаціональними доходами та витратами, експортом та імпортом.

Саме через такий непродуманий підхід, за словами експерта, світ спіткає нова хвиля кризи.

До того ж, зазначив експерт, не допоможе відвернути нову хвилю кризи і те, що країни зараз активно займаються вливанням грошей у свої економіки. “Це антикризові заходи, які впроваджувалися для зниження негативних наслідків першої хвилі кризи. Зараз вони вже не працюють і не допоможуть”, – певен він. 

Тим часом професорові, доктору економічних наук, завідувачу кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ Ростиславові Слав’юку важко сказати, наскільки Україна потрапить під хвилю світової економічної кризи. “Адже в Україні  були свої причини і передумови кризи 2008-го, на відміну від інших країн світу. В Україні загалом трохи інша ситуація, ніж у світі, але передумови кризи будуть схожі. Вважаю, що 2012 рік характеризуватиметься тим, що українській владі буде дуже важко збалансувати бюджет”, – певен професор. 

“Зараз у всьому світі тривають бюджетні кризи. Зокрема, держави неспроможні розраховуватися зі своїми боргами тому, що незбалансований бюджет. Є дифіцит бюджетних коштів. У всьому світі відбувається скорочення асигнувань на державні програми, зокрема на освіту та медицину. Власне це одна з основних причин страйків і демонстрацій. У всьому світі є одна біда – недостатність фінансових ресурсів держави, тому будуть скорочуватися усі соціальні програми”, – зазначає Ростислав Слав’юк.

Співрозмовник припускає: неминучим є те, що через 2-3 роки ми, українці, втратимо майже 80% різних соціальних пільг і гарантій. “Уся Європа скорочує соціальні виплати, збільшує пенсійний вік, скорочує асигнування на освіту, допомогу студентам. Як наслідок – скорочується кількість робочих місць. Я вважаю, що триває криза соціального характеру. Саме тому у Європі обкладають податком багатих людей, щоб якимось чином вийти із ситуації і наповнити додатково бюджет”, – резюмує Ростислав Слав’юк.  

 
 

ДО ТЕМИ

На думку Олександра Жолудя, за умов чергової хвилі кризи  може зменшитися експорт українського металу. “Зокрема, у 2008-му не було багато охочих купувати метал, і саме така ситуація може повторитися знову”, – зазначає експерт. Натомість Ростислав Слав’юк вважає, що проблема буде не в металургійній чи хімічній галузях, а в тому, як наповнити бюджет та як забезпечити соціальні виплати, зокрема пенсії.

 

 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8097 / 1.61MB / SQL:{query_count}