Небезпека поруч – захистіться!

На Львівщині стрімко збільшується кількість хворих на кашлюк. Не «дрімає» і правець. Його остання дев’ятирічна жертва – в лікарні

Останнім часом інфекційні хвороби все частіше вражають маленьких пацієнтів і вкладають їх на лікарняні ліжка. Причина в тому, що батьки відмовляються вакцинувати своїх дітей від недуг, які можна запобігти за допомоги щеплень. А вакцини тим часом залежуються на полицях медзакладів…
За даними ВООЗ, Україна – серед восьми країн із найгіршими показниками щодо рівня вакцинації проти кашлюку, дифтерії і правця. Повний курс вакцинації від цих хвороб у Центрально-Африканській Республіці, Чаді, Екваторіальній Гвінеї, Нігерії, Сомалі, Південному Судані, Сирії, в тому числі й Україні, пройшли менше 50 відсотків дітей!

Якщо кашель не стихає

За даними епідеміологів, лише минулого місяця у Львівській області було зареєстровано 46 випадків захворювання на кашлюк, проти 34 в липні. Один із випадків летальний: померла двомісячна дитина, в якої були відсутні планові профілактичні щеплення. Зараження відбулося при тісному контакті в сім’ї – з дітьми, які хворіли, кашляли, однак батьки не зверталися по медичну допомогу.
Загалом за вісім місяців цього року ріст захворюваності становить 21,14% порівняно з аналогічним торішнім періодом. Більшість захворілих – діти. «Підхопити кашлюк можна в будь-якому віці, але найчастіше ця хвороба вражає дошкільнят, школярів молодшого віку і немовлят. Зокрема, серед усіх захворілих на цю недугу 96,7% становлять діти таких вікових груп, як один – чотири і п’ять – дев’ять років, – каже «Пошті» лікар-епідеміолог відділення організації епіддосліджень Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Людмила Бойко. – З початку року майже 90% хворих були нещеплені».
Серед усіх захворілих на цю недугу 96,7% становлять діти таких вікових груп, як один – чотири і п’ять – дев’ять років
Підступність недуги в тому, що спочатку вона нагадує застуду. Зі слів епідеміолога, зазвичай кашлюк починається поступово. Хворих турбує сухий кашель, однак температура тіла в межах норми. Через тиждень-два проявляється спазматичний кашель, його напади частішають. Збудник поширюється повітряно-крапельним шляхом через краплі слизу, що виділяються хворим під час дихання, гучної розмови, крику, плачу, чхання, кашлю. Ймовірність зараження при контакті з хворим висока – до 90%.
Серед ускладнень, які спричиняє кашлюк, епідеміолог називає пневмонію, гострий ларингіт зі стенозом гортані, бронхіоліти, носові кровотечі, зупинку дихання, пупкову або пахову грижі. Може виникнути  й енцефалопатія (ураження головного мозку), яка призводить до смерті або стає причиною глухоти, епілептичних нападів. Особливо небезпечний кашлюк для дітей до року через сильні напади кашлю, які можуть призвести до затримки дихання і впливають на серцево-судинну систему. Через це дуже важливо своєчасно звернутися до лікаря!
Після хвороби розвивається стійкий тривалий імунітет, але з часом можливі повторні випадки захворювання. Якщо ж захиститися – вакцинуватися, хвороба не зачепить узагалі або ж її перебіг буде легким. Нагадаємо, що, згідно з календарем щеплень, вакцину проти кашлюку вводять дітям у два, чотири та шість місяців, а ревакцинацію роблять у півтора року.

Підступний правець

Ще одна небезпечна хвороба, нещадна до дітей, – правець. Останньою її жертвою став дев’ятирічний житель Львівщини. Зі слів Людмили Бойко, нещодавно хлопець отримав колоту рану правої стопи – наступив на іржавий цвях. Наразі дитина перебуває в ОХМАТДИТі. «Нами розпочате епідрозслідування. Наразі з’ясувалося, що хлопець має перше щеплення і ревакцинації проти правця, але йому не робили ревакцинацію в шість років. Тобто певний захист у нього є. Тож сподіватимемося, що перебіг хвороби буде неважким, – зазначає співрозмовниця. – Ситуація ускладнюється  тим, що до того в дитини була травма ноги».
Як зазначила «Пошті» головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко, це вже другий випадок захворювання на правець у нашій області. На початку серпня цю інфекційну недугу діагностували в трирічної дитини. До речі, торік на Львівщині також було два випадки захворювання на правець – діти віком п’яти і восьми років (ніхто з них не був щеплений від цієї хвороби).
Нагадаємо, що правець – гостре інфекційне захворювання, яке вражає нер­вову систему і проявляється сильними судомами. Хворий вигинається дугою, спираючись на п’яти і потилицю. Якщо негайно не розпочати лікування, пацієнта можуть не врятувати – смертність сягає понад 50%.
Захворювання може давати важкі ускладнення – такі як асфіксія і зупинка серця.
Інфікуватися правцем можна при потраплянні бруду в рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини, бо спори бактерій живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Від людини до людини це захворювання не передається.
Захиститися від цієї недуги, як запевняють лікарі, можна лише вакцинацією! Дітям необхідно робити щеплення у віці два, чотири, шість і вісімнадцять місяців. У віці шість і шістнадцять років необхідна ревакцинація. А дорослим потрібно поновлювати щеплення від правця кожні десять років.
У випадку поранення чи травми безпечно можна почуватися лише за умови, що від моменту проведення останнього щеплення минуло п’ять років.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0136 / 4.4MB / SQL:{query_count}