Їжа лікує, їжа вбиває

Молочні продукти та кава займають значну частину раціону сучасної людини. Чи справді вони шкідливі і кому таки варто перестати їх вживати

Нині у світі актуальною є тема вегетаріанства і веганства. Мода на такі нетипові раціони харчування поступово доходить і до українців. За останніх кілька років, мабуть, кожен з нас бодай один раз заґуґлив: “Чи потрібно пити молоко”, “Чим корисна кава”, “Для чого відмовлятись від м’яса” тощо.
Від раціону харчування справді залежить чимало: наше здоров’я, самопочуття, стан шкіри, настрій, сон. Тобто свідомо споживати корисну їжу справді важливо. Та, на жаль, інформації щодо правильного харчування дуже багато, і часто одна стаття суперечить іншій.
То де знайти відповіді? Як харчуватись, щоб не нашкодити собі? На ці запитання може відповісти лише справжній фахівець з відповідною освітою. Нещодавно львів’яни мали можливість відвідати лекцію “Харчова іпохондрія: міфи і фобії щодо їжі”, яка відбулась у Центрі Довженка. Лекторка – Дар’я Озерна, біолог, популяризаторка науки та здорового способу життя, ведуча блогу ФізКультура на радіо “Культура”, авторка матеріалів на ВВС Україна та Ногибоги.
“У своїх лекціях опираюсь виключно на офіційні рекомендації, які підтверджені різними міжнародними спілками, на дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я, а також на наукові публікації. Наразі аналіз багатьох експериментальних робіт – це найвищий рівень достовірності”, – каже Дар’я Озерна.

Інформаційне сміття

Впродовж останніх 16 років у Євросоюзі досліджували раціон харчування різних груп населення. Матеріал з результатами дослідження світ побачив буквально два тижні тому. Результати для українців, на жаль, невтішні, розповідає Дар’я Озерна.
“Україна на другому місці в світі за смертністю через хвороби серця, і на першому – в Європі. 40% цих хвороб пов’язані не зі спадковістю, а з харчуванням. Тобто в українців є систематичні помилки у споживанні їжі. Зокрема, ми їмо багато білого хліба, соняшникової олії тощо. Також у нас забагато інформаційного сміття на просторах інтернету. Зокрема, у Фейсбуці, Інстаграмі знайдете дівчат без відповідної освіти, які проводять половину свого життя у спортзалах (так звані фітоняши), і вирішують вчити інших”, – каже Дар’я Озерна.
З її слів, на просторах інтернету часто можна зустріти статті з заголовком “10 причин пити каву”, а на наступний день побачити статтю “Чому варто відмовитись від кави”. Причому пише ці матеріали одне видання.

Лише 18% українців не перетравлюють молоко

Багато з нас чули, що людина може перетравлювати молоко лише до трьох років, а далі його пити непотрібно. Або ж ви й справді мали неприємні відчуття після того, як випили склянку молока, особливо домашнього, наголошує Дар’я Озерна.
“Насамперед розберемо, що таке лактоза і чи варто її боятися. Лактоза – це цукор молока, який має розчепитись у нашій дванадцятипалій кишці, щоб засвоїтись і потрапити у кров. Якщо він там не розчепиться, то це означає, що у людини відсутні ферменти, які здатні це зробити. У такому випадку лактоза йде далі і потрапляє у товстий кишківник. Там вона втягує усю воду, і бактерії її перетравлюють утворенням водню. Далі у таких людей виникає здуття, а, власне, ця вода викликає діарею. Тому люди, які не переносять лактозу, мають дуже неприємні симптоми: здуття, бурчання та позиви в туалет”, – зазначає Дар’я Озерна.
У різних країнах в людей різна реакція на лактозу. Скажімо, у скандинавських країнах більшість людей цілком спокійно і навіть із задоволенням вживає молоко. Водночас у Таїланді значно менше людей, які здатні розщеплювати лактозу. Так склалось історично, каже вона.
Здуття живота, газоутворення, бурчання, послаблення після вживання молока – ознаки непереносимості лактози
“Під час неолітичної революції, коли люди одомашнили худобу, то спершу вони могли споживати лише кисле молоко. Бо у кислому молоці лактози практично немає. Тобто людина, яка не здатна перетравлювати лактозу, цілком спокійно може споживати кисле молоко. Після неолітичної революції у людей сталась певна мутація – одна ДНК замінилась. У таких людей гени, які відповідають за фермент лактаза (тобто фермент, який допомагає лактозі розчепитись у дванадцятипалій кишці), стали активними на все життя. До слова, це найуспішніша мутація у еволюції людини”, – розповідає Дар’я Озерна.
З її слів, люди, які могли пити коров’яче або козине молоко, мали набагато більше дітей. Зрештою ті, які найкраще перетравлювали молоко, оселились у Скандинавських країнах.
“В Україні частка людей, які зовсім не перетравлюють молоко, становить 18%. Більшість українців – 46% – лише на половину здатні перетравлювати молоко. У таких людей один з батьків мав фермент лактаза, а інший – ні. Тобто такі люди можуть перетравити невелику кількість молока, але цього ферменту забракне, якщо людина вип’є глечик парного молока. Інші 36% українців цілком спокійно споживають молоко”, – наголошує Дар’я Озерна.

