Дитяче взуття: яке вибрати

Через “неправильне” взуття чимало дітей мають проблеми з ніжками. “Пошта” запитала ортопеда-травматолога, чи варто купувати спеціалізоване без консультації з лікарем

Новомодні черевички, модерні туфельки, яскраві сандалики, строкаті шльопанці – сьогодні на прилавках магазинів можна знайти взуття на всяк смак. Залишається одне – дібрати потрібний розмір, і ось уже дитина тішиться обновою. Проте, керуючись виключно зовнішньою красою взуття, більшість батьків роблять серйозну помилку. Ортопеди застерігають: проблеми зі стопами сьогодні має практично кожна друга дитина! І головна причина цього – неправильно вибране взуття.
“Пошта” вирішила дізнатися, чим керуються батьки, купуючи дітям взуття, а також запитала ортопеда-травматолога, як не розгубитися в розмаїтті вибору і придбати справді якісне, а головне “правильне”.

Вчасно виявити проблему

Про те, що в сина – плоскостопість, відомий львівський фотограф Зоряна Владика зауважила, коли йому було більше двох років. “Грошей на дитяче взуття ми з чоловіком не шкодували ніколи. Завжди старалися купувати хороше, стильне, шкіряне, проте, виявляється, воно не завжди було “правильним” – без високих твердих зап’ятків, закритих носків і супінаторів, – каже співрозмовниця “Пошти”. – Та якось звернула увагу, що син дивно біжить. І це мене неабияк насторожило. Приблизно в цей час по телебаченню показували передачу, в якій ішлося, що батьки можуть самостійно розпізнати, чи є в дитини проблеми зі стопами. Я намастила синові стопи фарбою, як радили в програмі, він пройшовся аркушем, і я побачила, що вони були наче… ведмежі. Тобто у мого сина була остання стадія плоскостопості! Після цього в пам’яті почали зринати моменти, як його частенько боліли ніжки після тривалих прогулянок, як він швидко втомлювався… А це і є класичний прояв плоскостопості”.
Спочатку, зі слів жінки, на пораду знайомих вона купила синові ортопедичне взуття, бо, мовляв, воно підходить усім. Та коли й це проблеми не вирішило, звернулася по допомогу до ортопеда.
“Лікар підтвердив, що в мого сина плоскостопість і що куплене нами взуття йому нічим не допоможе. Якщо в звичайному ортопедичному взутті супінатор стандартний, нам його потрібно було підняти на кілька сантиметрів, – веде далі Зоряна Владика. – Зараз син носить лише спеціально виготовлене для нього взуття, постійно купуємо спеціальні устілки, які варто змінювати в міру збільшення ноги. Крім того, кожні три місяці робимо масаж ніжок та віддаємо перевагу їжі, збагаченій кальцієм”.
Не відразу помітила проб­лему з ніжками у старшої доньки й Олена Синицька. “Ще коли моя Соломійка ходила в садочок, я зауважила, що вона одну ніжку “закидає” досередини. Намагалася щоразу їй на це вказувати, робила постійні зауваження, проте все було марно, – пояснює жінка. – А коли пішла з донькою до лікаря, він сказав, що хоч невелика, але проблема в дитини все ж таки є, і порадив купити їй спеціалізоване взуття. Звісно, ми це зробили”.
Зараз Соломійці таке взуття вже носити не потрібно, бо проблему виправили, але щоб така ж ситуація не повторилася з молодшою донькою, жінка і їй купила ортопедичне взуття. “Щойно меншенька почала ходити, відразу ж придбала їй спеціальне ортопедичне взуття з твердими і високими зап’ятками. Може, хоч її вбережу від своїх минулих помилок”, – каже Олена Синицька.