Як дізнатись, що у вас непереносимість лактози?

Генетичний аналіз допоможе визначити, чи ваш організм переносить лактозу. Нині в Україні це стає все більш доступно. Та є ще кращий спосіб – спостерігати за своїми симптомами.
“Якщо після капучино, лате, манки у вас здуття живота, газоутворення, бурчання, послаблення, то це ознаки непереносимості лактози. У такому випадку краще відмовитись від споживання молока. Та варто пам’ятати про нетолерантність до лактози (період, коли людина тимчасово не здатна перетравлювати молоко“Львівська Пошта”). Таке трапляється з людьми, які перенесли грип або кишкову інфекцію. Зазвичай таке явище спостерігається у дітей. У такому випадку не потрібно мучити дитину молочними кашами, варто зробити паузу. З часом дитина сама попросить, наприклад, какао – це й буде ознакою того, що вона знову може перетравлювати молоко”, – каже Дар’я Озерна.
З її слів, непереносимість лактози – це не єдина проблема, яку викликає молоко. Окрім лактози у молоці також є білок, який може викликати алергію.
“Людей, які не сприймають цей білок, дуже мало – буквально 1-2% на світі. Таким людям варто повністю відмовитись від молочної продукції. Дізнатись, чи у вас є непереносимість білка молока можна завдяки алергопробам. Серед ознак його непереносимості – висипи на язиці”, – зазначає Дар’я Озерна.

Міфи про молоко

Останніх кілька років активно обговорюють зв’язок молока з пухлинним ростом. Дослідження показують, що у людей, які п’ють багато молока, зростає рівень інсуліноподібного фактору росту 1 – речовина, яка змушує клітини відділитись, каже Дар’я Озерна.
Людина, яка не здатна перетравлювати лактозу, цілком спокійно може споживати кисле молоко
“Клітини не діляться самостійно, щось їх має стимулювати. Відповідно коли у людини пухлинні процеси, ризик раку, то клітини починають неконтрольовано ділитись. Фактор росту присутній у людському організмі, але коли його стає забагато, то говорять про високий ризик раку. Але це не зовсім так. Якщо ми багато їстимемо м’яса та питимемо молока, і загалом забагато вживатимемо будь-якого білка, то у організмі буде багато амінокислот. Відповідно зростатиме рівень фактору росту. Тобто проблеми не в молоці, а в його кількості в організмі”, – наголошує Дар’я Озерна.
Що ж стосується міфу про антибіотики у молоці, то їх там немає. “Якщо навіть корова вживає їх, то її печінка максимально руйнує антибіотики. У молоко потрапляє їх мала частина. Однак при стерилізації, пастеризації, кип’ятінні абсолютно усі антибіотики руйнуються”, – зазначає Дар’я Озерна.