Вибираємо взуття правильно

Самовільно купувати ортопедичне взуття дитячий ортопед-травматолог Василь Костишин не радить ні для здорових дітей, ні для тих, у кого є проблеми з ніжками. Річ у тім, що зазвичай воно громіздке і досить важке при носінні.
“Ортопедичне взуття, може, й не зашкодить, але й користі ніякої не принесе, – стверджує “Пошті” лікар. – Чи потрібне дитині спеціалізоване взуття, може вирішити лише лікар-ортопед, який оглядає дитину. Батькам варто знати, що є різні деформації стопи, тому й спеціалізоване взуття може бути дібране по-різному. Тобто при плосковальгусній деформації – одне, при плосковарусній – інше, а при плоскостопості – ще інше”.
Оптимальний варіант, зі слів ортопеда, після рекомендацій лікуючого лікаря замовити дитині взуття у індивідуальному порядку. До слова, у Львові є підприємства, які цим займаються!
Оскільки незабаром літо і чимало дітей носитиме набагато легше взуття, аніж в інші пори року, ортопед радить: коли стопа дитини сформована нормально (а повністю вона сформується до п’яти років), то легкі шльопанці чи сандалики дитині носити можна, звісно, нетривалий час. Але коли є проблеми – вони категорично заборонені!
Загалом, як каже Василь Костишин, коли дитина тільки почала ходити, їй відразу ж варто купити якісне, а головне зручне, взуття, яке б не натирало, не тиснуло і не було завеликим. Річ у тім, що в перші роки життя кістки і зв’язки у дітей дуже неміцні і стопа складається переважно з хрящової тканини та жирового шару. І якщо взуття замале або незручне, вона легко деформується. Отож, уникнути зайвих ударів і правильно ставити ніжки допоможе те, що має тверді зап’ятки, які фіксують п’яти. Якщо стопа розвивається нормально – цього достатньо! Крім того, взуття має добре облягати ніжки, не обме­жуючи при цьому рухів. Дитина не повинна скаржитися і плакати через ходіння. Підошва дитячого взуття має бути жорсткою, а саме взуття – м’яке, з матеріалу, що пропускає повітря. Дозволяється малесенький каблучок (хоча це необов’язково!). Найкраще, якщо взуття буде з натуральної шкіри або текстилю, тоді ніжки не мерзнутимуть і не потітимуть.
Не рекомендується купувати взуття на виріст. Це не лише спричинить незручності при ходінні, а й може зашкодити ще не сформованій до кінця стопі.
А ось босоніж ходити дитині по хаті не можна, оскільки підлога має гладку і плоску поверхню. Після ходіння нею впродовж навіть півроку-року дитяча стопа стане такою ж плоскою! Ходити босими ніжками дитина може тільки по піску, траві, польовій дорозі!
Аби не допустити проб­лем, дитячий ортопед-травматолог радить батькам приводити дітей на планові огляди. Лише так можна убезпечитися від багатьох проблем!

Профілактична гімнастика від плоскостопості

Під час гри робіть з дитиною кілька простих вправ, які варто повторювати по 10 разів.

* Ноги – нарізно, носки – досередини. Робіть повороти корпуса вліво і вправо, ставлячи стопи на зовнішній край.

* Походіть трохи на носках, а тепер – на п’ятах.

* Походіть із зігнутими пальцями ніг, а тепер – із піднятими.

* Походіть, як клишоногий ведмедик – на зов­нішніх краях стоп.

* Спробуйте підняти з підлоги пальцями ніг якийсь дрібний предмет.

* Лежачи на підлозі, покрутіть стопами праворуч-ліворуч, уперед-назад, згинайте і розгинайте пальці ніг.

* Запропонуйте дитині під час читання або малювання ставити стопи на зовнішній край.

* Згрібайте і розгрібайте стопами уявний пісок.

* Станьте на носки і переминайтеся з боку в бік.

* Пройдіть навприсядки  30-50 кроків.


Не змарнуйте можливість!

За законом, діти-інваліди мають право щороку отримувати дві пари ортопедичного взуття безкоштовно. Ще донедавна таку можливість мали й діти, які не мають статусу інваліда, але в яких є проблеми з розвитком стопи і нижніх кінцівок і діагноз яких підтверджений ортопедом. Зараз, на жаль, такої можливості немає, але, як пояснив “Пошті” головний ортопед-травматолог Львівщини Василь Прусенко, ці діти можуть безкош­товно отримати на рік дві пари ортопедичних устілок! Для цього потрібно мати скерування від лікуючого ортопеда (не педіатра і не хірурга!), що справді така-то дитина потребує забезпечення ортопедичними устілками. Також у “рецепті” повинно бути вказано, які саме устілки їй потрібно виготовити. Далі зі скеруванням від лікаря, копією свідоцтва про народження дитини батькам потрібно звернутися в управління соціального захисту і написати там відповідну заяву. І тільки тоді батькам хворої дитини необхідно буде звернутися до одного з підприємств, що виготовляють спеціалізоване взуття. Як зазначили “Пошті” на фірмі “Ортотоп”, на виготовлення спеціалізованих устілок чи взуття доведеться чекати від двох тижнів і більше.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7689 / 4.44MB / SQL:{query_count}