Проблеми зі шкірою? Відмовтеся від молочної продукції

Однак гормони у молоці таки присутні. Зокрема, пептидні та стероїдні, каже Дар’я Озерна.
“Пептидні гормони зроблені з амінокислот. Ці гормони – це фактично маленькі білки. Коров’ячі пептидні гормони на нас не діють. Стероїдні гормони зроблені з холестерину. Зокрема, коров’ячий естроген, на жаль, діє на людину. Тому від молока справді бувають проблеми зі шкірою. Причому від будь-якого молока – цільного, кислого, сиру. Тому часто дерматологи радять повністю відмовитись від споживання молочної продукції. І це правильно. Бо справді зв’язок між акне (хвороба шкіри обличчя"Львівська Пошта") і молоком є, це підтверджують масштабні дослідження”, – розповідає Дар’я Озерна.
Загалом акне – це бактеріальне запалення у закупорених сальних залозах. Сальні залози постійно виділяють підшкірне сало. Це цілком нормальний процес, щоб шкіра не пересихала.
Кава зменшує ризик нейродегенеративних хвороб – хвороби Паркінсона, Альцгеймера тощо. Завдяки каві менший ризик раку печінки після гепатиту С
“Є люди, яким не пощастило: коли у них починається статеве дозрівання або ж вони випили забагато молока з гормонами, то рецептори статевих гормонів людини реагують так, що стимулюють сальні залози утворювати дуже багато підшкірного сала. Як наслідок – масна шкіра, закупорені залози, бактерії, і великі проблеми зі шкірою. Таким людям справді варто відмовитись від молочної продукції”, – наголошує Дар’я Озерна.
З її слів, естрогени є не лише у молоці, а й у смаженому м’ясі, у пластику тощо.
“Як вихід – можемо обирати органічне сертифіковане молоко. У ЄС не можна доїти корів, коли вони тільні, тому у їхньому молоці не перевищена кількість естрогенів. Що ж стосується кальцію, то у молоці його не так багато. Найбільше кальцію містить шматок твердого сиру – у ньому білок доступний у перетравленій формі, немає лактози. Також чудовим джерелом кальцію є капуста”, – зазначає Дар’я Озерна.
Загалом різноманітне збалансоване харчування – це джерело усіх необхідних макро- та мікроелементів, каже вона.

Яким чином кава нас бадьорить

“Коли людина втомлюється, то у нашому мозку стає більше аденозинових рецепторів, які заважають будь-яким збудженням. Кофеїн схожий на речовину аденозин, і він, власне, заважає аденозину приєднуватись. Інакше кажучи, кофеїн заважає заважати збудженню. Таким чином наше збудження триває певний час, поки не вступлять в дію інші механізми втоми. Зрештою, коли у людини закінчуються усі запаси глюкози та сполуки, які викликають збудження і піднесення, то ніяка кава уже не поможе”, – наголошує Дар’я Озерна.
Більше того – по мірі того, як ми втомлюємось кількість рецепторів, які заважають збудженням, збільшується, каже вона.
“Буває, що людина п’є одну каву, але далі хоче спати. Тоді п’є другу каву, трохи бадьориться, але починає калатати серце. І нарешті людина п’є третю каву, відчуває, що мозок відключається, але серце калатає так, що не дає людині заснути. Це стається тому, що аденозинових рецепторів стає все більше і більше, і кофеїну не вистачає їх усіх заблокувати. І чим більше ми п’ємо кави з дня у день, тим більше цих рецепторів стає у мозку. Таким чином ми звикаємо до кави. Але серце не звикає, бо це інша система, інші рецептори”, – каже Дар’я Озерна.

Чи казати каві “ні”?

“Бонус кави – це хлорогенові кислоти, що складаються з фенолів, які добре діють на судини, нейрони людини. У каві багато поліфенолів, які потрібні організму людини. Також кава зменшує ризик нейродегенеративних хвороб – хвороби Паркінсона, Альцгеймера тощо. Завдяки каві менший ризик раку печінки після гепатиту С. Кава справді покращує мікроциркуляцію мозку”, – зазначає Дар’я Озерна.
Що ж стосується серцево-судинних хвороб, то тут питання неоднозначне, каже співрозмовниця.
“Є люди, які можуть пити каву як водицю. І таким людям кава справді корисна, у їхньому випадку вона запобігає хворобам серця. Людям, у яких від кави “серце вистрибує”, кава шкодить і збільшує ризик смерті від хвороби серця, бо змушує його калатати. Також є люди, у яких кава підвищує тривожність. Якщо ви помітили, що після того, як ви випили каву, починаєте сильно нервувати, злитись, не знаходите собі місця, то вам шкодить кава. У такому випадку не варто її вживати”, – наголошує Дар’я Озерна.
Якщо кава не викликає ніяких реакцій, то вона корисна для вашого серця, а якщо у вас після кави болить серце, то від неї варто відмовитись
“Тож якщо кава на вас взагалі не діє, то вона корисна для вашого серця. У такому випадку можна пити багато кави, але без цукру. Якщо ж у вас болить серце від кави, але ви її дуже любите, то пийте декофеїнізовану каву. Але обирайте каву декофеїнізовану швейцарським процесом (Swiss Water Process). Це технологічний спосіб, який запатентований у Швейцарії і у жодній іншій країні не мають права цього робити. Така кава справді корисна для серця і навіть підходить годуючим мамам”, – каже Дар’я Озерна.
З її слів, в Україну прийшла дурна традиція з-за кордону – запивати їжу кавою. Оскільки кава кисла, то вона викликає евакуацію їжі зі шлунка. Неперетравлена їжа покидає шлунок, людині стає легко. Насправді ця їжа далі погано перетравиться, почне гнити. Тому краще запивати їжу теплим чаєм або водою з лимоном.

Читайте продовження про користь і шкоду м’яса, про необхідність овочів, фруктів, риби у раціоні, а також про ворога людського організму – цукру в наступних номерах “Львівської Пошти”.

“Людина виглядає на те, що їсть. Вибирайте”

Золоті поради 104-річного карпатського мудреця Андрія Ворона

Книга “Многії літа, благії літа” Мирослава Дочинця розповідає нам заповіді 104-річного карпатського мудреця Андрія Ворона про те, як жити довго в щасті та радості. У цій книзі знайдете також поради про їжу. “Львівська Пошта” зібрала цитати, що стосуються харчування.
“Пий чисту воду, де тільки не повернешся, не чекаючи спраги. То перші ліки”.
“Мед уживай радо. Натщесерце з водою. І побачиш, що голова твоя буде світлою, а тіло легким”.
“Їсти краще жменьками, але часто. Щоб менше їсти, п’ю багато води і узварів, їм грубу і сиру городину. З вечора четверга до вечора п’ятниці нічого не їм, лише п’ю воду. Пости – найбільша благодать”.
“Щодень на твоєму столі місце овочам. Найпоживніші ті, що найбільше запалені, напоєні сонцем. Перший – буряк, немає на землі ліпшої їжі. За ним – квасоля, гарбуз, ягоди, морква, томати, перець, шпинат, салат, яблука, виноград, сливи...”. 
“Риба очищає і молодить, як і вода, звідки вона прийшла”.
“Найкраще понижують тиск – селера, журавлина, грейпфрут. Полуниця добре очищає всі нутрощі, освіжає тіло. Вишня і черешня очищають кров. Від малини прибуде кров, укріпляться нігті й волосся. Смородиною виводять з організму все отруйне, гниле, мертве”.
“Найпоживніше м’ясо – з домашнього індика та курчати”.
“Жінкам раджу їсти повсякчас горіхи і печінку – зморшки нескоро з’являться”.
“З рідких страв я їм тільки супи з квасолі та овочів (ніяких м’ясних бульйонів та холодців)”.
“Цибуля чистить і прояснює мозок, заспокоює і омолоджує. Візьміть собі за звичку з’їдати хоча б одну цибулину щодня”.
“Не варто споживати: цукор і продукти з нього (варення, джеми, сиропи, ласощі, морозиво), соуси, маринади, гірчицю, все солоне, смажене, копчене, маргарин, газовані води, каву, свинину, ковбаси, макарони, смажену картоплю, печиво, тістечка, білий хліб, несвіжі овочі. Відмовтеся від цього – і відчуєте полегкість. Це – перший крок до здоров’я”.
“Погана їжа – ковбаса, смажена картопля, печиво, солодощі, консерви, маринади. Моя їжа – це крупи, квасоля, зеленина. Суди за звірами. Хижак наївся м’яса – ледве суне, лінивий. А кінь з вівса день воза тягне. Сарничка з трави аж літає”.
“Коров’яче молоко нічого не дає людському тілу. Хіба що кисле”.
“Хочете довго жити: треба більше їсти ягід, горіхів, квасолі й бобів. А яблука, цибуля, капуста, буряк і часник повинні бути завжди на вашому столі. І не слід боятися м’яса, якщо худоба зросла на зеленій траві. І яєць – якщо курка з сільського двору”.
“Людина виглядає на те, що їсть. Вибирайте!”.
Сім заповітних страв, подарованих людині згори не тільки як найліпша їжа, а й ліки: буряк, огірки і цибуля, кисле молоко, риба, каша (пшоно, гречка, кукурудза, квасоля), яблуко, ягоди і горіхи.
Сім заповітних рідин: вода джерельна, чай з листя, цвіту та гілочок ягід, сік з винограду (вино), зелений чай, квас, узвар з дичок, капустяний розсіл.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6584 / 4.25MB / SQL:{query_count}